Російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв нещодавно повідомив про чергову бойову втрату в лавах 810-ї ОБрМП Чорноморського флоту – Олексія Рязанова. Померлий від ран і похований у Севастополі російський морпіх – офіцер, до бригади потрапив відразу після закінчення три роки тому Омського танкового училища. Развожаєв також уточнив: поранення Рязанов отримав на Херсонщині.
Де ще воюють і стають «двохсотими» кримські «чорні берети», як за останні місяці змінилися їхня тактика та бойові завдання на південному ТВД (театрі військових дій), і що їм готує командування на найближче майбутнє, спробували з'ясувати Крим.Реалії.
Щодо Олексія Рязанова, то, за «телеграмною» інформацією офіцера ЗСУ під позивним «Штірліц», він був заступником комбата морської піхоти 810-ї бригади.
З цього випливає, що окремі підрозділи севастопольського з'єднання, як і раніше, активно задіяні у бойових діях безпосередньо на Дніпровському лівобережжі та річкових островах поблизу Херсона.
До речі, на тому ж оперативному напрямку минулого місяця, як встановили журналісти Крим.Реалії, загинули ще двоє бійців Севастопольської 810-ї бригади: 313-й та 314-й за рахунком з моменту повномасштабного вторгнення в Україну. Це Костянтин Горбунов, родом із Костроми, сержант, командир відділення ДШБ, відомий під псевдонімом «И.В. Сталин» і позивним «Кок», один з адміністраторів телеграм-каналів бригади, автор віршів про 810-у ОБрМ. І Павло Самусевич – старший матрос, ймовірно, з Бєлгорода, під позивним «Рассвет».
«Дивіться не лише на небо»
Це одна з порад якогось, зважаючи на все, «обстріляного» бійця все тієї ж 810-ї бригади. Морпіх просить через російський телеграм-канал «Два майора» довести його поради до підрозділів, які виконуватимуть бойові завдання на дніпровських островах.
- «Острови – це завжди сіра зона. Ніколи не будьте впевнені, що там нікого немає, навіть якщо на сусідньому острові стоять ваші товариші по службі.
- Не забувайте, що острови дуже добре проглядаються супротивником як з повітря, так і з правого берега.
- Дивіться не лише на небо, а й під свої ноги, доки вони у вас є.
- Небо під контролем БПЛА противника, і хоч як би не було сумно – це факт. Знаю, що важко, але без мобільного РЕБ краще не ризикувати.
- Якщо є вибір взяти більше їжі чи ще пляшку води – вибирай друге.
- Не використовуй непрошиті дрони, інакше прилетить миттєво.
- Збирай із собою нормальну аптечку, на евакуацію можна чекати довго, навіть дуже. Наш евак часто забирає людей з інших підрозділів.
- І головне правило, ніколи не вір словами: «Там нікого немає!», «Тільки на один день», «Там наші сусіди мали стояти". Ситуація може змінитись по 10 разів на день.
- Копай. Копай. І ще раз копай. І ще раз дивись на землю і контролюй небо».
Але, копай – не копай, все одно отримаєш «подарунок» з неба. Ці «подарунки» готують і відправляють за прямим згубним призначенням оператори колишнього батальйону, а відтепер ОПКБАС (окремого полку керованих безпілотних авіасистем), більш відомого як «Птахи Мадяра», а також їхні колеги з 35-ї бригади морської піхоти ЗСУ. Епізоди такого полювання можна знайти на YouTube.
Найрезультативнішим останнім часом у них видався, наприклад, день 21 червня. Тоді українські бійці за допомогою безпілотників FPV відправили на дно 12 катерів і човнів російських військових.
«Віджаті» рибальські човни
Підрозділи 810-ї бригади, інших російських формувань періодично штурмують позиції українських Сил оборони біля села Кринки, від якого залишилася одна лише назва. Ще вони всіляко намагаються закріпитися на дніпровських островах. Туди російські військові дістаються різними маломірними плавзасобами, приписаними до нещодавно сформованого в організаційно-штатній структурі 810-ї бригади дивізіону річкових катерів зі штабом у місті Гола Пристань окупованої частини Херсонської області.
Згідно з планами російських військових, бригада вперше в історії Чорноморського флоту з часів Другої світової війни має бути перетворена на дивізію морської піхоти. Це випливає зі слів президента РФ Володимира Путіна на зустрічі з командирами частин і з'єднань, що відзначилися в «спецоперації», де був присутній і командир цієї бригади генерал-майор Олег Власов.
Бригадний же дивізіон річкових катерів, про що раніше заявляв ексміністр оборони РФ Сергій Шойгу, відповідно до цих планів має «перерости» у повноцінну флотилію. Щоправда, при цьому не уточнювалося, якого підпорядкування – окремо флотського чи дивізійного. Але важливим є інше – які конкретні завдання цієї флотилії, зрештою, будуть «нарізані»: контроль дніпровських островів у дельті річки, найближчих лиманів або набагато ширший, включаючи бойове забезпечення майбутніх десантних операцій на самому Дніпрі.
Хоча логічно припустити, що нове флотське з'єднання створюється з усіма наслідками, що витікають, у піку вже чинної у складі ВМС України річкової флотилії. До речі, буквально днями, 6 липня, вона на Дніпрі, в районі Києва, провела тактичні навчання, під час яких, зокрема, екіпажі катерів відпрацьовували завдання з доставки десанту на певні ділянки берега, а також з надання допомоги на воді особовому складу.
Відомо також, що наразі нинішній російський дивізіон річкових катерів оснащений двома десятками надувних моторних човнів із жорстким корпусом проєкту БЛ 680/820. За інформацією координатора групи «Інформаційний спротив», полковника запасу Костянтина Машовця, кожен із цих плавзасобів може взяти на свій борт 8-14 десантників і розвивати швидкість до 25 вузлів.
«Вони (810-та бригада – КР) там багато чого використовують – і штатні плавзасоби, які тягнуть із Криму, і те, що просто «віджали» у тамтешніх річкових кооперативів», – розповів Крим.Реалії речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук.
Керівник програм безпеки Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук вважає, що новоспечену дивізіон-флотилію росіяни можуть посилити МАКами (малими артилерійськими катерами) колишнього Ізмаїльського дивізіону Чорноморського флоту.
«Під час розподілу ЧФ у 1997 році частину цих катерів передали нашим прикордонникам, а свою половину, 6 одиниць, росіяни перегнали на Каспій. Скільки згодом вони передадуть цьому дивізіону-флотилії, що формується, – невідомо. Спочатку планувалося базування дивізіону в Криму, в Чорноморському. Встигли перегнати туди малі десантні катери, але, як відомо, наші дрони пустили їх цього року на дно», – розповів Лакійчук.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .