Величезні терміни ув'язнення, нестерпні умови у місцях позбавлення волі, туга за рідними та хронічний стрес у процесі боротьби за своїх близьких вбивають родини кримських політв'язнів, заявляють правозахисники.
Репресивна машина Російської Федерації, що розгорнулася в анексованому Криму з 2014 року, не просто масово забирає свободу у місцевих жителів, а й знищує їх цілими поколіннями. Як це відбувається і чому за десятиліття після захоплення півострова десятки кримчан – рідних один одному людей – більше ніколи не побачать один одного, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Хвиля обшуків, затримань та арештів захлиснула Крим незабаром після того, як Росія анексувала його. Люди, яких російські силовики вивезли машинами без номерів, часто з мішком на голові, обчислюються вже двома сотнями (це лише за офіційно підтвердженими даними – КР). Багатьом затриманим російські суди винесли значні терміни ув'язнення, розраховані на десятиліття перебування за ґратами. Вони стають вироками і для їхніх батьків, оскільки дочекатися повернення дітей можуть не всі через вік і хвороби.
Щонайменше 27 близьких родичів політв'язнів померли, так і не дочекавшись своїх дітей із російських в'язниць, заявляють у громадянському русі «Кримська солідарність».
«Це гірка цифра, з якою важко миритися. Матері, батьки, діти. Онкологічні захворювання, що несподівано з'являються після обшуків, раптові серцеві напади, хронічні захворювання, які загострюються на тлі стресу і звичайної людської туги в розлуці з коханими. Ми зобов'язані докладати ще більше зусиль, щоб нарешті всі повернулися до своїх батьків і дітей. Питання повернення кримських політв'язнів необхідно вивести з режиму багаторічного очікування», – заявила кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва на своїй сторінці у Facebook.
За підрахунками правозахисників, за роки російських репресій вісім кримчан-політв'язнів, перебуваючи в ув'язненні, втратили батьків, дев'ять – матерів. Інші більше не побачать бабусь, дідусів та інших родичів.
Не дочекався повернення дочки
У цій статистиці є ім'я Ірини Данилович – медсестри з Феодосії та громадянської журналістки. Вона була засуджена російським судом на сім років позбавлення волі за ч. 1 ст. 222.1 КК Росії (незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення чи носіння вибухових речовин). Кримчанка провину не визнає. В апеляційній інстанції їй вдалося досягти незначного скорочення терміну тільки на один місяць.
Російський правозахисний центр «Меморіал» визнав Данилович політув'язненою. Вона перебуває в ув'язненнні з квітня 2022 року.
У серпні стало відомо про смерть батька – 78-річного Броніслава Даниловича. Він дуже чекав повернення доньки додому, активно боровся за її звільнення, ходив до судів і розповідав про неї ЗМІ. Причиною смерті батька, за даними правозахисників, стало онкологічне захворювання, з яким він довго боровся.
Проводити батька в останню путь Ірина Данилович не змогла, оскільки перебуває у російській жіночій колонії в Зеленокумську Ставропольського краю – майже за тисячу кілометрів від Криму.
Стан здоров'я самої жінки в ув'язненні також погіршується. Вона пережила щонайменше один мікроінсульт і страждає на запаморочення, а також не чує на ліве вухо, повідомляють у представництві президента України в АРК.
Син більше не побачить батька
Не дочекався сина з російського ув'язнення батько політв'язня, активіста «Кримської солідарності», фігуранта «другої сімферопольської групи» справи «Хізб ут-Тахрір» Раїма Айвазова.
Російський суд засудив Сімферопольця на 17 років позбавлення волі за ст. 278 КК РФ (підготовка до насильницького захоплення влади). Чоловік провину заперечує. У матеріалах справи йдеться, що фігуранти не мали зброї, не готували теракти та не закликали до цього інших. «Меморіал» визнав кримчанина політв'язнем.
Раїм Айвазов перебуває в Архангельській виправній колонії №21. Нещодавно помер його батько – 57-річний Халіл Айвазов. Ще досить молодий чоловік помер раптово.
«Пішов на роботу, там йому стало зле. Все сталося миттєво», – кажуть його родичі.
Востаннє батько з сином бачилися у 2021 році під час судового засідання у російському Ростові-на-Дону. Вони планували побачитися під час довгострокового побачення найближчими місяцями після чергового етапу політв'язня до російської колонії. Але цього так і не сталося.
Втратив матір
Залишився без матері політв'язень Ленур Халілов із села Ізобільне (Велика Алушта). Навесні померла його 88-річна мати Ресуде Халілова.
Жінка пережила сталінську депортацію, важкі роки повернення на батьківщину та облаштування у Криму. Вона померла, не дочекавшись повернення сина з російського ув'язнення.
Ленура Халілова заарештували ще у червні 2019 року у справі «алуштинської групи Хізб ут-Тахрір». До арешту він очолював в Ізобільному релігійну громаду, проводив мусульманські обряди одружень, ім'янаречення новонароджених, похорон, а також брав активну участь у суспільному житті кримськотатарського народу.
Ленура Халілова і ще сімох кримчан засуджено російським судом на 13, 12 і 18 років позбавлення волі за звинуваченням у терористичній діяльності. Вони свою провину заперечують.
Ленур Халілов перебуває в ув'язненні вже п'ять років. На даний момент його утримують у в'язниці в російському Володимирі.
Сім'я без трьох поколінь
Відразу двох родичів втратив кримський політв'язень Аметхан Умеров із Бахчисарая. Він перебуває в російському СІЗО від серпня 2023 року за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації та участі в ній (ст. 205.5 КК РФ). Йому загрожує до 20 років позбавлення волі.
Восени цього року померли його 86-річний дідусь Айдер Комурджи та 66-річний батько Айдер Умеров.
«Аметхан Умеров – сильна людина, але приймати такі удари у СІЗО один за одним надто болісно», – наголошують правозахисники.
Айдер Комурджи відомий тим, що у 1990-х роках минулого століття був реставратором Ханського палацу в Бахчисараї.
«Він одним із перших повернувся до Криму з усією родиною 1968 року. Йому вдалося прописатися на землі предків, незважаючи на всі перешкоди влади», – повідомляють у «Кримській солідарності».
На фото він – з онуками Аметханом Умеровим, Рустемом Османовим та Мустафою Абдурамановим. Усі троє заарештовані російською владою за звинуваченням у підготовці терактів. Свою провину в'язні заперечують.
Через два тижні після смерті діда пішов з життя батько політв'язня. Причиною смерті називають тривалу хворобу. Таким чином сім'я Умерових практично повністю залишилася без чоловіків.
«Почуваємося, ніби в 1944 році»
У подібній ситуації опинилися й інші кримські сім'ї, які через російські репресії втратили чоловіків кількох поколінь. Відомо, як мінімум, про п'ять випадків у Криму, коли російські репресії торкнулися цілих сімей.
У сім'ї Фатіме Янікової із Сімферополя заарештовано чоловіка, брата і дівера.
У російських катівнях опинилися чоловік, рідний брат і батько Фатми Ісмаїлової із сімферопольського мікрорайону Кам'янка.
У російські в'язниці відправили двох синів Діляри Абдуллаєвої із Сімферополя.
З цієї причини залишилася без синів Зера Сулейманова зі Строгонівки Сімферопольського району.
«Ці закриті суди нагадують мені про депортацію 1944 року. Почуваємося на місці наших прабабусь, коли ось так ось підло висилали наш народ. Ми теж пройшли такий довгий шлях заради своїх чоловіків, синів, щоб їх хоча б одним оком побачити», – розповідала Фатіме Янікова, коли 2019 року змогла відвідати судове засідання у справі чоловіка Фархода Базарова в Росії.
Перебування кримчан у російському ув'язненні супроводжується важкими випробуваннями – як у жорсткому кліматі, так і у виснажливих тюремних умовах. Це призводить до того, що вирок стає для деяких політв'язнів смертним.
Сьогодні відомо мінімум про дві смерті кримських політв'язнів у російських в'язницях через ненадання кваліфікованої медичної допомоги – Костянтина Ширінга та Джеміля Гафарова.
Скільки таких смертей може бути насправді – невідомо, оскільки доступу незалежних правозахисників до російських місць позбавлення волі немає.
За даними представництва президента України в АРК, з початку російської анексії півострова в катівнях Росії перебувають 219 політв'язнів-кримчан. Серед них – активісти, громадянські журналісти та релігійні діячі. Такі дані змогли верифікувати влада та незалежні правозахисники. Скільки загалом кримчан опинилися в російських катівнях з політичних мотивів за десятиліття, поки півострів дефакто контролює Росія, достеменно невідомо. Влада Росії заперечує політичні переслідування в анексованому Криму.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.