Доступність посилання

ТОП новини

В'їхати до Криму стало легше. Що змінилося на адміністративному кордоні між Кримом і материковою Україною ‒ запитання та відповіді


Російський уряд 18 травня пом'якшив обмеження на в'їзд до країни в умовах пандемії ‒ і заодно в анексований Крим з Херсонської області. Іноземні громадяни, до яких російська влада відносить жителів материкової України, тепер можуть поїхати в Крим не тільки до батьків, дітей, чоловіка чи жінки з російським громадянством, а й до братів, сестер, бабусь, дідусів та онуків, усиновлених та усиновителів.

Також скасовані обмеження на одноразовий виїзд через наземні пункти пропуску для громадян сусідньої Росії, які мають посвідку на проживання в інших державах або інше громадянство, а також для тих, хто проходить навчання в закордонних ВНЗ або працює за кордоном. Нові правила мають набути чинності з 26 травня. При цьому з 1 травня російський уряд зобов'язав своїх громадян з іноземними паспортами ‒ зокрема й українськими ‒ упродовж п'яти днів здати два ПЛР-тести при в'їзді до Криму з проміжком не більше ніж доба, а потім зареєструвати їх на порталі держпослуг.

Про послаблення пропускного режиму та суперечливі ситуації при в'їзді до Криму та виїзді з півострова в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Сергій Мокрушин говорить з координаторкою Кримської правозахисної групи Ольгою Скрипник і українською адвокаткою, радницею з правових питань Громадського центру правосуддя Юлією Лісовою.

‒ Ольго, як ви схарактеризуєте останні зміни в порядку перетину кордону від уряду Росії?​

Незважаючи на те, що Російська Федерація постійно говорила про те, що практично поборола COVID-19, при цьому змін у порядку перетину ніяких не було
Ольга Скрипник

Скрипник: У принципі, там не так багато, але це хоч якісь довгоочікувані спрощення. Незважаючи на те, що Російська Федерація постійно говорила про те, що практично поборола COVID-19, при цьому змін у порядку перетину ніяких не було. Перші стосуються так званого одноразового виїзду, і тепер, у принципі, діє багаторазовий виїзд ‒ але знову ж постанова написана так, що він можливий тільки для тих громадян Російської Федерації, які мають посвідку на проживання або громадянство іншої країни. Або ж ці люди навчаються за кордоном і можуть надати документи на підтвердження цього. Виходячи з формулювання, кримчани, які живуть на півострові, можуть показати український паспорт, і цього має бути достатньо, щоб скільки хочеш перетинати адмінкордон. Інше питання, як росіяни ставитимуться до українського паспорта ‒ хоча вони не можуть його не визнати, адже це законний документ.

Ольга Скрипник
Ольга Скрипник

‒ А щодо розширення списку родичів?

Зараз нові правила також розширюють можливості для в'їзду-виїзду адвокатів та інших учасників судових процесів
Ольга Скрипник

Скрипник: Так, тепер це не тільки найближчі родичі, туди входять, окрім подружжя, батьків і дітей, рідні брати, сестри, дідусі, бабусі, онуки, усиновителі та усиновлені. Це суттєві зміни. Зараз нові правила також розширюють можливості для в'їзду-виїзду адвокатів та інших учасників судових процесів, якщо це відбувається на території іншої держави, а також людей, які мають нерухомість в інших країнах. Щоправда, останнє стосується тільки тих, хто виїжджає, а не українців з нерухомістю в Криму.

Адміністративний кордон Криму з материковою Україною
Адміністративний кордон Криму з материковою Україною

‒ Журналісти Крим.Реалії, так само як і при підготовці аналогічної радіопрограми від 14 травня, не змогли додзвонитися на «гарячу лінію» прикордонного управління ФСБ Криму. Зате слухачі можуть додзвонитися в наш ефір і поставити запитання з приводу перетину адмінкордону. Ольго, як ви думаєте, чому саме зараз російська влада пом'якшила правила в'їзду-виїзду?

Вони рано чи пізно змушені спрощувати свої правила, щоб підтвердити зниження рівня захворюваності
Ольга Скрипник

Скрипник: Звичайно, дуже складно вгадувати їхню логіку. Можливо, один з факторів може бути пов'язаний з курортним сезоном у Криму, інший ‒ з тим, що Росія активно розповідає про боротьбу з епідемією та вакцинацію. Тобто вони рано чи пізно змушені спрощувати свої правила, щоб підтвердити зниження рівня захворюваності. Можливо, на послаблення вплинули декілька факторів ‒ об'єктивних і суб'єктивних.

‒ Наскільки важливою для кримчан і не тільки залишається сама можливість в'їхати на півострів і виїхати з нього на материкову частину України?

На жаль, за 2020 рік статистика з видачі документів кримчанам серйозно впала
Ольга Скрипник

Скрипник: Принципово важливою, тому що «Чаплинка», «Чонгар» і «Каланчак» ‒ це єдині точки входу й виходу з окупованої території. Важливо, щоб люди взагалі могли евакуюватися звідти, плюс саме через ці пункти зберігається правовий зв'язок кримчан з українською державою: люди приїжджають до Херсонської області й отримують різні документи, наприклад, встановлюють факти народження та смерті. На цій підставі діти, народжені в Криму, отримують український паспорт, і це підтверджує українське громадянство людей, які живуть у Криму. На жаль, за 2020 рік статистика з видачі документів кримчанам серйозно впала. Так, нашим Міністерством юстиції торік було зареєстровано лише 1 742 факти встановлення народження та 553 факти смерті. Але в попередній рік ці цифри були в кілька разів більшими!

Центр надання адміністративних послуг на КПВВ «Каланчак»
Центр надання адміністративних послуг на КПВВ «Каланчак»

‒ Чи може ситуація на адміністративному кордоні стати предметом подальшого розгляду в міжнародних судах між Україною та Росією?

Росія не захистила кримчан в умовах пандемії, запроваджуючи всі ці обмеження ‒ зокрема й ті, що діяли на кордоні
Ольга Скрипник

Скрипник: Вона залишається частиною міжнародного порядку денного України щодо Криму, тому на це постійно звертають увагу. Юристи та адвокати готують відповідні звернення, скарги в міжнародні інстанції. Тут Росія однозначно порушує права громадян України, не пускаючи їх, наприклад, до своєї нерухомості. До того ж Генеральна Асамблея ООН у грудневій резолюції дала таку оцінку, що загалом дії Російської Федерації під час пандемії щодо кримчан не були достатніми, тобто вона не захистила кримчан в умовах пандемії, запроваджуючи всі ці обмеження ‒ зокрема й ті, що діяли на кордоні. Все це говорить про те, що Росія знову порушила Женевську конвенцію й норми міжнародного гуманітарного права, які накладають на неї зобов'язання захищати цивільне населення під час епідемій.

‒ Дякую. Тим часом у нас на зв'язку радіослухач з Мелітополя.

Радіослухач: У мене є нерухомість у Криму, і понад рік я вже не можу оплатити всі витрати. Що мені робити, як потрапити туди?

‒ Юліє, що можна тут відповісти?

Лісова: Такої підстави для в'їзду до Криму ‒ тільки тому, що у вас там є нерухомість ‒ на жаль, немає. Вас туди не пустять. Якщо у вас немає там близьких родичів та інших передбачених нормами Російської Федерації приводів для в'їзду до Криму, то необхідно вирішувати питання з оплатою іншим шляхом. Можливо, доручати комусь таку оплату.

‒ Наша слухачка Ірина запитує: чи можна з двома паспортами ‒ в обох кримська прописка ‒ безперешкодно їздити на материк і до Криму? Чи є для російських прикордонників український паспорт з кримською пропискою причиною, щоб випустити?

Якщо у вас є паспорт України з будь-якою пропискою, навіть без прописки, це буде підставою для вже неодноразових виїздів з Криму на підконтрольну частину України
Юлія Лісова

Лісова: Згідно з нормами Російської Федерації, прописка не має жодного значення ‒ важлива тільки наявність паспорта іноземної держави, до яких паспорт України також належить. Тому, якщо у вас є паспорт України з будь-якою пропискою, навіть без прописки, це буде підставою для вже неодноразових виїздів з Криму на підконтрольну частину України. При цьому важливо нагадати, що громадяни України, які не мають російських паспортів, як і раніше здають тільки на підконтрольній частині України тест один раз, а громадяни України, які мають ще й російські паспорти, не здають тест на підконтрольній території, а роблять його два рази упродовж п'яти перших днів перебування в Криму.

Автомобільний в'їзд на територію КПВВ, архівне фото
Автомобільний в'їзд на територію КПВВ, архівне фото

‒ Питання від Дарини: батьки мають український та російський паспорти, обидва з кримською пропискою, виїхали у 2017 році з Криму, у 2018 році народилася дитина на материковій частині України. У дитини тільки українське свідоцтво про народження, вона ніде не прописана. Які документи потрібні матері й дитині, щоб з'їздити до Криму?

Лісова: Матері необхідні обидва паспорти, дитині ‒ свідоцтво про народження й закордонний український паспорт. Окрім того, треба також оформити дозвіл другого з батьків, якщо він записаний у свідоцтві про народження. Відповідно, якщо дитина їде тільки з матір'ю, то потрібний дозвіл батька.

‒ Олександр пише нам: у 2020 році він здав у Херсоні паспорт на обмін, йому видали довідку для перетину адміністративної лінії. З кінця березня минулого року Росія за цією довідкою не випускає, оскільки вона, на їхню думку, не є доказом наявності українського громадянства. У зв'язку зі змінами у правилах перетину, чи пропустять Олександра з російського боку тепер?

Лісова: На жаль, ситуація неоднозначна, і нові правила ніяких нововведень щодо довідки не мають. Швидше за все, ситуація в цьому випадку не зміниться.

Радниця з правових питань Громадського центру правосуддя Юлія Лісова
Радниця з правових питань Громадського центру правосуддя Юлія Лісова

‒ Ще цікаве запитання від Наталії: чи пустять українську сім'ю з материкової частини України до Криму на відпочинок, якщо її перша лінія спорідненості в Москві та Рязані, тобто чи обов'язково за російськими правилами мати родичів саме в Криму?

Лісова: Ні, абсолютно необов'язково в Криму. Будь-який регіон Російської Федерації підійде в цьому плані.

Виняток становлять лише випадки, коли мета приїзду ‒ не просто побачити близького родича, а забезпечити йому або їй догляд через стан здоров'я
Юлія Лісова

‒ Катерина запитує: чи вважаються братами та сестрами, з точки зору нової російської постанови, неповнорідні брати та сестри, тобто споріднені через одного з батьків?

Лісова: Так, вважаються: навіть якщо спільний тільки один з батьків, такі люди вважаються рідними братами й сестрами. Я хотіла б також відзначити, що ці родичі зобов'язані мати паспорт Російської Федерації, щоб вас пропустили, ‒ тобто дозвіл на проживання в Росії не підходить. Виняток становлять лише випадки, коли мета приїзду ‒ не просто побачити близького родича, а забезпечити йому або їй догляд через стан здоров'я. Тоді громадянство не має значення.

‒ Дякуємо вам за ці пояснення.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Адмінкордон між материковою Україною і Кримом

Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольні пункти в'їзду/виїзду – «Каланчак», «Чонгар» і «Чаплинка». З 19 жовтня 2021 року пункт пропуску «Чаплинка», який був кілька місяців на ремонті, вирішили закрити.

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG