Доступність посилання

ТОП новини

«Підвищення зарплат недостатньо»: як борються з нестачею вчителів у Криму


Учитель, ілюстративне фото
Учитель, ілюстративне фото

У Криму не вистачає вчителів математики, російської мови, початкових класів, фізики та інформатики, ‒ такі відомості наводить російське Міністерство освіти півострова. Як повідомляється, зараз цей дефіцит покривають через збільшення навантаження на вчителів, які вже працюють.

Як заохочення російська влада Криму має намір виплачувати з нового року компенсацію за оренду житла шкільним учителям, які переїдуть на півострів, щоб зайняти вакантні посади. Як повідомила перша заступниця міністра освіти Криму Наталя Журба, сума такої компенсації може скласти до 30 тисяч рублів.

На прес-конференції в Сімферополі 28 серпня російська міністр освіти Криму Наталя Гончарова сказала, що «всі молоді вчителі з квітня щомісяця отримують 5700 рублів надбавки, щоб 5000 залишалося на руки». Гончарова також зазначила, що крім цього таким педагогам доплачують у Сімферополі, а з 1 вересня весь Крим переходить на нову систему оплати праці, щоб оклад педагога загальної освіти на одну ставку становив 14 650 рублів, тобто менше ніхто отримувати не може, підкреслила міністр.

Ольга Мирясова
Ольга Мирясова

Оргсекретар російської міжрегіональної профспілки працівників освіти «Учитель» Ольга Мирясова стверджує, що нестача вчителів ‒ поширена проблема в регіонах сусідньої Росії.

Незважаючи на те, що було заявлене підвищення зарплати до рівня середньої у регіоні, в останні два роки зростання виплат сповільнилося
Ольга Мирясова


‒ З одного боку, досить багато вчителів працюють на півтори-дві ставки, так що ця проблема загострилася б ще більше, якби всі повернулися до звичайного навантаження у 18 навчальних годин на тиждень. Зараз, навіть з урахуванням суміщення посад, за різними оцінками, нестача складає від 1% до 10%, але фактично проблема досить гостра. Це можуть бути дуже різні фахівці ‒ я б не сказала, що є дуже явна специфіка за галузями. З нашого досвіду, часто не вистачає тих, хто викладає хімію та фізику. Наразі умови в школах для вчителів далекі від сприятливих. Незважаючи на те, що було заявлене підвищення зарплати до рівня середньої у регіоні (маються на увазі так звані травневі укази президента Росії Володимира Путіна 2012 року ‒ КР), в останні два роки зростання виплат сповільнилося. Якщо воно і відбувається, то через отримання вчителями нових обов'язків.

На думку Ольги Мирясової, виплати на житло російським вчителям, які приїжджають до Криму, можуть стати швидше негативним фактором.

Якщо умови погані, то ніякою компенсацією на житло людину не зацікавиш
Ольга Мирясова


‒ У нас те саме відбувається з педагогами, яких намагаються залучити в сільську місцевість, і там питання швидше в розмірах цієї компенсації та зарплати як такої. У будь-якому випадку, якщо умови погані, то ніякою компенсацією на житло людину не зацікавиш. До того ж, виникає ґрунт для внутрішньої неприязні. Виходить, що тим, у кого є власне житло, нічого не доплачують. І так у нас вистачає внутрішньої конкуренції через нинішню систему оплати праці: стимулювальні та премії за успішність.

Український експерт в галузі освіти Ірина Когут розповідає, що вчителям на материковій частині України під час реформи мають істотно підвищити зарплати.

Одна з головних частин реформи ‒ дуже суттєве підвищення зарплат вчителям
Ірина Когут


‒ На материковій Україні проблема з дефіцитом вчителів є, але вона характерна для великих міст, де для людей з педагогічною освітою є більш конкурентні професії за заробітною платнею. Водночас, у сільській місцевості, де дуже багато маленьких шкіл, вчителів навіть, напевно, занадто багато. Ми все ще страждаємо від нестачі вчителів початкових класів, англійської мови та природничих наук. Власне, цю проблему серед інших має намір вирішити реформа середньої освіти «Нова українська школа» та реформа педагогічної освіти. Одна з головних частин реформи ‒ дуже суттєве підвищення зарплат вчителям. Згідно із законом про освіту, ухваленим у 2017 році, мінімальна зарплата вчителя має становити не менше чотирьох прожиткових мінімумів ‒ це близько 8000 гривень. А зараз у парламенті є закон «Про загальну середню освіту», який уточнить, як має виглядати нова система роботи.

На думку Ірини Когут, у новій школі, з сучаснішими, демократичнішими та гнучкішими підходами, вчителям буде приємніше працювати, ніж у звичайній пострадянській установі освіти.

Ми маємо говорити не просто про підвищення заробітних плат, а й про переосмислення ролі вчителя в школі та в суспільстві як такому
Ірина Когут


‒ Проблема не в самих вчителях ‒ проблема в системі, яка не дала їм розвиватися, не підтягла вищу педагогічну освіту після зміни школи у світі та змін у суспільстві за останні 30 років. Вчителі більше не є носіями знань, це не та фігура, яку поважали, бо вона була найбільш освіченою. Ми маємо говорити не просто про підвищення заробітних плат, а й про переосмислення ролі вчителя в школі та в суспільстві як такому. Ми йдемо від вчителя як ретранслятора знань і переходимо до фігури наставника, ментора, людини, який допомагає дитині вчитися та знаходити себе. Ця фігура теж гідна поваги, просто нам потрібно до неї перейти й змінити школу, щоб вона почала працювати саме так. І тоді однозначно повага до професії вчителя повернеться.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG