Доступність посилання

ТОП новини

«Четверта ранку – час, коли прокидається зло». У Криму часто відбуваються обшуки: що робити, якщо російські силовики прийшли до вас додому


Російські силовики на обшуку кримського адвоката Еміля Курбедінова. Сімферополь, 26 січня 2017 року
Російські силовики на обшуку кримського адвоката Еміля Курбедінова. Сімферополь, 26 січня 2017 року

За перший квартал 2024 року в анексованому Криму зафіксовано 33 обшуки, 28 з них – стосовно кримських татар, повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр. Так, 22 лютого ув місті Джанкой російські правоохоронні органи провели обшук у будинку журналістки та правозахисниці Лутфіє Зудієвої, яка висвітлює суди над кримськими татарами. Пізніше на неї склали протоколи за статтею про «зловживання свободою масової інформації». Обшуки на світанку стали звичним явищем у Криму, кажуть правозахисники. Що ж робити та як поводитися, якщо російські силовики з обшуком прийшли у ваш дім, – з'ясовували Крим.Реалії.

Голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв заявив, що в лютому та березні 2024 року російські силовики активно проводили обшуки і приходили до тих, хто має стосунок до органів національного самоврядування кримських татар – місцевих та регіональних меджлісів, Курултаю кримськотатарського народу.

Загалом за минулий рік правозахисна організація «Крим SOS» зафіксувала щонайменше 58 «своєвільних» обшуків у Криму. «Своєвільними» обшуками правозахисники називають втручання у житло на підставах, не передбачених законом.

«Це можуть бути слідчі дії, які проводяться за звинуваченнями в тих діях, які не становлять порушення за українським законодавством. Це також дії, обшук, які проводяться з порушенням російського кримінально-процесуального кодексу. Тобто коли були докази підкинуті або коли обшук проводився без судового визначення, без понятих чи з іншими процесуальними порушеннями», – розповідає Євген Ярошенко, аналітик «Крим SOS» у коментарі Крим.Реалії.

Він каже: є всі підстави вважати, що подібні обшуки в Криму є одним з інструментів репресивної політики для подолання спротиву в Криму.

Російські силовики біля будинку Різи Ізетова в селищі Строгонівка під Сімферополем, 11 травня 2017 року
Російські силовики біля будинку Різи Ізетова в селищі Строгонівка під Сімферополем, 11 травня 2017 року

Обшуки о 4 ранку – для залякування

Обшуки російськими силовиками на світанку стали звичною новиною у Криму, кажуть правозахисники.

І український, і російський кримінально-процесуальні кодекси забороняють проведення обшуків у нічний час
Євген Ярошенко

«Як показує історія, 4-5 ранку – це час, коли прокидається російське зло. О 4 ранку 1944 року сталіністи розпочали депортацію всього кримськотатарського народу. О 4 ранку [24 лютого 2022 року] Росія розпочала повномасштабне вторгнення [в Україну]. І о 4-5 ранку окупанти дуже часто проводять масштабні серії обшуків у будинках кримських татар, після яких багато хто опиняється за ґратами. І український, і російський кримінально-процесуальні кодекси забороняють проведення обшуків у нічний час, якщо це не спричинено невідкладними обставинами. Але те свавілля, яке ми фіксуємо, – там навряд чи є якісь невідкладні обставини, які виправдали б проникнення в приватне житло о 4 або о 5 ранку», – каже Ярошенко.

Євген Ярошенко, аналітик правозахисної організації «Крим SOS»
Євген Ярошенко, аналітик правозахисної організації «Крим SOS»
Обов'язково наганяють якийсь страх
Микола Полозов

При цьому російські силовики часто вдаються до «маски-шоу» з розбиванням вікон і виносом вхідних дверей, все заради того, щоб «залякати населення», вважає російський адвокат Микола Полозов.

«Обов'язково наганяють якийсь страх. Насамперед, для того, щоб люди, бачачи, як це відбувається, не бажаючи, щоб з ними це сталося, намагалися не висловлювати якихось своїх політичних поглядів, не демонструвати свою нелояльність до російської влади», – каже Полозов у розмові з Крим.Реалії.

Микола Полозов, російський адвокат
Микола Полозов, російський адвокат
Бажано відмовитися від надання будь-яких свідчень без адвоката
Микола Полозов

Головне правило за будь-яких взаємодій із російськими силовиками – це аж ніяк не свідчити проти себе і взагалі намагатися менше говорити, розповідають правозахисники.

«Бажано відмовитися від надання будь-яких свідчень без адвоката. Слідчі, оперативні співробітники люблять чинити тиск на людину без адвоката, отримати необхідні для них відомості, а можливо, змусити дати якісь помилкові відомості. І тому головне правило – це посилатися на 51 статтю Конституції РФ, яка дає право не свідчити проти себе та своїх близьких», – радить Полозов.

Масові обшуки у Криму, 27 березня 2019 року
Масові обшуки у Криму, 27 березня 2019 року

Взагалі, мати контакт адвоката радять усім, хто потенційно може потрапити в поле інтересу російських правоохоронних органів. Не варто спрощувати роботу силовикам і зберігати на електронних носіях інформацію, яка може спричинити обвинувачення за статтею про «дискредитацію Збройних сил РФ».

Фрагмент обшуку в будинку Тофіка Абдулгазієва. Сімферополь, 4 травня 2017 року
Фрагмент обшуку в будинку Тофіка Абдулгазієва. Сімферополь, 4 травня 2017 року

Під час обшуку завжди вилучається телефон, а контакти і повідомлення в месенджерах перевіряються.

Telegram елементарно зламується та використовується ФСБ. Ми взагалі не радимо використовувати Telegram
Ольга Скрипник

«Будь-яке листування буде доступне ФСБшникам. Усе, що ви писали, абсолютно все. Тому як мінімум хоча б використовувати зникаючі повідомлення, якщо йдеться про ті листування, які можуть бути небезпечними… Тобто там може бути критика, припустимо, російської влади. Там може бути щось про злочини з боку Росії, про ситуацію в Криму. Там може бути листування з українськими активістами чи політичними діячами. Тобто все це дуже небезпечно... Що ще важливо, це Telegram. Telegram елементарно зламується та використовується ФСБ. Ми взагалі не радимо використовувати Telegram у жодному вигляді. Більше того, ми вже неодноразово фіксували у кримінальних справах проти наших громадян, що у Telegram-каналах ФСБ свідомо створюють групи, наприклад, нібито проукраїнські чи певні релігійні групи, куди втягують людей… А потім на людей, які там є, відкривають кримінальні справи, проводять обшуки тощо», – розповідає Ольга Скрипник, голова Кримської правозахисної групи, у коментарі Крим.Реалії.

Ольга Скрипник, голова Кримської правозахисної групи
Ольга Скрипник, голова Кримської правозахисної групи

Вона радить поводитися так, що «в будь-який момент до вас можуть увірватися з обшуком, і вся інформація, яка буде там знайдена, точно буде використана проти вас».

Чим більше людей знає про обшук, тим краще

Якщо до вас додому російські силовики заявилися з обшуком – повідомте про це якомога більшу кількість людей, наприклад, напишіть про це в соцмережах.

Повідомити про те, що розпочався обшук, це важливо для того, щоб людину можна було хоча б потім знайти
Ольга Скрипник

«Повідомити про те, що триває обшук, важливо, щоб потім люди бодай знали, що це сталося, і знали, де шукати людину. Бо найчастіше після обшуку людину забирають ще й на допит. І не завжди допит відбувається у відділенні поліції чи у відділенні ФСБ. Іноді з метою залякування людей вивозять на якісь дачі ФСБшників у ліс, імітують розстріл чи інші види тортур. І тому повідомити про те, що розпочався обшук, це важливо для того, щоб людину можна було хоча б потім знайти та розуміти, що з нею відбувається», – радить Ольга Скрипник, голова Кримської правозахисної групи.

Обшук у селі Завітне Совєтського району, 11 травня 2021 року
Обшук у селі Завітне Совєтського району, 11 травня 2021 року

Правозахисники радять уважно стежити за діями силовиків під час обшуку і не допускати ситуації, щоб вони без нагляду йшли до інших кімнат.

Якщо вони показують якийсь предмет, який вони вилучили, то в жодному разі не торкайтеся його
Євген Ярошенко

«Дивіться, куди вони ходять, що шукають, щоб нічого вони не підкинули. Якщо вони показують якийсь предмет, який вони вилучили, то в жодному разі не торкайтеся його. Так буде шанс під час дактилоскопічної експертизи довести, що ваших відбитків пальців на цьому буцімто вилученому у вас предметі немає», – каже Євген Ярошенко, аналітик «Крим SOS».

Правозахисники зазначають, що підкидання під час обшуку заборонених книг, зброї, набоїв, вибухових речовин – досить поширене явище.

«Найяскравіший приклад – це підкидання книги сліпій людині. Абсолютно сліпій людині, яка згодом була звинувачена, підкинули екстремістську літературу», – згадує адвокат Микола Полозов. Йдеться про справу Олександра Сизикова, якого у травні 2023 року Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив до 17 років позбавлення волі за нібито тероризм.

У будинку активістки Українського культурного центру Ольги Павленко після обшуку російськими силовиками. Сімферополь, 29 серпня 2018 року
У будинку активістки Українського культурного центру Ольги Павленко після обшуку російськими силовиками. Сімферополь, 29 серпня 2018 року

Під час обшуку важлива присутність понятих.

«Однак дуже часто поняті – це люди, зацікавлені в суб'єктивному результаті слідчих дій. Тобто це люди, які так чи інакше пов'язані з силовими структурами. Тому можна вимагати, щоб понятими були сусіди чи інші люди, яким ви довіряєте, чи стосовно репутації яких у вас немає жодних питань», – радить Євген Ярошенко, аналітик правозахисної організації «Крим SOS».

Усі порушення фіксуйте у протоколі

Під час заповнення протоколу не варто поспішати, важливо уважно перевірити все записане, кажуть правозахисники. Не підписуйте порожній протокол, якщо там залишилися незаповнені поля, їх треба перекреслити, щоб туди неможливо було щось дописати.

Необхідно перевіряти, хто проводить обшук, яка посадова особа
Микола Полозов

«У протоколі мають бути відображені всі зауваження та перераховані всі предмети, що видаються або були вилучені під час обшуку. І необхідно перевіряти, хто проводить обшук, яка посадова особа. Він має представитися, показати відповідні документи, що засвідчують його повноваження, наприклад, службові посвідчення. Все це також має бути відображено у протоколі. Якщо під час обшуку присутні поняті, у протоколі мають бути відображені їхні паспортні дані», – розповідає адвокат Микола Полозов.

Важливо перевірити дані на наявність помилок. Адже якщо, наприклад, у протоколі будуть неправильно записані контакти понятого, потім, коли раптом у суді потрібно викликати цього понятого, суд не зможе знайти цю людину і запросити для свідчень, що може згубно позначитися на справі. Після заповнення протоколу ви маєте право вимагати копію документа.

Під час обшуку в селі Дубки, травень 2021 року
Під час обшуку в селі Дубки, травень 2021 року

Правозахисники попереджають, що опір під час обшуку може спричинити кримінальне переслідування, наприклад, за статтею про завдання тілесних ушкоджень співробітникам.

«Тут сила не на боці людини, сила на боці держави, і це необхідно враховувати», – каже Полозов.

Також експерти вважають, що, як правило, обшук означає підготовку людини до статусу підозрюваного, а отже, слід бути готовим до можливого майбутнього арешту.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

XS
SM
MD
LG