Доступність посилання

ТОП новини

Квартири є, грошей немає: скільки коштує нерухомість у Криму


Житло в Криму та Севастополі виявилося найдорожчим, якщо порівняти його з показниками Південного федерального округу сусідньої Росії, повідомляє Кримстат. Середня ціна за квадратний метр нової квартири в Криму становить 55 748 рублів, а в Севастополі ‒ 65 865 рублів.

На вторинному ринку в Криму квадратний метр у середньому коштував 57 240 рублів, а в Севастополі ‒ 66 663 рублі. У сусідньому Краснодарському краї Росії, за інформацією Кримстату, середня вартість квадратного метра на первинному ринку становила 49 466 рублів, а на вторинному ‒ 57 032 рублі.

Керівник агентства нерухомості «Парад нерухомості» в Сімферополі Дмитро Майоров пояснює високі ціни великим незадоволеним попитом.

Зараз тільки починають будувати в тих обсягах, в яких є потреба у населення, тому вартість висока
Дмитро Майоров

‒ Отримати відомості про вартість первинного ринку ще можливо, а вторинного ‒ навряд чи, тому що люди не завжди показують реальну вартість з відомих причин. На первинному вона може продаватися на етапі котловану або коли вже 8-9 поверхів є, це різні ціни. Складно давати коректний коментар щодо того, що виклав Кримстат, ‒ можливо, є там правда. Загалом і в цілому у нас в Криму вища вартість житла в порівнянні з іншими регіонами (сусідньої Росії ‒ КР) зі зрозумілих причин: раніше у нас будували дуже мало, а попит вкрай високий. Зараз тільки починають будувати в тих обсягах, в яких є потреба у населення, тому вартість висока. Думаю, через 2-3 роки все вирівняється, і ціни будуть краснодарськими.

Дмитро Майоров радить, як не помилитися під час купівлі нової квартири в Криму.

‒ Проблеми найчастіше зустрічаються на Південному узбережжі Криму, тому що люди починали будівництво, чекаючи великих прибутків, а цього не сталося. У Сімферополі немає жодного майданчика, де не велося б будівництво ‒ можливо, забудовники з тих чи інших причин здають на 3-4 місяці пізніше, аніж припускали, але така загальна практика всюди. Людям треба звертати увагу, як будують: однозначно після 2014 року, тому що там передбачається страхування ризиків, а також треба дивитися на забудовників, скільки років вони вже працюють. У нас поки що не було жодного сигналу з Сімферополя, щоб хтось щось не закінчив будувати. Можна перевірити, з яким запасом грошей забудовник прийшов у будівництво, який у нього капітал задекларований, на сайті ЄДРЮО (Єдиного державного реєстру юридичних осіб ‒ КР).

Керівник агентства «Гід з нерухомості» в Севастополі Ксенія Шварц загалом згодна з показниками Кримстату щодо первинного ринку, але не щодо вторинного.

Севастополь має великий попит, ціни у нас завищені
Ксенія Шварц

‒ Севастополь має великий попит, ціни у нас завищені. У новобудовах мінімальна ціна за квадратний метр ‒ 60 тисяч, максимальна ‒ 80-85 тисяч (рублів ‒ КР). Терміни здачі ‒ 2020-2021 роки. Тут ще потрібно велику суму вкласти в ремонт, в середньому у нас виходить близько мільйона рублів. У новому, вже зданому будинку з простим косметичним ремонтом квадратний метр коштуватиме 100-120 тисяч рублів, у середньому ‒ 112 тисяч. Якщо ж взяти вторинне житло: наприклад, хрущовку в хорошому районі міста неподалік від моря, в центрі, ‒ то вона коштуватиме близько 2 мільйонів 700 тисяч рублів. Це 90 тисяч за квадратний метр. У більш віддаленому районі хрущовка обійдеться в 78-80 тисяч рублів за квадратний метр. Як тільки Крим перейшов у Росію, ціни різко зросли, причому необґрунтовано. При цьому попиту як такого не було, тому що люди боялися, що він може перейти назад в Україну.

Ксенія Шварц зазначає, що після будівництва мосту через Керченську протоку зовнішній попит виріс.

З урахуванням того, що середня зарплата в Севастополі ‒ 17 тисяч рублів, місцеві жителі практично не можуть дозволити собі купити житло
Ксенія Шварц

‒ З урахуванням того, що середня зарплата в Севастополі ‒ 17 тисяч рублів, місцеві жителі практично не можуть дозволити собі купити житло. Сюди, як правило, їдуть сімейні люди: чоловік, дружина, від одного до трьох дітей, ‒ їдуть за здоров'ям. Інші ‒ молоді сім'ї без дітей, які планують змінити життя. Третя категорія ‒ люди пенсійного віку, які хочуть купити будинок біля моря і відпочивати, жити в задоволення. Найбільшим попит є на будинки площею в 100 квадратних метрів ‒ у садовому товаристві він коштуватиме від 4,2 до 4,5 мільйонів рублів, це вже повністю з облаштуванням. Щодо якості будівництва житла в цілому, взагалі сумно: тут дуже сильно економлять на матеріалах. З урахуванням того, що у нас постійно тепло, немає додаткових перегородок, утеплення, будинки виглядають картонними. При купівлі нового житла необхідно шукати якісніше.

Автор російського проекту «Трін-Інвест» Андрій Власов підтверджує, що інтерес до Криму в Росії зростає, але із застереженнями.

‒ В Росії є нерівномірні зростання та падіння: є регіони, де ми чітко бачимо подорожчання ‒ наприклад, у Казані, у зв'язку з інвестиційною активністю в регіоні. Є невелике зростання цін у Московському регіоні, перш за все, на дешеве житло. Є попит у курортних містах і зонах ‒ це Краснодар, Сочі та Крим. Я багато разів там бував, мені все дуже подобається, і я бачу, що є інтерес росіян до Криму після приєднання. Я не беруся сказати, наскільки точні цифри наводять щодо зростання ціни на нерухомість у Криму, але воно є. Багато хто відкриває для себе Крим, розглядають купівлю нерухомості як вкладення ‒ я бачу це серед знайомих і друзів. У Росії не вистачає житла на кожну особу, при цьому в останні три роки іпотека дешевшала, у нас ніколи таких ставок не було. Але, на жаль, зараз вони починають рости, а прибутки населення не ростуть, у нас стагнація.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG