Доступність посилання

ТОП новини

«Крим може залишитися без інтернету»: чому зв'язок на півострові вдвічі дорожчий, ніж у Києві


Вартість послуг кримських інтернет-провайдерів може вирости, повідомив міністр внутрішньої політики, інформації та зв'язку Криму Сергій Зирянов. У містах зв'язок може подорожчати на 30%, а в селах ‒ на 35%. Остаточні тарифи мають стати відомі до 1 березня.

Сергій Зирянов додав, що провайдери зобов'язані розкрити детальну структуру підвищення тарифу, щоб абонент знав кінцеву обґрунтовану плату. За словами міністра, контрольні відомства начебто Федеральної антимонопольної служби перевірятимуть обґрунтованість підвищення цін на послуги інтернет-провайдерів.

Журналісти Радіо Крим.Реалії зв'язалися з кримськими провайдерами «Тритейл», «КСТ», «Телесистеми» (в минулому «Воля») та зі слів операторів з'ясували, що подорожчання з 1 лютого відбулося тільки в Бахчисараї для користувачів «КСТ». Його директор Артем Зубков розповів про причини підвищення абонентської плати:

«Так, підвищуються, і планується підвищувати ціни, тому що і в Росії, і в Україні криза була та є. Більш-менш якийсь сенс працювати з'являється у провайдерів при платі приблизно у 10 доларів хоча б. У російських реаліях і витрат більше, і дорожче все, а місцеві кримські провайдери працювали плюс-мінус за перерахованими українськими цінами. До того ж, за кілька років з 2015 року на багато основних речей для провайдерів піднімалися ціни: канали зв'язку, оренда веж тощо. Інтернет подорожчав на місяць на вартість однієї чашки капучино в кафе. Більшу частину цієї вартості забирає зарплата персоналу, який обслуговує ті ж лінії устаткування, колл-центр техпідтримки, IT-персонал, який стежить за обладнанням в ядрі мережі. Друга частина ‒ закупівля каналів зв'язку, магістралей. Третя ‒ оренда, розміщення кабелів у кабельній каналізації, на вежах енергетиків. Від операторів хочуть грошей за місця, де встановлені ящики. Якусь частину займає плата за електрику».

Артем Зубков зробив висновок, що поступово ціни за послуги провайдера наблизяться до бахчисарайських плюс-мінус 50 рублів: економ-тариф у Бахчисараї з 1 лютого становить 649 рублів, преміум-тариф ‒ 849 рублів. Директор «КСТ» підкреслив, що глобальних технічних проблем з інтернетом у Криму в останні два роки не було.

Член правління Інтернет Асоціації України Максим Тульєв наполягає, що тарифи на доступ до мережі в Криму все ж завищені.

‒ Коли українські магістральні оператори пішли з Криму, залишилася одна «Міранда-медіа» і вийшов монополізм. Зв'язку з материковою Україною у півострова зараз немає, інтернет надходить двома кабелями цієї компанії. Це означає високі ціни, при цьому якість магістрального інтернету стала гіршою. А якість зв'язку в будинках, думаю, залишилася такою ж. Підстави для подорожчання є ‒ треба платити більше співробітникам. Але в Криму є ще своя причина ‒ монополізм єдиного магістрального оператора та підвищення цін на інтернет. Насправді, він на колишньому пострадянському просторі дуже дешевий через конкуренцію, йому є куди дорожчати. В Україні є будинки, де 12-15 операторів одночасно. У Криму, на жаль, все гірше з конкуренцією, ціни там вищі. Вони вдвічі вищі за київські!

Максим Тульєв зазначає, що загальна стабільність інтернет-зв'язку в Криму зменшилася.

Є така небезпека, що Крим може залишитися без інтернету взагалі, хіба що окрім супутникового
Максим Тульєв

‒ Два кабелі, один з яких ‒ підводний і в разі аварій ремонтуватися буде довго, до двох тижнів. Другий кабель йде через Керченський міст, доля його незрозуміла, тому є, дійсно, така небезпека, що Крим може залишитися без інтернету взагалі, хіба що окрім супутникового. Той, який іде через мобільні мережі, надходить через ті самі два кабелі. Якщо з ними щось трапиться, то не буде як дротового інтернету, так і мобільного. Хочеться вірити у краще, що через якийсь час кабель на материкову Україну знову запрацює і зв'язок знову стане надійним і швидким.

Журналіст телепроекту «Крим.Реалії» Ігор Токар після ретельного розслідування робить висновок, що анексований Крим, швидше за все, під'єднаний до материкової України вже зараз.

‒ Ми можемо з величезною часткою ймовірності сказати, що інтернет, який постачається через ті ж кабелі, про які говорив Максим, йде з окупованих територій угруповання «ЛНР». Ми знайшли точку доступу, в якій головний провайдер Криму «Міранда-медіа» співпрацює з Алчевськом, непідконтрольним Україні. У нас є підозра, що кабелі, які йдуть далі через материкову Україну і в Європу, нелегально приєднують Крим до всесвітньої мережі. Крим і окуповані території так економлять, тому що найкоротший шлях, найдешевший трафік в Європу пролягає через Україну.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Катерина Некреча

    В.о. керівника проєкту Радіо Крим.Реалії, теле- і радіоведуча, автор спеціальних проєктів.

    Закінчила Київський міжнародний університет, бакалавр журналістики. Не секрет, що головне в моїй професії – це практика, тобто робота в ЗМІ.

    Почала працювати в проєкті Крим.Реалії навесні 2015 року. До цього працювала журналістом на українському телебаченні («Шустер LIVE», «Говорить Україна»). У 2014 році наблизилася до Криму співпрацюючи з телеканалом-переселенцем з півострова «Чорноморська ТРК».

    Не уявляю себе поза професією. Своєю роботою без перебільшення – живу. Життя це – дуже захоплююче і бурхливе. У ньому багато викликів, багато стресу, багато досягнень. Схоже, що це ідеальне середовище мого існування:)

    Пишаюся, що є частиною такого важливого проєкту. Рада, що в дуже складний час можу працювати в медіа, де журналістські стандарти – не теорія, а досить успішна практика.

    Головний пріоритет для мене – аудиторія. Наші слухачі, читачі, глядачі мають право знати, що відбувається насправді.

XS
SM
MD
LG