СІМФЕРОПОЛЬ – У Сімферополі 4 листопада повторно відкрили ковану мапу Росії з окупованими та анексованими українськими територіями. У Криму це сталося рівно через чотири роки, коли в парку Треньова в День народної єдності, що відзначається в РФ, вперше з'явилася ця 15-тонна статуя з гартованого заліза.
Як і в 2019 році, явно пропагандистське шоу під назвою «Час Криму» (нині – «Час Росії») надихнули своєю присутністю провідні російські чиновники півострова. Минулого разу – керівник місцевого російського уряду Юрій Гоцанюк, який запевнив, що новий артоб'єкт стане «черговою візитівкою нашої республіки». Нині – російський перший віцеспікер кримської Держради Юхим Фікс. Відставний 76-річний полковник-політпрацівник увесь символізм кованої «величі» побачив у появі на оновленій мапі «нових територій», тобто окупованих Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької областей України.
Ці території 300 майстрів із громадської організації «Гільдія ковалів Росії», до яких нібито приєдналися колеги з окупованих після 2022 року чотирьох регіонів України, зобразили на оновленій карті у вигляді пальми Мерцалова (Донеччину), кавуна та якоря (Херсонщину), атома і шахтаря з териконами (Луганщину).
Зважаючи на все, нехитрі скульптори неухильно дотримувалися чітких вказівок свого замовника і «прикували своїм залізом» українські області повністю, в межах існуючих адміністративних кордонів. І це, втім, не дивно – позначений у програмі заходу замовник від імені президентського (Володимира Путіна – КР) фонду підтримки культурних ініціатив простимулював творче натхнення ковалів п'ятьма мільйонами рублів.
До речі, вперше, тобто чотири роки тому, професійна техніка і технологія майстрів явно підвела, точніше – якість робіт не витримала випробування звичайними атмосферними опадами. Буквально лише через чотири місяці після відкриття артоб'єкта його почала активно роз'їдати іржа. Хоча один із коваль із Мурманська, які брали участь у ковці, тоді запевнив кореспондента Крим.Реалії, що їхній витвір «покритий надійним захисним шаром і йому не загрожує жодна корозія».
По сусідству з мапою, через дорогу, над масивною «візитівкою Криму» – відкритому одразу ж після анексії бронзовому пам'ятнику «Народному ополченню» – добряче «попрацювали» і всюдисущі малолітні чи дорослі вандали. Принаймні, так пояснюється нинішніми організаторами «Часу Росії» необхідність оновлення її кованої «величі» в Сімферополі. Тепер цілісність і збереження об'єкта має забезпечити цілодобове відеоспостереження. Що ж до захисту від іржі, про це нічого не було сказано взагалі.
І ще про новизну багатотонної конструкції. Цього разу її зі зворотного боку підпирає кований дуб, що символізує Росію, на гілці якої сидить кіт, що показує язик, мабуть, з викарбуваними ініціалами коваля.
А до стовбура того дуба прикріплений такий самий кований комар із червоним написом «НАТО» на крильці. У чому полягає ідейно-мистецький задум чи фантазія авторів – можна лише здогадуватися.
А тим часом за самою кованою мапою, на території парку Треньова, тривають звичні для Сімферополя протягом останніх років «бордюрні» будні. Там уже обходяться без жодної символіки та урочистостей.
Леонід Хижняк, кримський блогер (ім'я та прізвище автора змінено з метою безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Блоги» передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.