Доступність посилання

ТОП новини

«Знищити, отруїти, підірвати – це вони можуть». Експерти – про російську екоцидну політику в Криму та Україні


Завод «Кримський Титан» в Армянську. У вересні 2018 року на його території був викид шкідливих речовин, через які постраждала екологія Північного Криму. Наразі, за повідомленнями ГУР МО України, російські війська замінували сам завод та його відстійники напередодні наступу ЗСУ
Завод «Кримський Титан» в Армянську. У вересні 2018 року на його території був викид шкідливих речовин, через які постраждала екологія Північного Криму. Наразі, за повідомленнями ГУР МО України, російські війська замінували сам завод та його відстійники напередодні наступу ЗСУ

Проблема екоциду все гостріше звучить для України в умовах повномасштабної військової агресії з боку Росії. Наскільки серйозною ця проблема є для анексованого Криму, де, як відомо, російська влада не перешкоджає небезпечним порушенням у сфері екології, вирішили з'ясувати Крим.Реалії.

«Протидія екоциду – це один із пунктів Української формули миру, і ми маємо реалізувати кожен її пункт, усі аспекти миру», – заявив президент України Володимир Зеленський.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) запевняє, що підконтрольні йому «органи влади роблять усе, щоб Крим залишався екологічно чистим і туристично привабливим регіоном».

Ця заява Аксьонова викликала масу відгуків кримчан, які пишуть, що проблеми екології (і не лише) ігноруються, а авторів публікацій про них блокують на сторінках чиновників.

«Написала про те, що в озеро Чокрак біля міста Саки стікає каналізація з неймовірним смородом і доклала відеодоказ. Мої повідомлення було видалено, і мене заблокували. Навіщо тоді потрібні ці соцмережі? Для окозамилювання – говорити правду не можна, тільки дифірамби співати», – жаліється кримчанка Лариса Сафіна в коментарях під постом Аксьонова.

Велосипедист їде берегом озера Тобе-Чокрак. Місто Саки – бальнеогрязьовий курортом, розташоване на західному узбережжі Криму за 4-5 км від Чорного моря
Велосипедист їде берегом озера Тобе-Чокрак. Місто Саки – бальнеогрязьовий курортом, розташоване на західному узбережжі Криму за 4-5 км від Чорного моря

У кримському сегменті соцмереж часто спливає інформація про злочинне ставлення місцевої влади до природи.

Понад 2500 цінних порід дерев на території Школи водолазів Севастополя знищено через будівництво
Анатолій Тавричеський

«Понад 1000 унікальних дерев вирубано в Севастополі заради комерційного житла. Понад 2500 цінних порід дерев на території Школи водолазів Севастополя знищено через будівництво історико-археологічного парку біля Херсонесу. Але й зараз триває вирубка дерев, наприклад, у сквері на вулиці Миколи Музики вирубали кілька сотень дерев. Що цікаво, Севприроднагляд, який має захищати природу, натомість видає порубковий квиток на знесення дерев, забудовнику», – пише кримський краєзнавець Анатолій Тавричеський.

У Севастополі робітники спилюють дерева софори, жовтень 2019 року
У Севастополі робітники спилюють дерева софори, жовтень 2019 року

Кримчани в соцмережах повідомляють, що влада заплющує очі на небезпечні порушення у сфері екології.

Попіл, дим, сморід від інфекційних відходів, що спалюються, ширяться по всьому місту і району
З кримського телеграм-каналу

«ТОВ «ЕКОН» утилізує небезпечні медичні відходи у Бахчисарайському районі. Попіл, дим, сморід від інфекційних відходів, що спалюються, ширяться по всьому місту і району. Це чиста отрута для людини та для екології загалом. Сморід жахливий, не передати словами. Якийсь час вони працювали в Інкермані, але місцеві жителі змогли відстояти своє місто. Тепер ця організація переїхала під Бахчисарай. Нас цькують і повільно вбивають прямо в себе вдома! Зараз літо, а вікна відчинити неможливо. Так і живемо», – повідомляють у популярному кримському телеграм-каналі.

У коментарі Крим.Реалії архітекторка та громадська діячка Ольга Вечер, яка має досвід роботи в Громадській палаті Росії, зазначила, що, на її думку, «екоцид у Криму цвіте махровим цвітом».

Купи сміття біля Фісташкового гаю в Севастополі, серпень 2020 року
Купи сміття біля Фісташкового гаю в Севастополі, серпень 2020 року

Активіст міжнародного руху #LiberateCrimea, експерт Кримськотатарського ресурсного центру, боєць ЗСУ Сергій Пархоменко вважає, що при відступі з Криму російські війська прагнутимуть завдати максимальної шкоди природі Криму.

«Ключовими проблемами залишаються: завод «Кримський Титан» та ЗАЕС. Диверсії на цих об'єктах отруять не лише степовий Крим, а й усе північне Причорномор'я. Це найгірше, на що вони здатні. Якщо ворог тікатиме з Криму, то він влаштовуватиме локальні «каховські ГЕС» і «титани», щоб перетворити півострів на випалену землю. Росія діє за логікою: якщо ми не зможемо скористатися, то нехай інші не скористаються. Знищити, отруїти, підірвати – це вони можуть. Їхня мета – щоб «Україні та країнам НАТО було нестерпно», – висловив свою точку зору Крим.Реалії експерт.

Завод «Кримський титан» в Армянську
Завод «Кримський титан» в Армянську

Член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв повідомив, що «є 100% інформація, що відстійники заводу «Кримський Титан» заміновані».

Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов вважає, що екоцид став одним з інструментів країни-агресора у війні проти України.

Щоб зупинити контрнаступ ЗСУ, вони готові на все, ставлячись з величезним цинізмом до всього живого
Олексій Єфремов

«Місяць тому наша організація трохи взяла участь в евакуації мешканців після терористичного акту-екоциду на Каховській ГЕС. Тепер я боюся уявити, на що далі готові піти окупанти. Вже очевидно: щоб зупинити контрнаступ ЗСУ, вони готові на все, ставлячись з величезним цинізмом до всього живого. Запорізька АЕС: трохи спав ажіотаж, але досі не сходить ще зі шпальт ЗМІ та в обговореннях людей «на кухнях». Що стосується Криму, серце кров'ю обливається при думках і про замінований «Кримський Титан» в Армянську з потенційною гігантською хмарою аміаку, і «Кримський содовий завод» у Красноперекопську з його відстійником – озером Красним, яке може стати вироком для екології півночі півострова. Та й Північно-Кримський канал, що обмілів, не надає загальної картини позитиву. Я жахнувся, дізнавшись, скільки вже представників фауни загинуло через цю злочинну війну», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії громадський діяч.

Затоплені вулиці Херсона внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС, 7 червня 2023 року
Затоплені вулиці Херсона внаслідок руйнування греблі Каховської ГЕС, 7 червня 2023 року

Кримський активіст Сергій Вікарчук наголошує, що екоцид став реальністю для анексованого Криму.

Ніхто не займався іригацією чи зрошенням північної частини Криму, не відновлювалися захисні лісосмуги
Сергій Вікарчук

«Найбільшою причиною екоциду є менеджмент і корупція тих, хто зараз займається адмініструванням окупованого Криму. За всі роки окупації ніхто не займався іригацією чи зрошенням північної частини Криму, не відновлювалися захисні лісосмуги для протидії природним ерозіям. Увесь період окупації Крим існує без дніпровської води, природні надра використовуються по-грабіжницьки, кліматичні зони змінюються. Крим має широкий аграрний потенціал, але ця можливість втрачається, землі поливаються підземними солоними джерелами. Глобальний ризик – це ЗАЕС, яка зараз є зброєю Московії», – зазначив у коментарі Крим.Реалії активіст.

Опукський природний заповідник, біля якого російські війська проводять свої навчання
Опукський природний заповідник, біля якого російські війська проводять свої навчання

Аналітик в Українському Гельсінському союзі з прав людини Владислав Мірошниченко, який має досвід роботи у Представництві президента України в АРК, вважає, що у Криму знищення екології відбувається з 2014 року.

Ми маємо бути готовими до того, що під час втечі з Криму росіяни залишатимуть за собою випалену землю
Владислав Мірошниченко

«Коли ми говоримо про екоцид, скоєний окупантами в Україні, то підрив Каховської ГЕС є лише одіозним прикладом. У Криму росіяни знищують екологію, починаючи з 2014 року. Для цього тільки варто поглянути на кричущі факти знищення природно-заповідного фонду в окупованому Криму: перетворення Опукського природного заповідника на один з найбільших військових полігонів; знищення унікального ландшафту пам'ятника природи «Меганом» для побудови Арт-резиденції «Таврида»; незаконне пониження статусу Кримського природного заповідника... І таких прикладів дуже багато. Тому ми маємо бути готовими до того, що під час втечі з Криму росіяни залишатимуть за собою випалену землю і знищуватимуть усе, що вони не можуть забрати з собою, зокрема унікальну кримську природу», – розповів Крим.Реалії аналітик.

Будівництво основних корпусів Арт-кластера «Таврида» біля пам'ятника природи «Півострів Меганом». Крим, Судак, червень 2023 року
Будівництво основних корпусів Арт-кластера «Таврида» біля пам'ятника природи «Півострів Меганом». Крим, Судак, червень 2023 року

Інженерні підрозділи російської армії закладають вибухівку в цехах підприємства «Кримський Титан», а також на заводській та прилеглій території. Про це заявили у Представництві президента України в АР Крим. Там також зазначають, що теракт на «Кримському Титані» означатиме штучну техногенну катастрофу.

Забруднення навколишнього середовища і вимушене скорочення природоохоронних практик, руйнування цілих екосистем та загибель тварин – ці та багато інших явищ стали реальністю для української екології з початку російської агресії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG