Доступність посилання

ТОП новини

«Б'ють на сполох перед сезоном»: що чекає на туристів у Криму в 2021 році


У Криму 1 червня офіційно стартував курортний сезон 2021 року, на який кримські чиновники покладають великі сподівання. Так, ще в квітні глава Криму Сергій Аксенов заявив, що півострів готовий приймати до 10 мільйонів туристів щороку.

У російському Міністерстві курортів і туризму Криму в цьому сезоні обіцяють більш суворий контроль за дотриманням усіх вимог і норм у курортно-туристичній галузі, в тому числі через триваючу пандемію коронавірусної інфекції. За підсумками травневих рейдів голова відомства Вадим Волченко повідомив, що півострів у цілому готовий до майбутнього літа, проте є «точкові зауваження». Про прогнози на сезон 2021 року і труднощі, які можуть чекати на туристів у Криму, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Наприкінці травня міністр курортів і туризму Криму Вадим Волченко в інтерв'ю «Вести Крым» повідомив, що сезон 2021 року на півострові має бути особливо успішним, особливо порівняно з минулим:

«Минулий рік був абсолютно не схожий на жодний інший. Це був поетапний запуск туристичної галузі, і в цей же час рік тому взагалі було незрозуміло, як саме сезон запускатиметься. Частина бронювань була перенесена з 2020 року на 2021-й, основні продажі пройшли на початку року, максимум навесні, причому часто за нижчими цінами, ніж у попередні два роки. Насамперед, звичайно, вибирають так званий стандартний варіант розміщення, плюс є динамічне ціноутворення у зв'язку з дуже високим попитом. Цей сезон також не схожий на жодний інший, він має бути в Криму досить успішним, але найголовніше – щоб він був безпечним. Усі зусилля уряду, Міністерства курортів і туризму додаються насамперед у цьому напрямку».

Вадим Волченко
Вадим Волченко

Голова громадської організації «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов висловив Крим.Реалії думку, що головною проблемою сезону будь-якого року на півострові залишаються неочищені стоки, які часто скидають у море біля пляжів.

Проблеми з каналізацією, недолік очисних споруд – це завжди було і досі є
Олександр Бурдонов

Проблеми з каналізацією, недолік очисних споруд – це завжди було і досі є. Причому не тільки в Криму, але й у тих же Сочі, Одесі. Цю інфраструктуру зробили ще за радянських часів, а вже потім приватники набудували міні-готелів, апартаментів. Усе ця навантаження лягає на старі очисні споруди. Хтось поставив свої, хтось ні, і каналізація зливається прямо в море. Ось в Коктебелі зараз будують нові очисні, каналізують вулиці, але чомусь не всі. У Мінкурортів є проєкти з каналізування низки населених пунктів і в курортній зоні, і в некурортній, але ця тема чомусь не звучить. По-хорошому потрібна карта всіх цих очисних, за якою громадськість могла б моніторити проблеми, давати запити і таке інше. Словом, треба переводити це все в систему, а не кожного разу перед сезоном піднімати тривогу.

Кримський еколог Маргарита Литвиненко сумнівається, що російська влада Криму насправді націлена на оновлення очисних споруд по всьому півострову.

– Проблема, звичайно, відома, і кількість грошей, які виділяються на її вирішення, вражає, але не робиться практично нічого – тільки розмови одні. Згадайте хоча б історію зі зниклими в московському банку двома мільярдами рублів, які були призначені для ремонту основних очисних споруд Севастополя – «Південні». І це лише один зі скандалів. Очисних немає, і невідомо, коли вони будуть – не тільки в Севастополі, а й у Криму в цілому. Я б взагалі не орієнтувалася на слова нинішнього міністра курортів Криму. Досвід підтверджує, що вірити чиновнику було б глибоко наївно. А безпечні для відпочинку райони в Криму, звичайно, є – це в основному ті, що розташовані далеко від міст і військових частин.

Тим часом віцепрезидент Російського союзу туріндустрії Ольга Санаєва зазначає, що цього року Крим користується високим попитом у російських туристів, але закликає місцевих готельєрів не розслаблятися.

Крим був розпроданий трохи раніше, ніж зазвичай
Ольга Санаєва

– Тут ще домішується страх далекого вильоту від місця проживання, тобто турист цього літа воліє відпочивати десь у своїй країні. З пандемією складно щось прогнозувати, хоча впливати вона точно буде: накопичуються якісь міфи, страхи, хоча переляк уже менший, ніж у 2020 році. Цього року Крим був розпроданий трохи раніше, ніж зазвичай – я маю на увазі ті місця, що відповідають співвідношенню ціна-якість. Решту місць продавали за трохи вищу вартість, але я не бачу в цьому великої шкоди: ми ж звикли жити в ринковій економіці. Якщо порівнювати Крим з іншими чорноморськими курортами, то в Сочі все-таки набагато більше ємність місць розміщення, там більше саме комфортних пропозицій. Але в Криму є дивовижне поєднання моря, природних ресурсів та об'єктів показу, якими півострів дуже багатий. Проте, звичайно, дуже важливо залишатися лояльними до споживача, особливо для Криму.

Керівник «Асоціації індустрії гостинності України», колишній міністр курортів і туризму Автономної Республіки Крим Олександр Лієв не поділяє оцінок російських чиновників щодо кількості туристів, але погоджується з тим, що сезон-2021 має бути в цілому не гірший за попередній.

Найголовнішим фактором залишається те, що Крим – це сіра зона
Олександр Лієв

– В цілому туристичний потік відновиться до рівня 2019 року, коли він перевищив показник в мільйон туристів – звичайно ж, з Росії, адже інших Крим поки не приймає. Цього року можна очікувати зростання туристичного потоку з Білорусі: я не виключаю, що компанія «Бєлавіа» все ж почне літати до Криму. Їй фактично більше нема що втрачати на тлі міжнародної кризи навколо Білорусі (раніше генеральний директор «Бєлавіа» Ігор Чергінець повідомив, що авіакомпанія не відправлятиме літаки до Криму – КР). У цій країні є попит на Крим, і проблема була саме пов'язана з тим, що дістатися Криму через Україну неможливо: в'їзд білорусів з материкової України на півострів заборонений, а в об'їзд Росії виходить дуже довго. Так що саме цього року Білорусь може проявитися в туристичному потоці до Криму. Найголовнішим фактором залишається те, що Крим – це сіра зона, окупована територія, так що українців тут знову не буде, як і торік.

Олександр Лієв
Олександр Лієв

На думку Олександра Лієва, показники курортного сезону 2021 року в Криму стримуватимуться за рахунок відносно високих цін на відпочинок, а також проблем із водопостачанням.

Успішний відпочинок на військовій базі має бути хоча б дешевим
Олександр Лієв

– Сама російська влада і ЗМІ досить серйозно роздули водну тему, і багато росіян її помітили. Я читав в аналітичних дослідженнях, що дехто збиралися їхати до Криму, але потім засумнівалися: мовляв, зараз приїдемо з дітьми, а води не буде. Нарешті, четвертий фактор – це ситуація з коронавірусом. Нехай вона вже не так впливатиме, але багато хто став обережнішим і тепер намагаються менше перебувати в місцях скупчення людей. У цілому я думаю, що курортний сезон 2021 року в Криму буде успішним насамперед для Володимира Путіна і Вадима Волченка –просто у них успіх вимірюється інакше. Для туристів успішний відпочинок на військовій базі має бути хоча б дешевим.

Нагадаємо, офіційний Київ вважає іноземців, які прибувають до анексованого Криму на літаках через Сімферополь і на автомобілях або поїздах через Керченський міст, порушниками державного кордону.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До цього працював три роки на «Громадському радіо». Народився в 1969 році в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG