Доступність посилання

ТОП новини

«Заборгованість із зарплати зростатиме». Активісти ‒ про роботу кримських підприємств під час карантину


Сімферополь під час карантину, 6 квітня 2020 року
Сімферополь під час карантину, 6 квітня 2020 року

Всі підприємства Криму мають здати до 10 квітня традиційні звіти про виплату заробітної плати. Запровадження режиму самоізоляції та припинення діяльності не скасовують цього обов'язку, повідомила віцепрем'єр російського уряду Криму Олена Романовська. Вона зазначила, що, згідно з моніторингом влади, кримські роботодавці винні своїм співробітникам близько 102 мільйонів рублів. Як в умовах вимушеного простою через пандемію коронавірусу підприємства півострова зможуть платити гроші працівникам, Крим.Реалії поцікавилися у кримських експертів.

На думку ексдепутата Верховної Ради АРК, керівника громадського руху «Російські сили Криму» Віктора Попова, російська влада Криму поводиться безвідповідально щодо бізнесу.

Сьогодні більшість малих підприємств не з власної волі закриті та «поскладали зуби на полицю». Платити їм точно нічим
Віктор Попов

«Ситуація дійсно складна, вона хвилює більшість населення Криму. Слова, що всі підприємства мають в обов'язковому порядку здати звіти про виплату зарплат, і «будемо шукати способи підтримки» звучать якось непоєднувано. Нам кожен день надходять від малого бізнесу слова та прохання про допомогу і захист. Здебільшого він живе з «копійки» щоденного виторгу. Дивно і нечесно вимагати від нього зараз виконання всіх податкових і фінзобов'язань, властивих звичайному режиму роботи. Сьогодні більшість малих підприємств не з власної волі закриті та «поскладали зуби на полицю». Платити їм точно нічим. Навіщо провокувати соціальний вибух ‒ незрозуміло», ‒ розповів громадський активіст.

Віктор Попов
Віктор Попов


Віктор Попов зазначив, що в цій ситуації найбільше страждає малий та середній бізнес.

«Була слабка надія, що низці об'єктів малого бізнесу дадуть «зелене світло» на відкриття з дотриманням усіх заходів противірусної профілактики. Однак з дивної волі відкрилися переважно не вони, а досить великі фірми, які займаються будівництвом, виробництвом будматеріалів, виконанням підрядів дорожніх робіт, сільським господарством, за якими ввижаються тіні місцевого та федерального впливу. Мені соромно за це і гірко. Уявляю, що зараз відчувають тисячі перукарів, автомийників, власників будинків побуту, магазинів низки непродовольчих груп товарів, які сидять в ізоляції без фінансової допомоги, про яку поки тільки думають. Хто зможе виразно пояснити, наприклад, чому автомийки системи «Мий сам» безпечні, а звичайні ні? Магазин продтоварів може працювати, а в непродовольчий злітаються всі віруси?» ‒ зазначив громадський активіст.

За словами Віктора Попова, багато кримських підприємств за період вимушеного простою збанкрутують.

Багато хто з невеликих фірм вже не відкриється взагалі, а їхні співробітники дружно вишикуються на біржу праці
Віктор Попов

«На жаль, ми всі розуміємо: якщо так триватиме до кінця місяця, то багато хто з невеликих фірм вже не відкриється взагалі, а їхні співробітники дружно вишикуються на біржу праці. Необхідні термінові заходи всілякої підтримки таких людей, чесні та прозорі, фінпідтримка на виплату зарплат, відтермінування всіх податкових і кредитних виплат, впровадження режиму роботи з дотриманням заходів безпеки. Цього поки системно немає, а порожні слова чиновників про те, що «ми подумаємо», «будемо шукати», «постараємося допомогти», мають сприйматися як заява за власним бажанням про відставку», ‒ повідомив громадський активіст.

За інформацією кримськотатарського активіста Едема Дудакова, реальна заборгованість із зарплат у Криму набагато вища за озвучену віцепрем'єром.

У цій ситуації з карантином малий та середній бізнес повністю в нокдауні
Едем Дудаков

«10-е число ‒ це час звіту в статистичне управління. Звіти щодо зарплати здаються 15-го щодо місячної зарплати і 25-го щодо авансу. Що стосується ситуації з виникненням заборгованості з виплат зарплати, то статистичні відомості влади ‒ це вершина айсберга. Через складну економічну ситуацію як мінімум 40% зарплат у тіні ще з 2015-2016 років. Тому цифри щодо заборгованості зарплат фактично занижені вдвічі. А в цій ситуації з карантином малий та середній бізнес повністю в нокдауні. Окрім бізнесу з продуктами, інші на виживанні. І тому власники вимушено відсилають людей у відпустки без утримання або просто звільняють», ‒ розповів активіст.

Едем Дудаков
Едем Дудаков


Едем Дудаков повідомив, що запропоновані заходи підтримки кримського бізнесу кредитами не витримують критики.

«Невтішна ситуація і щодо кредитів, з помпою подана владою як якесь добро, ‒ відтермінування на шість місяців. Але з'ясувалося, що на невиплачені процентні ставки клієнтів банки накручуватимуть банківські ставки. Причому вже у збільшеному розмірі, адже ставки за кредитами у зв'язку з тим, що рубль значно знецінився, збільшені відповідно в середньому на 20%. От і рахуйте, що чекає на малий та середній бізнес. З банківським обслуговуванням у Криму особливо складно. Адже у нас лише п'ять невеликих банків діють. Відділення [російського] державного банку в Криму немає. Тому кредити в Криму дорожчі», ‒ повідомив активіст.

За прогнозом Едема Дудакова, заборгованість із зарплати у кримських підприємств зростатиме.

Реальний борг із зарплати зростатиме
Едем Дудаков

«Майбутня ж курортна катастрофа ‒ малий курортний бізнес був і без того завантажений у найкращому випадку на 40% від рівня 2013 року ‒ посилює очікуваний прогноз у сфері малого та середнього бізнесу. Людей звільняють, адже очікування погані. Контракти підписані тільки короткочасні. Навіть у сфері будівництва магістралі «Таврида» йде неприкрите обдурювання малого бізнесу ‒ власників механізмів та автомашин. Тільки в Бахчисараї я знаю три ІП власників самоскидів, яким з початку року не виплатили по 150-200 тисяч рублів за роботу. З останнього звернення Путіна у зв'язку з карантином для бізнесу реально ніякої допомоги. Так що реальний борг із зарплати зростатиме», ‒ зазначив активіст.

Кримський громадський активіст та журналіст Рагім Гумбатов також упевнений, що у сформованих умовах зростання заборгованості із заробітної плати в Криму не уникнути.

«У межах загального карантину або самоізоляції, кому як подобається, думається, варто було б взагалі скасувати всякі звіти у всілякі контори. Такий крок підприємці зустріли б, на мій погляд, вельми схвально. Що стосується заборгованості із заробітної плати роботодавців перед кримчанами, варто зазначити, що вона становить 102 мільйони рублів. Така заборгованість, судячи з усього, виникла ще до того, як трапилася «коронавірусна колізія». Отже, коли сьогодні економічна активність неабияк обмежена, зростання заборгованості із зарплати ‒ це неминучість. Як і чим у нинішній ситуації можуть допомогти чиновники, не дуже зрозуміло, якщо тільки уряд не надасть прямої фінансової підтримки підприємцям», ‒ прокоментував ситуацію громадський активіст.

Рагім Гумбатов
Рагім Гумбатов


Кримський активіст Олексій Єфремов зазначає, що проблеми кримчан тільки починають рости.

«Цифри, які озвучує Радмін, ‒ це вершина айсберга, ця «снігова куля» з проблем із зарплатами і всім іншим тільки починає котитися і збільшуватися в геометричній прогресії. У статистиках і звітах не згадується, скільки працівників змусили піти у неоплачувану відпустку, скільком урізали до мінімуму виплати, а кого просто викинули на узбіччя безробіття, яке зростає. І це я ще мовчу про самозайнятих. Те, що говорять з високих трибун про збереження зарплат на час карантину, ‒ це теорія. На практиці ж більшість моїх знайомих залишаються в напрузі, страху і повному невіданні, як криза позначиться на їхніх підприємствах і на них самих. Звичайно, хочеться всіх підбадьорити та сказати, що все буде добре, але при цьому я сам іншим раджу активно шукати нові можливості та джерела прибутку і прожитку, адже розраховувати на цю державу та допомогу від неї, м'яко кажучи, наївно», ‒ розповів активіст.

Олексій Єфремов
Олексій Єфремов


Підприємцям малого та середнього бізнесу Севастополя з 15 квітня пропонують брати кредити на оплату праці своїх робітників. Про таку ж можливість для кримських підприємців повідомив російський глава Криму Сергій Аксенов на засіданні оперативного штабу з недопущення поширення коронавірусної інфекції на півострові.

У Криму продовжений режим самоізоляції громадян до 30 квітня, у Севастополі ‒ до 12 квітня.

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG