Крим продовжує оновлювати максимуми добової захворюваності на коронавірус: так, за 17 жовтня виявлено 597 нових випадків, повідомляє пресслужба російського Мінохоронздоров'я Криму. Це найбільша цифра з добової захворюваності за весь час пандемії в Криму. З 11 жовтня на півострові набули чинності нові обмеження.
Згідно зі змінами в указі про «режим підвищеної готовності» російського глави Криму Сергія Акснова, забороняється до 15 листопада проводити ранки за участю батьків у дитячих садах і школах, перевозити пасажирів на комерційних рейсах із 23:00 до 8:00, а до 1 грудня призупиняється надання пільгового проїзду в громадському транспорті громадянам віком 65 років і старше. До цієї ж дати роботодавці повинні перевести всіх літніх співробітників, а всього не менше половини персоналу на дистанційну роботу. Тим часом Херсонська область, яка межує з Кримом, перейшла в «червону зону», оскільки захворюваність на COVID-19 на материковій Україні також помітно зросла.
Про новий пік епідемії в Криму йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Голова російського уряду Криму Юрій Гоцанюк у коментарі телеканалу «Крым 24» заявив, що місцева влада готова до посилення епідемії, і закликав кримчан до дотримання заходів безпеки та до вакцинації:
«Ми зараз готові розгорнути в Армянську, Ялті та селищі Нижньогірському додатковий ліжковий фонд. У Сімферополі у нас сьома міська лікарня теж розгортає ліжковий фонд, ми готові зробити це і в старій лікарні на Семашка. Поки такої потреби немає, але ми готуємося. Сформовано резерв лікарських препаратів, засобів індивідуального захисту, дезінфекційних засобів. У принципі, ми готові до всього. Я ще раз прошу жителів Криму вдатися до заходів, які рекомендовані Роспотребнадзором – масковий режим, дотримання дистанції, обробка рук. Також необхідно вакцинуватися. На жаль, на сьогодні в Криму вакциновано лише 42% дорослого населення. Завдання у нас стоїть на рівні 80%, є достатня кількість доз різних вакцин у резерві. Розгорнуто понад 70 мобільних пунктів вакцинації».
За словами Юрія Гоцанюка, російська влада Криму не виключаює запровадження системи контролю за допомогою QR-кодів, однак вона поки лише розробляється. При цьому повного локдауна чекати зовсім не варто, наголосив чиновник.
Журналіст із Севастополя Давид Аксельрод розповів Крим.Реалії, що в цьому місті вже запровадили контроль над відвідуванням людних місць через спалах захворюваності.
В місті щодня фіксується вже понад 200 випадків, різко скорочується ліжковий фондДавид Аксельрод
– Кількість хворих зростає значними темпами протягом останнього тижня: в місті щодня фіксується вже понад 200 випадків, різко скорочується ліжковий фонд. Кілька днів тому залишалося лише десь приблизно 5% ліжок, новіші дані поки не повідомляли, але це стало одним з тригерів для серйозних обмежень, яких місто ще не знало з часів локдауна весни 2020 року. Зараз відвідати який-небудь заклад зі скупченням людей можна лише за наявності сертифікату про вакцинацію, актуального ПЛР-тесту або довідки про наявність антитіл до коронавірусу. З приводу останнього документа виникають питання, що це повинно бути таке, але поки уряд і Роспотребнадзор не дали роз'яснень. Таким документом може бути і довідка про те, що людина вже перенесла хворобу, і тест на антитіла. Швидше за все, за аналогією з Москвою, це буде перше.
Давид Аксельрод зазначає, що власники ресторанів, спортзалів та інших подібних закладів оцінюють заходи уряду як надто жорсткі.
У цілому в Севастополі досить мало людей, які дотримуються маскового режиму і соціальної дистанціїДавид Аксельрод
– Вони спостерігають падіння потоку клієнтів на 90%, оскільки в Севастополі досить мало вакцинованих, але і ті - переважно люди похилого віку, які не ходять в подібні заклади. З приводу QR-кодів для виходу з дому поки в уряду планів немає. Зараз трохи понад 130 тисяч севастопольців зробили щеплення другим компонентом вакцини, але при цьому в місті проживає набагато більше людей, ніж вказано в даних Росстату: не 450 тисяч, а всі 700-800 тисяч осіб. У цілому в Севастополі досить мало людей, які дотримуються маскового режиму і соціальної дистанції. У той час як на засіданнях оперштабу весь час говорять про посилення контролю, у транспорті маски носить ну зовсім незначна кількість людей, а з тих, хто носить, багато спускають її на підборіддя. На вакцинацію черг я не бачив – тільки до лабораторій, які роблять тести.
Своєю чергою, заступник Херсонської обласної державної адміністрації Микола Якименко пояснює, які обмеження «червоної зони» паралельно запроваджені в сусідній Херсонській області, і запрошує кримчан на вакцинацію.
У Херсонській області є всі можливості вакцинуватися, ми навіть готові відправляти бригади на «Каланчак» і «Чонгар»Микола Якименко
– При наявності ковід-сертифікату в друкованому вигляді або в додатку «Дія» – жовтого або зеленого – громадянин має право вільно переміщатися, отримувати послуги і так далі. Якщо його немає, діють обмеження на переміщення в громадському транспорті, на участь у масових заходах. Кафе, ресторани, магазини, кінотеатри можуть працювати лише за умови повної вакцинації персоналу, а відвідувачі, як я вже казав, повинні мати ковід-сертифікати або ПЛР-тести, актуальні протягом 72 годин. Транспорт може бути завантажений на 50%, усі повинні бути в масках. При цьому контрольні пункти в'їзду-виїзду працюють у звичайному режимі, всі прибулі повинні встановити додаток «Дій Вдома» і здати ПЛР-тест. У Херсонській області є всі можливості вакцинуватися, ми навіть готові відправляти бригади на «Каланчак» і «Чонгар» за наявності попиту.
Тим часом голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики Федір Лапій вказує на те, що цього сезону разом із вакцинацією від COVID-19 є сенс зробити щеплення і від грипу.
Кампанія з вакцинації від коронавірусу збільшила кількість тих, хто готовий і від грипу робити цю процедуруФедір Лапій
– Те, що грипу було мало минулого сезону, не означає, що він зник і що він не актуальний. Цілком можливо, що цієї осені грип поєднуватиметься з COVID-19, і є дані про те, що при коінфекції – тобто при одночасному захворюванні на дві інфекції – смертність зростає вдвічі. То ж, крім дотримання соціальної дистанції, носіння масок і інших звичних заходів, необхідно повертатися до вакцинації від грипу. Насправді кампанія з вакцинації від коронавірусу збільшила кількість тих, хто готовий і від грипу робити цю процедуру. Вона поки не стала дуже популярною, однак попит на неї зріс, у порівнянні з попередніми роками. При цьому вакцини проти COVID-19 і проти грипу можна вводити одночасно в різні руки, з будь-яким інтервалом.
Федір Лапій наголошує, що кримчани можуть скористатися безкоштовною вакцинацією від коронавірусної інфекції на материковій частині України навіть після щеплення російським препаратом «Супутник V», який досі не зареєстрований Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Вакцинацію від грипу проводять на платній основі.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.