Доступність посилання

ТОП новини

Зростання цін у кримському глухому куті


Куйбишевський ринок у Сімферополі, листопад 2020 року (ілюстративне фото)
Куйбишевський ринок у Сімферополі, листопад 2020 року (ілюстративне фото)

Кримчани в соціальних мережах звертають увагу на стрибкоподібне зростання цін на продукти на півострові. Картопля, капуста, морква, буряк настільки подорожчали в першій половині осені, що стали не всім кримчанам доступні. Що робиться для регулювання цін, кримським ЗМІ розповіла заступниця російського міністра промислової політики Криму Ірина Мезавцова. За її словами, стрибок цін на сільгосптовари стався не тільки в Криму, а в усій Росії й навіть у світі. Мезавцова стверджує, що ціни підняли фермери, які, у свою чергу, змушені були піти на це після рясних літніх дощів та підвищення розцінок на добрива.

З чим пов'язане жовтневе підвищення цін на продукти в Криму? Місцеве це явище чи воно пов'язане з підвищенням цін на продукти та інші товари в сусідній Росії? Як зростання цін вплине на структуру кримської економіки та платоспроможність кримчан?

Ці та інші актуальні теми в студії Радіо Крим.Реалії в ток-шоу «Кримське питання» обговорює ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: російський бізнесмен, блогер, керівний партнер компанії Management Development Group Inc. Дмитро Потапенко; експерт ринку продовольчих товарів з Криму Андрій Александров; кандидат економічних наук, директор Українського інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

За інформацією підконтрольної Росії служби статистики Криму та Севастополя (Кримстат), за минулий тиждень на півострові подорожчали овочі та свинина.

«Зростання цін було відзначене на огірки свіжі (на 18,47%), картоплю (на 4,9%), помідори свіжі (на 4,18%), цибулю ріпчасту (на 2,89%), свинину (окрім безкісткового м'яса) (на 1,6%)», ‒ йдеться в повідомленні.

А в порівнянні з груднем 2020 року, зафіксоване підвищення цін практично на всі продукти й воно обчислюється вже десятками відсотків.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Наприклад, свинина подорожчала на 18%, а м'ясо курки ‒ майже на 28%. Серед рекордсменів подорожчання ‒ морква до цінника грудня 2020 року треба додати 32%. Ще більше подорожчала картопля. За інформацією Кримстату менше ніж за рік вона додала в ціні 62%. Але абсолютний рекордсмен ‒ капуста: у жовтні 2021 року цей овоч на 137% дорожчий ніж у 2020 році.

«При цьому досить істотне зниження цін на помідори та огірки, а вони займають досить велику питому вагу й компенсували подорожчання борщового набору продуктів», ‒ прокоментувала цифри заступник керівника управління кримської служби статистики Наталія Григор.

На практиці картопля в Криму подорожчала набагато більше, ніж на 62%. У вересні 2021 року кримські ЗМІ повідомляли про те, що загалом за тиждень картопля подорожчала вдвічі.

Чому дорожчає картопля? Заступниця міністра підконтрольного Росії міністерства промислової політики Криму Ірина Мезавцова розповіла кримським медіа, що у зростання ціни на цей продукт є декілька причин.

«Переважно, все це привезене: Брянськ, Астрахань, Краснодар. Також ми знаємо, що через погодні умови ‒ були значні підтоплення. За інформацією Мінсільгоспу, через зростання цін на добрива, склалася така ціна з поля», ‒ каже Мезавцова.

Крим не є «картопляним» регіоном. Та й завозять її зараз із суб'єктів, де картоплю вирощують не так масово
Сергій Макєєв

До речі, голова Асоціації «Сприяння торгівлі Криму» Сергій Макєєв у коментарі севастопольському виданню ForPost розповів, що аграрії півострова можуть забезпечити Крим картоплею лише на 40%.

«Крим не є «картопляним» регіоном. Та й завозять її зараз із суб'єктів, де картоплю вирощують не так масово. Звідси й нестача цього продукту в торгових точках, і, як наслідок, подорожчання», ‒ зазначає Макєєв.

Але виправити ситуацію за словами Сергія Макєєва можна. І нібито навіть можна повернути ціну з 60 рублів до 30 рублів за кілограм.

«Асоціація сприяння торгівлі Криму спільно з кримським міністерством планує організувати постачання картоплі з центральних і північних регіонів сусідньої Росії», ‒ говорить він.

Про різке подорожчання картоплі на півострові вже писали Крим.Реалії. Голова правління Спілки підприємців Севастополя Елла Сирикова зазначала, що проблема настала ще у 2015 році, коли на кримські ринки перестала надходити картопля з Херсонської області.

У 2015 році передбачалося, що альтернативою Херсонській області стануть Ростовська область та Краснодарський край, які зможуть постачати на півострів свої товари, проте, як показала ситуація, обсяги продукції «зовсім не ті».

Але дорожчає не тільки картопля. Наприклад, кореспондент телеканалу «Крым 24» повідомив про подорожчання на 100 рублів кожного кілограма ковбасних виробів на ринку Керчі.

«Стрибок неймовірний, я не знаю з якої причини це сталося, але людям купувати важко, особливо пенсіонерам. А попереду ще опалювальний сезон», ‒ розповідає один із продавців керченського ринку.

А ось інструментів для державного регулювання цін у місцевих чиновників немає. Про це кримським медіа розповіла заступниця міністра підконтрольного Росії міністерства промислової політики Криму Ірина Мезавцова.

«Державного регулювання цін немає, такі повноваження є лише в уряду Росії у разі, якщо на будь-який соціально важливий товар ціна підвищується більше ніж 90 днів, то уряд може точково запровадити держрегулювання», ‒ сказав чиновник.

Інший інструмент впливу на ціни ‒ укладання всякого роду договорів. Так російський Мінпром Криму у вересні підписав додаткову угоду до чинного так званого меморандуму про порозуміння між Радою міністрів, великим рітейлом та оптовими постачальниками про те, щоб продукт з поля, потрапляючи на полицю магазину, мав мінімальну націнку.

Стрибок цін на сільгосптовари стався не тільки в Криму, а в усьому світі. Так стали пояснювати подорожчання продуктів на півострові кримські чиновники.

Зростання цін в усьому світі залежить від декількох факторів, при цьому ситуація в Росії відрізняється від загальносвітових тенденцій. Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії каже російський бізнесмен, блогер, керівний партнер компанії Management Development Group Inc. Дмитро Потапенко.

Оскільки ми обтягнуті політичним колючим дротом, наші ціни тільки ростуть, а асортимент зменшується
Дмитро Потапенко

‒ Зростання цін на продукти у світі пов'язане зі змінами технологій виробництва, зростання цін на складові продукції (зокрема на добрива) та насіннєвий фонд. Якщо повернутися в Росію, то ми перебуваємо в технологічному закутку, я вже не кажу про кримську історію, яка в окремому глухому куті, тобто наше зростання цін унікальне. Люди в уряді не зупиняють ці ціни й тільки лише укладають якісь угоди, що не призводить ні до чого. І ціни знову ростуть. А щоб ціни падали, потрібно, щоб Росія була вмонтована в економічні ланцюжки, зокрема й товаропровідні. Але, оскільки ми обтягнуті політичним колючим дротом, наші ціни тільки ростуть, а асортимент зменшується. Завдяки тому, що ми є нафтогазовою державою й покриваємо експерименти уряду нафтогазовими прибутками, то поки населення не голодує і ціна тримається на якомусь прийнятному рівні.

Дмитро Потапенко
Дмитро Потапенко

Фахівці мінекономрозвитку Росії підготували прогноз, згідно з яким ціни на непродовольчі товари зростуть на 7,2% до кінця поточного року. Про це повідомили «Известия» з посиланням на повідомлення міністерства.

«До кінця року найбільше зростання цін буде зафіксоване в категорії «непродовольчі товари» ‒ воно складе 7,2% до грудня. У цю групу входять, наприклад, бензин, будматеріали, тютюнові вироби, тканини», ‒ йдеться в повідомленні.

В останній раз подібне зростання цін фіксували у 2015 році. На другому місці подорожчання опинилося продовольство (без урахування овочів і фруктів). У Мінекономрозвитку Росії чекають, що ціни на нього до завершення 2021 року збільшаться на 6,6% щодо грудня 2020 року.

В ефірі Радіо Крим.Реалії Дмитро Потапенко зазначив, що й такий прогноз не реалістичний.

У нас на полицях товарів на 30% менше, а ціни на 20% вищі, ніж у тій же Польщі
Дмитро Потапенко

‒ Такий низький зріст цін, який заклали наші «вожді», можна порівняти тільки з гумористичною передачею. Зростання цін буде значно більшим, адже, чим більше ми випадаємо з товаропровідних ланцюжків, тим менший асортимент, а ми все будемо оперувати словом, якого немає в економічних підручниках ‒ «націнка», і розповідати, що у нас «жадібні підприємці». Зростання цін продовжиться і, якщо наші громадяни зможуть відвідувати магазини за кордоном, і побачать ширину асортименту й ціни, то зрозуміють, що у нас на полицях товарів на 30% менше, а ціни на 20% вищі, ніж у тій же Польщі.

Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов на нараді з кримськими чиновниками пообіцяв проводити щотижневий моніторинг цін на соціально важливі продукти.

«Моніторинг буде проводитися на підставі фото- та відеоматеріалів, які підтверджують вартість 47 найменувань соціально важливих продуктів у регіонах», ‒ сказав Сергій Аксенов.

Й уточнив, що за підсумками нарад буде розроблятися план дій і заходів реагування щодо кожної конкретної ситуації, де перевищення ціни на продукти відбувається через суб'єктивні причини. Також Сергій Аксенов повідомив, що моніторинг цін торкнеться також ярмаркових заходів, а графік зміни цін на продукти буде розміщуватися на сайті російського Міністерства економрозвитку Криму.

Сергій Аксенов
Сергій Аксенов

«Графіки будуть з інформацією, що піднялося, що опустилося в ціні, та які управлінські рішення були ухвалені. Це доручення президента, на федеральному рівні були створені комісії. Якщо нам не вдається швидко підняти рівень прибутків громадян, то підвищення цін і від спекуляції треба вберегти», ‒ говорить Аксенов.

Жовтнева обіцянка не допустити зростання цін ‒ не перша для Аксенова. Навіть більше, такі обіцянки він дає регулярно. А ціни, абсолютно не слухають Сергія Аксенова, продовжують рости. Наприклад, ще 12 серпня під час «прямої лінії» Сергій Аксенов анонсував ухвалення відповідних заходів для регулювання продовольчих цін.

«Низка заходів, які дозволять знизити вартість продовольства, у першу чергу, ми говоримо про роздріб, ‒ будуть запроваджені. І на найближчому засіданні ради міністрів я доповім про те, що зроблене в цьому напрямку», ‒ говорив Аксенов.

А наприкінці липня 2021 року підконтрольний Росії міністр сільського господарства Криму Андрій Рюмшин обіцяв, що незабаром на півострові знизяться ціни на овочі. Але ціни на сезонну продукцію не тільки не знизилися, а навпаки ‒ пішли вгору.

Неможливо розглядати окремо Крим, подорожчання ‒ світовий тренд, говорить в ефірі Радіо Крим.Реалії експерт ринку продовольчих товарів з Криму Андрій Александров.

‒ Подорожчало зерно, нафта й це все пов'язане в один клубок, тобто не можна вихопити Крим і зрозуміти, чому там підвищення. Крим танцює від російського постачання, від російських цін. Якщо в цілому в Росії така ціна, то додаємо вартість логістики, якщо все так, то завдання виконане, адже дешевше, ніж там, звідки його везуть, він бути не може. У Криму ціна від російської відрізняється рівно на рівень логістики.

Тут втручається політичний фактор, нещодавно були вибори, відповідно, у прагненні знизити ціни, укладались різні меморандуми з торговими мережами. Не завжди ці меморандуми вигідні мережам, і часто здається, що найбільше нагрівається остання ланка ланцюга, але це не так ‒ саме останнім доводиться вигрібати всі ці витрати. Зростання цін продовжиться про це говорять і на рівні Центробанку Росії.

Зростання залежить від групи товарів, про це в ефірі Радіо Крим.Реалії каже кандидат економічних наук, директор Українського інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

У всьому світі з картоплею ситуація стабільна, але вирішити питання її ввезення в Крим ‒ це справа не одного місяця
Ілля Несходовський

‒ Якщо ми будемо говорити про олію, то зростання цін ‒ це світова тенденція. Незважаючи на те, що Україна ‒ лідер у світі з виробництва рослинної олії, у нас ця олія також зросла в ціні, як і в усьому світі. Але після ажіотажу, останні два місяці спостерігається зниження. З цукром схожа тенденція, українська історія ‒ зростання цін на яйця, а на овочі, фрукти зараз спостерігається сезонне здешевлення.

Що стосується картоплі в Криму, це питання врожайності. Якщо в Україні був хороший урожай і можна тримати ціну на рівні 9-10 гривень за кг, то в Росії цієї картоплі не так багато і в південні регіони її завозять. У всьому світі з картоплею ситуація стабільна, але вирішити питання її ввезення в Крим ‒ це справа не одного місяця.

Згідно з результатами дослідження «Ромир», у вересні 2021 року росіяни збільшили свої витрати на 18,8% до аналогічного періоду минулого року.

За тиждень з 27 вересня до 3 жовтня середній чек (вартість однієї покупки) росіянина склав 628 рублів, що виявилося на 12,1% (68 рублів) вище, ніж за той же період 2020 року.

(Текст підготувала Інна Аннітова)

Почему так дорого в Крыму | Крым.Реалии ТВ (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:28:32 0:00
XS
SM
MD
LG