Російські силовики в анексованому Криму продовжують переслідувати місцевих за антивоєнні погляди. Відомо про майже тисячу фактів судових переслідувань із початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Поширеними в Криму стають випадки доносів колег по роботі. Як це відбувається і чим загрожує, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Російські силовики використовують різні приводи для переслідувань кримчан за антивоєнною статтею про «дискредитацію Збройних сил РФ». Такими можуть бути приватні розмови, пости в соцмережах, атрибути одягу та багато іншого. Часто приводом стають доноси з роботи – практика колишнього Радянського Союзу, яка повторюється у російських реаліях.
«Висловилася у стані сильного душевного хвилювання»
У серпні така історія сталася у Севастополі. 43-річну жительку Севастополя затримали оперативниками Центру з протидії екстремізму Севастопольського управління МВС Росії. За інформацією російських ЗМІ, донос на неї написали колеги. Де працює затримана, достеменно невідомо.
Силовики заявили, що вона «допустила висловлювання, спрямовані на дискредитацію Збройних Сил Росії».
«Поліцейські з'ясували, що під час розмови з колегами по роботі жінка публічно висловлювалася у негативній формі щодо використання Збройних сил Росії з метою захисту інтересів Російської Федерації та її громадян, підтримки міжнародного миру та безпеки», – заявили в управління МВС РФ у Севастополі.
Силовики оприлюднили відео, на якому жінка протокольним стилем визнає, що «допустила вислови, які дискредитують Збройні сили Росії». Вона стверджує, що кається у своїх заявах, які зробила у стані сильного душевного хвилювання.
Чи добровільно зроблено цю заяву, достеменно невідомо.
«Кожен четвертий кримчанин, якого змусили публічно вибачатися за свою проукраїнську позицію, піддавався додатковим приниженням, стверджують у кримській правозахисній ініціативі Irade після того, як вивчили сотню відео, опублікованих у місцевих пропагандистських пабліках та медіа.
«Правозахисники зібрали докази того, що деякі записи зроблено у приміщеннях силових структур. Вони дійшли висновку, що практика приниження власної гідності людей із проукраїнськими настроями застосовується в Криму масово, системно та переважно шаблонними методами (зачитуванням на відео юридично вивіреного та не характерного для простого мовлення тексту вибачень). Це робиться для демотивації осіб, які демонструють свої проукраїнські настрої та профілактики зростання таких настроїв шляхом залякування громадянського населення», – цитують результати дослідження правозахисники ZMINA.
Протокол щодо мешканки Севастополя силовики передали до підконтрольного Росії Ленінського районного суду. У суді підтвердили надходження матеріалів цієї справи, заявивши, що санкція статті передбачає штраф від 30 до 50 тис. рублів. Рішення суду у цій справі наразі немає.
Позиція мешканки Севастополя щодо її переслідування невідома. Крим.Реалії не вдалося оперативно зв'язатися із нею. Редакція готова надати їй та її представникам можливість висловитись про це.
«Доносять» студенти та співробітники підприємств
Доноси на роботі стали поширеним явищем у Криму після його анексії. А в умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну ще більше активізувалися, оскільки це заохочує і місцева влада, провоєнні активісти.
Від доносів від колег постраждали багато кримчан. Крим.Реалії раніше писали про те, як на вчителів скаржаться у ФСБ їхні учні та представники педагогічних колективів.
Найвідоміший такий випадок – переслідування викладача російської мови та літератури Білогірського технологічного технікуму Андрія Білозерова, котрий виступає проти російської агресії в Україні.
Якось на перерві студенти запитали його, які безпілотники застосовують у бойових діях під час повномасштабного вторгнення Росії до України. Він перерахував «Шахед», «Орлан» та «Байрактар», а також показав їм відеокліп на пісню «Байрактар» українського фольклорного гурту «Святовид». Один зі студентів зняв це на відео, яке потім опинилося у ФСБ.
Після цього Андрія Білозерова звільнили з технікуму та порушили проти нього кримінальну справу за статтею про дискредитацію ЗС РФ. Підконтрольний Росії Центральний райсуд визнав його винним та зобов'язав виплатити 100 тис. рублів штрафу. Кримчанин вину заперечує.
Схожа історія сталася в Джанкої з вчителькою географії Сусаною Безазієвою у 2022 році. Вона почула, що учениці підтримують дії російської армії під час повномасштабного вторгнення до України та заявила їм, що ніколи не бачила в Україні «нацистів», яких нібито знищує російська армія.
Згодом мати однієї з учениць вимагала від керівництва школи звільнення вчительки. Батьки школярів теж звернулися до силових органів. Згодом Сусана Безазієва була оштрафована на 30 тис. рублів і втратила роботу.
Про негативні наслідки доносів на роботі Крим.Реалії розповідають і наші читачі із Криму, які не бажають бути публічними. Багатьом це обертається втратою роботи.
Кілька місяців тому в суді опинився співробітник комунального підприємства «Ялта горсвет» Юрій Фандюшкін. Це сталося після того, як він «в особистому спілкуванні серед співробітників та звичайних громадян висловлювався проти «СВО» (так в Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну, починаючи з 24 лютого 2022 року – КР), дискредитував армію та країну».
Підконтрольний Росії Ялтинський суд визнав його винним за ст. 20.3.3 КоАП РФ (дискредитація Збройних сил Росії) та призначив адміністративне стягнення.
«Щодня продовжується опір»
У представництві президента України в АРК посилення репресивної практики Росії на Кримському півострові розцінюють як ознаку зростаючих протестних антивоєнних настроїв серед місцевих жителів.
«Щодня наші громадяни у тимчасово окупованому Криму продовжують опір російським окупантам, демонструючи підтримку України та віру в неминучу деокупацію півострова. Про посилення опору свідчать нові незаконні адміністративні провадження в окупаційних судах Криму за статтею про так звану дискредитацію Збройних сил Росії. Дякуємо кожному та кожній за виявлену сміливість та чітку громадянську позицію. Ми боремося разом, щоб швидше повернути Кримський півострів під контроль України, а нашим громадянам із тимчасово окупованих територій – почуття безпеки», – заявляють у відомстві.
За даними представництва, у Криму зафіксовано 913 випадків надходження до місцевих судів матеріалів, складених за ст. 20.3.3 КоАП РФ. З них у більшості випадків (811) було винесено постанови про штрафи та інші адміністративні стягнення.
25 червня 2024 року Європейський суд з прав людини у міждержавній справі «Україна проти Росії» ухвалив, що Росія необґрунтовано встановила своє законодавство на тимчасово окупованій території Криму та Севастополя, діючи з порушенням правил міжнародного гуманітарного права та Конвенції про захист прав людини та основних свобод.
У МЗС Росії заявили, що зазначене рішення ЄСПЛ «є юридично нікчемним для Москви, Росія законодавчо не визнає його і не виконуватиме».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.