Для кримських медичних установ встановили останній термін ‒ вони мають отримати ліцензію до 1 січня 2020 року. Більше ніж половина всіх лікарень і поліклінік півострова мають оновити свою матеріально-технічну базу та підготувати кадри за російськими стандартами.
За словами заступника міністра охорони здоров'я в уряді Криму Андрія Дьякова, до 2014 року медицина тут дуже відстала, в порівнянні з медициною сусідньої Росії, в першу чергу за матеріально-технічною базою. Рахункова палата Росії зробила висновок, що для приведення до російських стандартів у кримські медустанови необхідно вкласти 17,5 мільярда рублів.
Російський лікар-невролог, учасник мітингів «За доступну медицину» Семен Гальперін вважає, що такі інвестиції з федерального центру цілком можливі.
‒ Ніхто не знає, які можливості існують у Росії в плані забезпечення таких потужних державних програм. В принципі, у програму модернізації охорони здоров'я в попередні роки були вкладені величезні гроші. Мені важко оцінити, наскільки це значуща сума для такої невеликої території як Крим ‒ 17,5 мільярда рублів. Але я думаю, що в державному масштабі вона реальна, тим більше, що її вже озвучили. Устаткування поставлять таке ж, як і в усій Росії. Якщо воно імпортне, можуть бути проблеми з обслуговуванням, із запчастинами, але в країні відбувається імпортозаміщення, зокрема й у сфері медичного обладнання.
Відбувається імпортозаміщення, зокрема й у сфері медичного обладнанняСемен Гальперін
Семен Гальперін зазначає, що на цьому тлі змінюються і російські стандарти медобслуговування.
‒ З січня 2019 року розпочав частково діяти новий закон про обов'язкове виконання клінічних рекомендацій у медичній практиці на території Росії. Частина правил вже діє, частина буде поступово запроваджена до 2022 року. До цього закону є запитання, тому що російські стандарти не зовсім відповідають світовій практиці, але є і позитивна сторона. Це хоч якась стандартизація, вона веде до якогось регулювання напрямку руху охорони здоров'я. Позитивну сторону тут я бачу в тому, що на тлі досить слабкої підготовки безлічі медичних працівників існування стандартів все-таки змусить слідувати їх певним правилам, тому що з'являється відповідальність.
Колишній головний дитячий ЛОР-лікар Центру охорони здоров'я матері та дитини в Севастополі Юрій Іскренко передбачає, що російська влада в Криму не хоче витрачати більше грошей на охорону здоров'я.
‒ У Севастополі ліцензувалися тільки два підприємства ‒ це судинний центр ендоваскулярної хірургії при міській лікарні №1 та приватна медична клініка «Бонус». Решті поки дозволяють працювати без ліцензії, МОЗ весь час продовжує. Співробітники та керівники лікарень у Севастополі вважають, що це відбувається, оскільки ліцензування передбачає значно більше бюджетних вливань. Наприклад, операції в ліцензованій лікарні оплачуються вище, ніж у неліцензованій. Отже, необхідно підвищувати зарплати персоналу, лікарям, медсестрам. Думаю, що саме тому лікарні не ліцензують, бюджетних коштів значно не вистачає. До того ж, з бюджету охорони здоров'я гроші «пиляти» значно складніше, ніж на ремонті доріг, облаштуванні парків. Там все чітко розписане.
Без ліцензії певні операції робити не дозволяється, пацієнтів доводиться відсилати до Ростова, МосквиЮрій Іскренко
Юрій Іскренко додає, що ліцензування тягне за собою такі бюрократичні перешкоди, що фактично легше працювати без ліцензії.
‒ Без неї певні операції робити не дозволяється, пацієнтів доводиться відсилати до Ростова, Москви або до інших центрів. Раніше ми робили такі операції в Сімферополі, Севастополі, а зараз поїздки займають більше часу, тягнуть за собою ускладнення. Що стосується стану кримської медицини до та після 2014 року, досить подивитися на дитячу смертність. У Севастополі кількість смертей дітей до року становила 6,8-7,2 на 1000 народжених, це європейський рівень. Найчастіше це вроджені патології, вади розвитку. У Росії такі показники тільки в Москві та Санкт-Петербурзі, в іншій частині країни ‒ набагато більше. У підсумку вони сказали, що це фальшиві цифри, що вони не вірять. Для провінційних лікарень у нас був досить високий рівень розвитку охорони здоров'я ‒ і за обладнанням, і за якістю операцій, і за доступністю.
Російський губернатор Севастополя Дмитро Овсянников восени минулого року анонсував великі фінансові вливання в медицину міста з бюджету Москви, але цього так не сталося. У підсумку міський департамент охорони здоров'я скорочує ліжка для породіль та новонароджених, чия смертність за рік виросла втричі.
Радіослухач Дмитро із Севастополя стверджує, що місцеві чиновники все ж знаходять способи «розпиляти» гроші на охорону здоров'я:
«Спостерігаючи зміни медицини в наших лікарнях і поліклініках, можу сказати, що йде марнування грошей і «розпил» бюджету. Щороку обладнання завозять нове. Потім це обладнання вивозять, закривають, опечатують і знову завозять. Переплановують лікарні, роблять заново ремонт. Потім говорять, що насправді все було зроблене неправильно, давайте ми ще раз переробимо. Зрештою якість медицини на території півострова залишає бажати кращого навіть у порівнянні з російськими стандартами. Ніхто не дотримується жодних стандартів, тільки кожен рік надсилають листи, щоб продовжити терміни ліцензування. Виходить, що населення залишилося без належної медичної допомоги. Я вважаю, що це порушення прав людини».
Президент Українського медичного клубу, відповідальний секретар Всесвітньої федерації українських лікарських товариств Іван Сорока робить висновок, що кримчани можуть залишитися без лікарень і лікарів.
‒ Ситуація критична: значна частина кримського населення може залишитися без спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги. Є високий ризик закриття неліцензованих установ, якщо вони не виконають ті чи інші стандарти Російської Федерації. Це велика проблема ‒ і технічне забезпечення, і ліцензування лікарів за різними критеріями. Велика кількість лікарів може втратити роботу. До того ж, у них немає реальних баз для підвищення кваліфікації, вони мають отримувати його на території Росії. Це викликало великі питання якраз під час сертифікації закладів охорони здоров'я.
(Текст підготував Владислав Ленцев)