Останній день січня видався в анексованому Криму гучним – про вибухи та пуски ракет повідомляли жителі багатьох кримських населених пунктів. Що про це відомо – розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.
Севастополь: дим над Бельбеком
Російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв 31 січня оголосив повітряну тривогу о 16.27 за місцевим часом, у місті завили сирени та припинив роботу громадський транспорт. Трохи згодом Развожаєв повідомив, що російські військові використовують табельні засоби маскування в районі Севастопольської бухти.
О 16.42 телеграм-канал «Крымский ветер» опублікував фото інверсійного сліду ракети в районі села Андріївка, яка, як стверджує підписник каналу, летіла в бік Севастополя. Андріївка розташована на північ від Севастополя, біля моря, майже на кордоні з Бахчисарайським районом.
Про перші вибухи в Севастополі користувачі соцмереж і телеграм-канали повідомили близько 17:00 за місцевим часом. У Севастополі пролунало щонайменше п'ять вибухів, повідомив кореспондент Крим.Реалії. За його словами, це могла бути робота російської протиповітряної оборони.
«У районі аеродрому «Бельбек» вибухи», – повідомив телеграм-канал «Крымский ветер».
За годину місцеві пабліки написали, що на Північній стороні Севастополя щось горить, опубліковано фотографії пожежі, як стверджувалося, в районі аеродрому «Бельбек».
Російський глава Севастополя Развожаєв написав у своєму телеграм-каналі: «У Севастополі працює система ППО. За попередніми даними, збито повітряну ціль. За інформацією від Рятувальної служби Севастополя, зараз зафіксовано повідомлення про падіння уламків на пустирі в районі Любимівки». «У районі вулиці Федорівської уламки збитої ракети впали у приватному секторі. Ніхто не постраждав», – уточнив пізніше Развожаєв.
Селище Любимівка розташоване на Північній стороні Севастополя. Вулиця Федорівська – найдовша в Любимівці, вона, фактично, оперізує селище, повертаючи майже під прямим кутом. Аеродром «Бельбек» розташований на північ від селища і межує з ним.
Міністерство оборони Росії стверджує, що ввечері 31 січня Крим атакували 20 ракет. Згідно з повідомленням, частина уламків нібито збитих українських ракет упала на територію військової частини поблизу Любимівки. Про яку саме частину йдеться, у повідомленні не уточнили.
«Черговими засобами ППО 17 українських ракет знищено над акваторією Чорного моря і ще три – над Кримським півостровом. Уламки українських ракет впали на територію військової частини в районі від н.п. Любимівка Республіки Крим. Пошкоджень авіаційної техніки немає», – написала пресслужба відомства.
При цьому російський глава Севастополя Михайло Развожаєв заявив, що місто було атаковане щонайменше шістьма ракетами. За словами Развожаєва, окрім Любимівки від падінь уламків постраждало 12 будівель у садовому товаристві «Усть-Бельбек».
Садове товариство «Усть-Бельбек» межує з військовим містечком аеродрому «Бельбек», це видно на скриншоті карти селища Любимівка.
Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук прокоментував ймовірну атаку на російський військовий аеродром «Бельбек». «А ви знали, що у складі Повітряних сил Збройних сил України є 204 Севастопольська бригада тактичної авіації? Отож, її штатне місце базування – аеродром «Бельбек»! Українські авіатори обов'язково повернуться додому на рідний аеродром. А зараз дякую всім, хто приєднався до очищення Криму від російської присутності!» – написав Олещук у своєму телеграм-каналі. Про подробиці ймовірного удару він наразі не повідомив.
Пізно ввечері моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер» оприлюднила результати власного OSINT-дослідження щодо можливого вибуху на аеродромі «Бельбек», заявивши, що під час ракетного удару, ймовірно, вражені аеродромні станції радіолокації та автопарк. Дані підтверджені результатами геолокації на підставні опублікованих у соцмережах фото та відео вибуху.
Схожі результати оприлюднив у соцмережі Х (колишня Twitter) OSINT-дослідник D. mojavensis. Ймовірне місце вибуху також показано в районі так званого радіолокаційного містечка на аеродромі.
За даними проєкту RadioAndNukes, на аеродромі «Бельбек» розташовані дві РЛС 55Ж6У «Небо-У». Це трикоординатна станція радіолокації середніх і великих висот чергового режиму метрового діапазону хвиль. Призначена для виявлення та видачі координат (дальності, азимуту, висоти) під час роботи у складі автоматизованих систем (АСУ) протиповітряної оборони або автономно. Забезпечує трасову обробку інформації, високу точність виміру в умовах інтенсивної радіопротидії.
Також на аеродромі «Бельбек» діють: РЛС виявлення системи С-300/400 чи автономного типу 96Л6; радар підходу РСП-27 – система радіолокації посадки літаків; радар комплексу протиповітряної оборони ближньої дії «Панцир-С2».
Телеграм-канал ASTRA пише, що атакований був пункт зв'язку в/ч 80159, який, згідно з відкритими даними, належить до військового аеродрому «Бельбек». «Пункт зв'язку зайнявся, площа пожежі склала близько 30 квадратних метрів. Постраждалих, за попередніми даними, немає», – зазначає телеграм-канал.
Військовий аеродром «Бельбек» існує з 1938 року. Після розвалу СРСР аеродром перейшов у відання України. На ньому базувався винищувальний авіаполк, пізніше – 204 бригада тактичної авіації (в/ч А-4515). З 1993 року до анексії Криму з аеропорту також виконувалися рейси цивільних повітряних суден.
Росія розташувала на аеродромі 38-й винищувальний авіаційний полк 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-го командування ВПС і ППО. З лютого 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну, аеродром «Бельбек» активно використовується – звідси злітають винищувачі та штурмовики.
Авіація та ракети над Кримом
Гучно минулого дня було також і в сусідньому із Севастополем Криму. «У Сімферополі чути вибухи», – написав о 17.03 телеграм-канал «ЧП/Симферополь».
Фото та відео інверсійних слідів у небі над Сімферопольським районом публікували у кримських і російських пабліках. При цьому стверджувалося про нібито збиті ракети в районі Сімферополя.
Також повідомлялося про вибухи в районі міст Євпаторія та Саки, у Джанкойському і Нижньогірському районах та одиночний вибух у районі мису Казантип під Керчю. Роботу російської ППО чули у перерахованих районах, а також біля Старокримського полігону в Кіровському районі.
Телеграм-канал «Крымский ветер» із посиланням на джерела повідомив, що російську авіацію підняли у повітря з кримських аеродромів, щоб уберегти від ракетних ударів.
Деякі пабліки повідомляли про успішний удар по військових об'єктах у селищі Гвардійське, але підтверджень цих даних наразі немає.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.