Доступність посилання

ТОП новини

«Новий рівень абсурду». «Свідка Єгови» з Армянська переслідують через відеоконференції


В Армянську провели обшуки у послідовників організації «Свідки Єгови»
В Армянську провели обшуки у послідовників організації «Свідки Єгови»

Співробітники ФСБ Росії 5 серпня провели щонайменше вісім обшуків у місті Армянськ на півночі Криму. Оперативні заходи проводилися у вірогідних членів релігійної організації «Свідки Єгови», управлінський центр якої був визнаний у Росії екстремістською організацією та заборонений. На момент написання матеріалу відомо про порушення двох кримінальних справ: відносно 60-річного вірянина та ще однієї невстановленої особи. Тепер їм загрожує до десяти років позбавлення волі.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Обшуки в Армянську почалися вранці, зазначено в повідомленні пресслужби Європейської асоціації «Свідків Єгови». У будинки деяких жителів міста російські силовики прийшли близько шостої ранку. Вони приїжджали легковими автомобілями та мікроавтобусами, найчастіше ‒ без номерних знаків.

Відомо, що одна з мешканок Армянська ‒ Ірина Дубовенко ‒ незадовго до обшуку перехворіла на коронавірус і ще мала певні наслідки хвороби, проте за наполяганням співробітників ФСБ їй все-таки довелося відчинити двері в будинок і впустити співробітників відомства всередину.

Повідомляється, що загалом у будинках послідовників «Свідків Єгови» в Армянську провели вісім обшуків. Найстаршому з вірян ‒ 72 роки. В усіх будинках слідчі вилучали електронні носії, засоби зв'язку, особисті записники та папери, а також правовстановлювальні документи на нерухомість.

Нові фігуранти «стандартних» справ

«Все відбувалося за стандартом. Нічого незвичайного. Кримінальна справа, обшук, вилучення, допит та запобіжний захід», ‒ прокоментував Крим.Реалії ці події представник Європейської асоціації «Свідків Єгови» Ярослав Сивульський.

У ФСБ, у свою чергу, повідомили, що на півночі Криму була припинена «підпільна діяльність екстремістської організації», члени якої «пропагували її ідеї та вербували у свої лави нових адептів». У будинках, де проводилися обшуки, була знайдена екстремістська література, повідомили в центрі громадських зв'язків російської спецслужби.

За інформацією представників ФСБ, за фактом проведених обшуків порушили одразу дві кримінальні справи за частиною 1 статті 282.2 Кримінального кодексу Росії ‒ «організація діяльності релігійного об'єднання, визнаного судом екстремістським». Втім, Європейська асоціація «Свідків Єгови» на момент написання цього матеріалу змогла підтвердити інформацію лише про одного фігуранта.

Ним став 60-річний житель Армянська Олександр Литвинюк. З публічних джерел відомо, що Литвинюк був засновником місцевої релігійної організації «Свідки Єгови міста Армянська», що розташовувалася за адресою: вулиця Іванищева, 30 ‒ неподалік від місцевого автовокзалу.

У 2015 році організація була перереєстрована за російським законодавством, а вже у травні 2017 року вона була ліквідована.

Після порушення кримінальної справи Олександра Литвинюка вже внесли до переліку терористів та екстремістів Росфінмоніторингу.

Історія переслідувань

Ліквідація організації «Свідків Єгови» в Армянську, як й інших аналогічних організацій у Криму, пов'язана з рішенням Верховного суду Росії, який визнав у квітні 2017 року управлінський центр «Свідків Єгови» екстремістською організацією і заборонив його діяльність на території Росії та анексованого Криму.

На материковій частині України «Свідки Єгови» продовжують діяти легально. Міністерство закордонних справ України неодноразово висловлювало протест через вироки, ухвалені російськими судами щодо послідовників організації в Криму. Українське зовнішньополітичне відомство наголошувало, що ці переслідування є наслідком «помилкових звинувачень на релігійному ґрунті».

Сьогодні в Криму вже було порушено більше ніж десять кримінальних справ щодо місцевих «Свідків Єгови» із Севастополя, Джанкоя, Ялти та Керчі. Двоє обвинувачених ‒ житель Джанкоя Сергій Філатов та ялтинець Артем Герасимов ‒ були засуджені до шести років позбавлення волі. Окрім того, відомо про переслідування кримчан-послідовників організації, які живу у Владивостоці та Пермі.

Сергей Филатов. Последнее слово перед приговором (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00
Завантажити на комп'ютер

Багато з переслідуваних у Криму «Свідків Єгови» були визнані правозахисним центром «Меморіал» політичними в'язнями. Деяких людей правозахисники внесли до списку осіб, «незаконно переслідуваних за політичними мотивами без позбавлення волі».

На сайті «Свідки Єгови в Росії» всі кримчани, щодо яких була порушена кримінальна справа, віднесені до категорії «в'язнів совісті».

Заборона на зустрічі та спілкування

Як повідомляє пресслужба Європейської асоціації «Свідків Єгови», ще одним жителем Армянська, у якого проходив обшук, став 48-річний Олександр Дубовенко. В день проведення обшуку вдома була лише його дружина Ірина, а сам Олександр гостював у своїх друзів в іншому місті Криму. Копій постанов суду на проведення обшуків і протоколів, складених під час заходу, російські силовики не залишили.

Чи є Олександр Дубовенко фігурантом другої кримінальної справи, кореспонденту Крим.Реалії довідатися не вдалося.

Водночас особливістю кримінальної справи проти Олександра Литвинюка є те, що йому ставлять у провину організацію діяльності релігійного об'єднання, що відбувалася онлайн. Для цього Литвинюк нібито використовував «програмне забезпечення для здійснення відеоконференцзв'язку «Zoom», зазначено в матеріалах кримінальної справи, на які посилаються представники Європейської асоціації «Свідків Єгови».

Таке формулювання в кримінальній справі, на думку Ярослава Сивульського, є «новим рівнем абсурду» в переслідуваннях «Свідків Єгови». Втім, додає він, зустрічі онлайн вже фігурували в кримінальних справах проти вірян у деяких російських регіонах.

«Мені складно сказати, чому в ФСБ стали активніше ставити людям у провину онлайн-розмови. Я припускаю, що зараз ковід, пандемія, люди через це стали менше зустрічатися один з одним, рідше бачитися, їм складніше стало знайти епізоди з особистими зустрічами вірян. Тому вони, я припускаю, стали активно експлуатувати розмови людей у «Zoom» або «Skype» для фабрикації нових кримінальних справ», ‒ сказав Сивульський кореспонденту Крим.Реалії.

Ярослав Сивульський
Ярослав Сивульський

Якщо така практика матиме продовження, то «Свідкам Єгови», які живуть у Росії, заборонять не тільки бачитися один з одним, але й спілкуватися телефоном, оскільки будь-яка розмова «може бути інтерпретована слідчим як діяльність екстремістської організації», додає Ярослав Сивульський.

Після обшуку жителя Армянська Олександра Литвинюка доправили для допиту в Сімферополь. Потім слідчий вийшов з клопотанням до суду про обрання підозрюваному запобіжного заходу. Згідно з рішенням суду, на час слідчих дій Литвинюк перебуватиме під домашнім арештом.

Переслідування «Свідків Єгови» в Росії та Криму

Російський Верховний суд у 2017 році визнав екстремістською релігійну організацію «Свідки Єгови» і заборонив її діяльність в Росії. Також діяльність цієї організації заборонена в анексованому Криму.

Співробітники ФСБ Росії неодноразово проводили на території півострова обшуки і затримання підозрюваних в участі в релігійній організації «Свідки Єгови». За даними правозахисного центру «Меморіал», в Росії кілька десятків прихильників цієї релігійної організації зазнали кримінального переслідування.

У серпні 2018 року правозахисний центр «Меморіал» визнав політв'язнями 29 прихильників релігійної організації «Свідки Єгови», обвинувачених у Росії в екстремізмі.

XS
SM
MD
LG