Доступність посилання

ТОП новини

«Миротворця вбивають!»: У Криму заарештували російського блогера


Лакі Лі
Лакі Лі

У Криму заарештували на десять діб російського бізнесмена та блогера Лакі Лі. Його затримали кримські силовики на пляжі в Судаку, де він просував ідею свого проєкту PeaceMan («Мирна людина») про примирення всіх країн світу та скасування санкцій Росії. Силовики заштовхали його до поліцейського автомобілю й кудись повезли. Що зараз відбувається з блогером і за що його заарештували, з'ясовували Крим.Реалії.

50-річний блогер Лакі Лі ‒ уродженець Караганди (Казахстан), громадянин Росії корейського походження. Він шоумен, власник стрип-клубу в Москві, президент Асоціації стрип-клубів Росії, у вільний час веде блогерську діяльність. Через свої YouTube-канал Lucky Lee 69 та сайт просуває свій клуб та ідею «миру між усіма націями, народами та країнами, особливо між Росією та США».

2016 року закликав президента США Дональда Трампа примирити США і Росію та зняти санкції з останньої. Для демонстрації «мирних росіян» проводив акцію «Російські танки на Манхеттені» у Нью-Йорку.

2018 року бізнесмен висунув свою кандидатуру на вибори президента Росії як самовисуванець. Обіцяв захищати права жінок, просувати ідеї мирних взаємин всередині країни й примирення інших країн, а також нову систему цінностей для Росії, яка «робить громадян країни щасливими та успішними». Але Центрвиборчком Росії тоді відмовився реєструвати Лакі Лі кандидатом через порушення процедури висування.

Після цього Лакі Лі запустив свій миротворчий проєкт PeaceMan («Мирна людина»), в межах якого подорожує світом із флаєрами та значками із закликом помиритися з Росією і скасувати санкції щодо неї.

У рамках свого проєкту 23 серпня Лакі Лі з командою прилетів до Криму, де просував ідею миротворчості на російському фестивалі творчих спільнот «Таврида-АРТ», який проводила в Судаку структура Федерального агентства у справах молоді «Центр розвитку культурних ініціатив». Наступного дня, 24 серпня, блогер був затриманий російськими правоохоронцями, а потім відісланий до слідчого ізолятору.

«Лежачих не б'ють!»

Відео затримання оприлюднене на YouTube-каналі Лакі Лі та його сторінках у соцмережах. На ньому співробітник поліції, який назвався капітаном Сорокіним, говорить, що у нього є інформація, що блогер роздає «якусь невідому продукцію незрозумілу».

Лакі Лі, зі свого боку, представився як головний редактор «першого миротворчого ЗМІ в Росії». Він пояснив, що проводить спеціальне розслідування «про те, що миротворчість стає забороненою темою в Росії і за кордоном», щоб подати цей матеріал на Пулітцерівську премію «з поясненням, хто розпалює війни».

На бейсболці блогера прикріплена відеокамера, наявність якої він пояснив так: «Миротворчість ‒ це небезпечна справа. Якщо мене замочать, або в катівнях (опинюся ‒ КР), то це буде в прямому ефірі».

Співробітники поліції попросили у Лакі Лі документи й журналістське посвідчення, а також квиток на фестиваль «Таврида-АРТ». Вони також захотіли перевірити справжність документів і запросили блогера піти за ними.

Блогер почав грати на балалайці, з якою прийшов на пляж. Поліцейські потім забрали її

Лакі Лі погодився добровільно піти з поліцейськими. Він віддав кепку з камерою колегам зі своєї команди й попросив їх принести йому іншу камеру для зйомки поїздки в поліцію. Але в цей час чоловік у камуфляжі почав під руки штовхати його до поліцейської машини. У цей момент блогер почав грати на балалайці, з якою прийшов на пляж. Поліцейські потім забрали її.

Коли блогера садили в автомобіль, він вимагав, щоб з ним разом поїхала його колега Катя, але її в автомобіль не пустили. Тоді Лакі Лі почав чинити спротив. Поліцейські спробували силою заштовхати його в автомобіль, схопивши за руки та ноги.

«Миротворця вбивають! За що?!» ‒ кричав він, вириваючись із рук поліції. У цей момент силовики опустили блогера на землю.

«Лежачих не б'ють!» ‒ продовжив свій протест Лакі Лі, опинившись на землі.

На шум у поліцейського автомобіля зібралася група людей, які відпочивали на пляжі. Вони почали обурюватися з приводу поведінки поліцейських, але ті рекомендували їм «займатися творчістю й відпочинком», продовживши заштовхувати Лакі Лі до автомобіля. Це поліцейським вдалося з третьої спроби.

Через кілька хвилин затриманий блогер визирнув із автомобіля і вимовив: «Все, світу ‒ мир! Мир треба захищати!»

Потім опустився на сидіння поліцейського автомобіля і його кудись повезли.

«Голодування я витримаю 15 днів, а там подивимося»

25 серпня Судацький міський суд заарештував Лакі Лі на 10 діб і він оголосив голодування без кінцевого терміну, повідомляє кримський проросійський активіст Ілля Большедворов.

«Він (Лакі Лі ‒ КР) оголосив голодування 24 серпня з 22:00 на знак протесту щодо застосування необґрунтованої грубої фізичної сили під час затримання та арешту. Лакі Лі звинуватили за низкою статей: спротив співробітникові поліції (стаття 213 КК Росії), застосування насильства відносно представника влади (стаття 318 КК Росії)», ‒ стверджує активіст.

На сайті Судацького міського суду ми знайшли згадку про судовий розгляд у справі Лакі Лі. Повідомляється, що він визнаний винним у правопорушенні за частиною 1 статті 19.3 КоАП Росії (непокора законному розпорядженню співробітника поліції). Постанову про призначення адмінарешту виніс суддя Михайло Іванов.

Конфлікт на фестивалі «Таврида-АРТ» виник через те, що невідомий, назвавшись організатором фестивалю, став на перешкоді зйомці Лакі Лі, хапаючи його відеокамеру на кепці. У відповідь Лакі Лі, за словами Іллі Большедворова, покликав поліцію, співробітники якої в результаті затримали блогера та двох членів його команди.

На сторінці Лакі Лі «ВКонтакте» повідомляється, що спочатку його відвезли до ізолятора тимчасового тримання Судака, а потім перевели в ізолятор Сімферополя.

Блогер стверджує, що після затримання його звинуватили в укусі поліцейського.

Незважаючи на те, що я незалежний журналіст, мені почали грубо заламувати руки, виривати балалайку й намагатися заштовхнути до поліцейської машини
Лакі Лі

«Незважаючи на те, що я незалежний журналіст, мені почали грубо заламувати руки, виривати балалайку й намагатися заштовхнути до поліцейської машини. Коли співробітник поліції виривав у мене балалайку, він пошкодив собі руку. Тепер мене звинувачують у тому, що я його вкусив! У підсумку я та двоє моїх співробітників опинилися у відділенні поліції. При грубому затриманні нам зламали камеру. За підсумком суду мені дали 10 діб арешту! Друзі, мені потрібна ваша допомога й підтримка. Я дійсно просто просував ідеї миру, в цьому немає нічого кримінального», ‒ зазначає Лакі Лі.

Після арешту він встиг зв'язатися телефоном зі своєю командою та узгодити план дій. Окрім низки публічних акцій і листів на адресу міжнародної спільноти він попросив зв'язатися зі священниками закордонних церков, щоб вони публічно згадали його ім'я під час недільної служби 1 вересня.

Я припускаю, що голодування я витримаю 15 днів. Коли вийду, дам пресконференцію
Лакі Лі

«Я припускаю, що голодування я витримаю 15 днів. Коли вийду, дам пресконференцію. Якщо не відгукнуться (священники ‒ КР), то я готовий голодувати ще після виходу, а там подивимося», ‒ сказав блогер телефоном.

Він також попросив передати йому в ізолятор мелатонін (таблетки для регуляції циклів сну і неспання), очні краплі, пов'язку на очі та комплект канцелярських ручок.

У кримському главку МВС Росії про затримання блогера нічого не повідомляють. На сайті відомства інформують, що на фестивалі «Таврида-АРТ» «порушень правопорядку та надзвичайних подій не зафіксовано».

Начальник відділу інформації та громадських зв'язків главку Ольга Кондрашова відмовилася надати Крим.Реалії інформацію про причини затримання та арешту Лакі Лі, пославшись на те, що перебуває у відпустці. За телефонами відділу інформації і громадських зв'язків відомства нам, поки готувався матеріал, не відповіли.

Довідка: російський молодіжний освітній форум «Таврида» відкрили 2014 року, після анексії Криму. Перед цим у Росії відмовилися від проведення аналогічного форуму «Селігер», який також підтримувала та фінансувала російська влада. Ініціатива створення «Тавриди» належить Загальноросійському народному фронту ‒ провладному суспільно-політичному руху.

Лакі Лі в російських ЗМІ називають «блогером-миротворцем», «який «виступає за скасування санкцій, примирення країн і народів, за мир і дружбу між США і Росією».​

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG