Микола Щетько
Коронавірус прискорив попит на застосунки відеозв’язку для віддаленої роботи і навчання, вони підкорюють рейтинги популярності багатьох країн.
Із грудня 2019 року кількість користувачів застосунку для відеоконференцій Zoom зросла в 20 разів – у багатьох країнах компанія тепер лідирує на ринку багатокористувацьких відеодзвінків. Один із конкурентів, Google Meet, може похвалитися 30-разовим зростанням завантажень у США.
За даними сервісу аналітики App Annie, вибухове зростання сталося протягом тижня у другій половині березня, порівняно з середнім тижневим значенням за IV квартал 2019-го. Кількість завантажень застосунку для віддаленої роботи Microsoft Teams (із підтримкою відеодзвінків) за той же період зросла в 11 разів на американському ринку, в 30 разів – в Італії, в 15 разів – в Іспанії.
Коронавірус прискорив попит на застосунки відеозв’язку для віддаленої роботи і навчання, вони підкорюють рейтинги популярності багатьох країн. Телеканал «Настоящее время», проєкт Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», допомагає розібратися в нових лідерах чартів і зрозуміти, які програми можуть вам знадобитися.
Zoom: у всіх на виду
Із розвитком епідемії коронавірусу і переходом мільйонів людей на карантин застосунок Zoom помітно зміцнив свої позиції і де-факто став стандартом для багатьох віддалених працівників. Навіть дуже високопоставлених: британський прем’єр Боріс Джонсон збирав за допомогою програми Zoom засідання Кабінету міністрів.
Zoom забезпечує якісний відеозв’язок і дозволяє безплатно проводити конференції тривалістю до 40 хвилин (якщо потрібно довше – доведеться перезапускати зустріч і всім переприєднуватися). На закриті через коронавірус школи це обмеження не поширюється, а професійна версія знімає його для всіх за 14,99 долара на місяць, додаючи можливості управління учасниками і додаткові налаштування для конференцій.
Обмеження щодо кількості учасників у безплатній і професійній версіях – 100 осіб, але за окрему плату його можна розширити до 1000. Більш дорогі корпоративні плани додають десятки нових функцій: наприклад, автоматичні стенограми і панелі управління для адміністраторів.
Навіть у базовій версії вистачає налаштувань і можливостей: ви можете досить гнучко управляти учасниками і налаштовувати формат конференції. Zoom вміє автоматично і досить якісно відокремлювати людей від фону, тому ви можете позбавити колег від вигляду вашого помешкання на задньому плані і показати замість цього, наприклад, берег моря – достатньо скористатися популярною функцією virtual backgrounds, вона доступна для всіх користувачів.
Чи правда, що Zoom не є безпечним?
Із зростанням популярності застосунку до нього незмінно зростає інтерес зловмисників, фахівців із кібербезпеки і борців за цифрові права. Zoom не є винятком. У ньому вже знайшли безліч проблем із безпекою і захистом особистих даних: як серйозних, так і вигаданих.
Наприклад, багато хто скаржиться на «зумбомбінг» – підключення до особистих розмов незнайомців. Але це можливо лише для не захищених паролем сесій, коли організатор на додачу ще й знехтував додатковими заходами захисту від випадкових відвідувачів на кшталт «передпокою» (waiting room) – їх Zoom вже ввімкнув без задання.
Ще одна з недавніх проблем пов’язана з особливостями системи назв для збережених відеоконференцій: імена нескладно вирахувати і багато потім легко відшукати у відкритому доступі, якщо організатор полінувався змінити назву або встановити пароль.
На початку квітня Zoom закрив вразливість, через яку теоретично міг бути скомпрометований Windows-пароль: для цього потрібно було перейти за спеціальним посиланням із чату. Проблема неприємна, але переходити за дивними посиланнями від незнайомців (і навіть «знайомців»!) не варто на жодній платформі: що в чаті Zoom, що в фейсбуці, що в електронній пошті.
Виникали запитання і до витоку інформації в фейсбуці (вже виправлено), і до управління трафіком (іноді розмови користувачів поза Китаєм могли відбуватися через сервери в Китаї), і навіть до шифрування Zoom. Компанія раніше називала шифрування наскрізним – тобто таким, що лише учасники розмови мали можливість розшифрувати дані, що передаються. Виявилося, що в окремих випадках – наприклад, при підключенні клієнтів зі стаціонарних телефонів через спеціальні шлюзи – схема шифрування ставала не наскрізною. І це далеко не все з претензій до програми Zoom, озвучених протягом останніх тижнів.
Компанія визнала труднощі зростання і питання з безпекою, оголосивши про 90-денне припинення роботи над новими функціями застосунку Zoom, щоб спрямувати всі ресурси на посилення безпеки і захисту особистих даних користувачів.
Навіть незважаючи на це, поява нових вразливостей у будь-якій програмі – лише справа часу. Помилки, що ведуть до вразливостей, неминучі, але вони активніше виявляються в більш популярних застосунках. Тому важливо усвідомлювати, що відеоконференції (через будь-яку програму) самоочевидно значно менш безпечні, ніж особисті зустрічі в добре ізольованих і захищених «переговірках».
Якщо не Zoom, то хто?
Zoom не є унікальним, сервісові не бракує аналогів. Пройдімося головними, які нещодавно потрапляли в першу десятку бізнес-застосунків крамниць Apple і Google, у США і за межами США (за даними сервісу аналітики Sensor Tower).
Крім програми Zoom, частіше і вище за все там опинялися застосунки для відеоконференцій від Google. Для простих відеочатів через Google Hangouts (до 10 учасників) вам вистачить і безплатної gmail-скриньки, а для більш функціонального застосунку Google Meet потрібно буде підключитися на платний тариф Google G Suite (від 6 доларів на місяць, до 100 учасників одночасно). Освітнім закладам пакет G Suite for Education видають безплатно, а ще до 1 липня для них (і для всіх комерційних користувачів G Suite) Google відкрила низку можливостей із дорожчої версії Enterprise: піднятий ліміт учасників відеоконференцій (до 250), додана підтримка запису конференцій у хмару на Google Drive, а також стали доступні живі трансляції на аудиторію до 100 тисяч осіб.
Ще один популярний застосунок для відеоконференцій – Cisco WebEx. На час коронавірусної епідемії компанія посилила свій безплатний план: тепер тривалість конференцій не обмежена, а максимальне число учасників зросло до 100. Відмінностей від програми Zoom теж не бракує: наприклад, у WebEx зміна тла підтримується тільки в застосунку для iPhone/iPad, зате опитування доступні навіть у безплатній версії. WebEx часто використовується в великих компаніях, де вже працюють інші продукти Cisco.
Один із найпопулярніших пакетів для спільної роботи Microsoft Teams давно підтримує відеодзвінки, а з березня його безплатна версія посилилася додатковими можливостями. Тож Teams – цілком логічний вибір для ділових веб-конференцій, особливо якщо ваша компанія активно користується програмами Microsoft.
На відміну від конкурентів, Teams пропонує додаткові інструменти для спільної роботи – чати, сховище файлів, безплатні веб-версії програм Word і Excel. Відеоконференції – не головна й єдина функція програми, тож у сенсі гнучкості і функціональності Teams може програвати своїм вузькоспеціалізованим конкурентам. Але навіть у безплатній версії Teams підтримує групові відеодзвінки до 50 осіб і вміє розмивати фон (поки тільки в версії для комп’ютерів, але обіцяють скоро додати і в Teams для iPhone/іPad). Щоправда, організація великих нарад (до 250 учасників), запис і планування відеоконференцій уже зажадають від вас платного акаунту – а він коштує від 60 доларів на рік.
Говорячи про застосунки для відеоконференцій із прицілом на віддалену роботу, не варто забувати і про звичні масові програми відеодзвінків: Apple FaceTime підтримує до 32 учасників, Facebook Messenger – до 50. Назва застосунку Google Duo оманливо натякає, що він підтримує лише відеодзвінки сам-на-сам, але це не так – нещодавно компанія збільшила ліміт учасників до 12.
Один із ветеранів ринку відеодзвінків – Skype – нещодавно запропонував функцію Meet Now для швидкої організації відеоконференцій, причому учасникам навіть необов’язково встановлювати застосунок і створювати обліковий запис – вистачить лише браузера, останніх версій Chrome чи Edge. Максимум одночасних учасників конференцій у скайпі – 50 осіб.
Із відносно нових гравців варто звернути увагу на Houseparty: у США популярність цього застосунку для неформальних відеопосиденьок із друзями зростає вибуховими темпами. Він безплатний, і хоча відеодзвінки обмежені вісьмома учасниками одночасно, максимально неформальний формат і вбудовані ігри залучають мільйони людей. Houseparty підтримує відеопошту і інтегрується з вашими контактами з сервісів Facebook/Snapchat.
P.S. Це далеко не повний список: для відеоконференцій іще використовують повністю платний застосунок GoToMeeting; безплатний браузерний Jitsi Meet; Discord, який прийшов зі світу відеоігор, і багато інших – тож якщо жоден із вище наведених застосунків вам не підійшов, сміливо наберіть в улюбленому пошуковику «програми для відеоконференцій» і спробуйте інші варіанти!
Оригінал – на сайті телеканалу «Настоящее время» (проєкту Радіо Свобода у співпраці з «Голосом Америки»)