Доступність посилання

ТОП новини

Із четвертої спроби. Кого з українців і за що номінували на премію Сахарова


Кінорежисер та політв’язень Олег Сенцов став лауреатом премії імені Сахарова «За свободу думки» – таке рішення ухвалив Європейський парламент 25 жовтня. Сенцов став першим українцем, якому присудили правозахисну нагороду, проте не першим номінантом. Радіо Свобода згадує інших українських номінантів, які претендували на премію раніше.

Премія Сахарова для Олега Сенцова (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00
Завантажити на комп'ютер

2014 рік: Євромайдан

Рух за євроінтеграцію, що вилився в події Революції гідності 2013–2014 року, увійшов до переліку фіналістів премії «За свободу думки». Протести Євромайдану, що прокотилися по всій Україні, завершились поваленням режиму Віктора Януковича.

Цю кандидатуру висунув член Європарламенту від Польщі Яцек Саріуш-Вольський разом із 52 колегами-європарламентарями.

Учасники Революції гідності на захисті барикад, Київ, грудень 2013 року
Учасники Революції гідності на захисті барикад, Київ, грудень 2013 року

Представниками Євромайдану, згідно з переліком номінантів, були народні депутати Мустафа Найєм і Тетяна Чорновол, співачка, переможниця «Євробачення» 2004 року Руслана Лижичко й активістка Єлизавета Щепетильникова.

Нагороду 2014 року врешті отримав лікар-гінеколог і правозахисник із Демократичної республіки Конго Деніс Муквеґе. У такий спосіб Європарламент відзначив його допомогу жінкам, постраждалим від сексуального насильства під час військового конфлікту в Конго.

2016 рік: Мустафа Джемілєв

«Колишній голова Меджлісу кримськотатарського народу, дисидент радянської епохи та народний депутат України, який відстоював права людей та зокрема національних меншин протягом більш ніж пів століття» – так описали кандидатуру Мустафи Джемілєва в переліку номінантів на премію Сахарова.

Мустафа Джемілєв увійшов до трійки кандидатів на премію Сахарова (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00
Завантажити на комп'ютер

Як і Олег Сенцов, Мустафа Джемілєв вдавався до голодування, щоб висловити свій протест проти режиму, який його ув’язнив – найдовше з них (і найдовше політичне голодування в історії) тривало 303 дні. Після анексії Криму 2014 року він знову, як і в часи депортації, не може повернутись на півострів.

Яцек Саріуш-Вольський, який і цього разу підтримував представника України як кандидата на премію Сахарова, звертав увагу на його «невтомну боротьбу за свободу і права людини». Член Європарламенту від Естонії Тунне Келам назвав Джемілєва «людиною, яка захищає не тільки права кримських татар, а й права українців».

Мустафа Джемілєв – ветеран кримськотатарського руху
Мустафа Джемілєв – ветеран кримськотатарського руху

А британський європарламентар Чарльз Таннок вказав на те, що Джемілєва з академіком Сахаровим поєднує дисидентське минуле, а також, що він «тривалий час боровся проти тиранії і комуністичного гноблення». Такі характеристики дозволили Джемілєву пройти до трійки фіналістів премії.

Утім, 2016 року нагороду отримали Надія Мурад та Ламія Аджи Башар – єзидські правозахисниці з Іраку, які зазнали сексуального рабства в полоні екстремістської організації «Ісламська держава», але змогли втекти.

2015 рік: Надія Савченко

Українська військова-штурман, згодом – народний депутат від фракції «Батьківщина» Надія Савченко стала відомою після того, як потрапила в полон російських гібридних сил на окупованій частині Луганщини і була ув’язнена в Росії.

Надія Савченко під час судового процесу над нею в Росії
Надія Савченко під час судового процесу над нею в Росії

Під час ув’язнення Савченко її не лише обрали до парламенту, а й включили до української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи. Європарламентар із Польщі Анна Фотига назвала її символом більш ніж 150 (на той момент) українців, ув’язнених у Росії або на окупованому Кримському півострові після початку російської агресії.

Премію Сахарова 2015 року присудили Раїфу Бадаві – саудівському блогерові й громадському активістові, засновнику сайту Free Saudi Liberals. У Саудівській Аравії його засудили до 10 років ув’язнення, 1000 ударів батогом і штрафу в 200 тисяч євро «за образу ісламу».

Дружина ув’язненого Раїфа Бадаві Енсаф Хайдар тримає фото чоловіка на врученні премії Сахарова. Страсбург, 16 грудня 2015 року
Дружина ув’язненого Раїфа Бадаві Енсаф Хайдар тримає фото чоловіка на врученні премії Сахарова. Страсбург, 16 грудня 2015 року

​Цією нагородою Європарламент відзначив боротьбу Бадаві за свободу слова. Бадаві не зміг бути присутнім на врученні через те, що відбуває термін ув’язнення – нагороду передали його дружині Енсаф Хайдар.

Церемонія вручення премії імені Сахарова «За свободу думки» 2018 року відбудеться 12 грудня. Зараз невідомо, чи зможе Олег Сенцов особисто її отримати – попри те, що його звільнення вимагають дипломати та правозахисники в Україні і світі.

Читайте також: У Європі вітають присудження Сенцову премії Сахарова​

Момент оголошення Сенцова переможцем премії Сахарова (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00
Завантажити на комп'ютер

Довідка: 25 жовтня сестра Сенцова Наталія Каплан повідомила, що до Європейського парламенту на вручення засудженому в Росії українському режисеру правозахисної премії імені Андрія Сахарова запросили її та адвоката Дмитра Дінзе.

«Поки планується, що нас двоє поїде», – сказала Каплан.

Вона зазначила, що грошову премію в розмірі 50 тисяч євро, скоріш за все, покладуть на банківський рахунок, де вона «чекатиме» Сенцова, або, за необхідності, передадуть його дітям.

«В ідеалі звісно, щоби Олег сам отримав цю премію і сам розпоряджався цими грошима», – заявила Каплан.

XS
SM
MD
LG