Доступність посилання

ТОП новини

Війна та Крим: хто на Кримському півострові підтримує вторгнення Росії в Україну


Колаж
Колаж

Під час воєнного вторгнення Росії в Україну з анексованого Криму надходять російські війська і техніка для захоплення південних областей. А контрольована Москвою влада Криму активно підтримує воєнні дії Росії проти України. Водночас не всі кримчани погоджуються з атаками російської армії на українські міста. Крим.Реалії стежать за реакцією з Криму на військове вторгнення Росії в Україну.

Влада Росії блокує інформаційні ресурси, що інформують про військове вторгнення російської армії в Україну. Серед заблокованих у Криму виявився і сайт Крым.Реалии. Втім, ми продовжуємо інформувати свою аудиторію про ситуацію в Криму.

Вранці 24 лютого російська армія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну по лінією її кордону, а також наступаючи з Білорусі та анексованого Росією Криму. Президент Росії Володимир Путін називає це «спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України».

Українська влада заявляє, що це повномасштабна війна Росії проти України.

Військові дії Росії в Україні публічно підтримують підконтрольні Москві кримська влада та їхні прихильники.

Війна заради води

Одним із перших рішення Володимира Путіна про введення російських військ в Україну підтримав підконтрольний Москві глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов). Він вважає, що російська армія може повернути на півострів дніпровську воду.

Першого дня бойових дій в Україні Аксьонов дав команду готуватися приймати воду Північно-Кримським каналом на півострові.

За кілька годин до цього у Держприкордонслужбі України зафіксували рух російської військової техніки з Криму через адмінкордон із Херсонською областю – танків і важкої військової техніки.

Після цього, за словами українських прикордонників, розпочався обстріл території Херсонської області з ракетних систем залпового вогню, розміщених на півострові. Того ж дня російські сили в Херсонській області захопили головну споруду Північно-Кримського каналу та Каховську ГЕС у Херсонській області.

25 лютого Аксьонов оголосив, що відвідав гідротехнічні споруди на Північно-Кримському каналі та оголосив про швидкий прихід дніпровської води в Крим.

Російський глава Криму Сергій Аксьонов інспектує гідротехнічні споруди Північно-Кримського каналу, 25 лютого 2022 року
Російський глава Криму Сергій Аксьонов інспектує гідротехнічні споруди Північно-Кримського каналу, 25 лютого 2022 року

Пізніше цю інформацію почали поширювати кримські та російські ЗМІ, а також блогери.

Станом на 28 лютого у пресслужбі Каховської ГЕС повідомляють, що працюють під контролем України. Раніше її під їхній контроль повернули Збройні сили України.

Інформація про поновлення подачі дніпровської води в Крим офіційними джерелами не підтверджена.

«Денацифікація до міліметра»

Серед прихильників воєнного вторгнення Росії в Україну – спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов на сайті кримського парламенту закликає «довести денацифікацію» в Україні до «повного та остаточного завершення, до кінця, до останнього міліметра», щоб нібито відновити російсько-українську дружбу».

Володимир Константинов
Володимир Константинов

У цій же заяві Константинов поширює наратив російської пропаганди про те, що «багато хто з тих, хто зараз ховається у підвалах і метро від обстрілів Росії, раділи, коли українська армія заганяла у підвали дітей Донбасу». Його з моменту вторгнення Росії в Україну поширюють багато російських ресурсів і блогерів, які підтримують цю воєнну агресію.

«Виявіть терпіння»

Позицію російської влади Криму щодо ситуації в Україні публічно поділяють представники Громадської палати Криму. У спеціальній заяві палати йдеться, що вона «висловлює активну підтримку рішенню президента Росії Володимира Путіна щодо проведення спеціальної військової операції». При цьому мешканців України громадські діячі просять «виявити витримку і терпіння у зв'язку з проведенням цієї операції», а також «не трактувати те, що відбувається, як повномасштабну війну між Росією та Україною».

У Громадській палаті Криму також запропонували жителям України, які мають родинні зв'язки у Криму, «протягнути руку дружби та допомоги».

Громадську палату Криму очолює Олександр Форманчук – кримський провладний політолог, ексголова Експертно-аналітичної ради при Раді міністрів Криму.

Олександр Форманчук
Олександр Форманчук

Глава підконтрольної кримській владі «Української громади Криму» Анастасія Гридчина після вторгнення Росії в Україну в соцмережах назвала «вигаданою та уявною» агресію Росії, а українській армії побажала «скласти зброю та повертатися у свої родини».

Частина російських військ атакує Україну з території Білорусі. У зв’язку з чим президент України Володимир Зеленський раніше обговорив з Олександром Лукашенком «неможливість зіткнення» між Україною та Білоруссю.

Поки жителі Білорусі проводять публічні акції проти війни з Україною, голова «Білоруської громади Криму» Роман Чегринець, який стверджує, що представляє на півострові білорусів, підтримує воєнне вторгнення Росії в Україну, поширюючи меседжі російської влади та пропаганди.

20 років в'язниці для незгодних

Позицію російської влади Криму та їхніх прихильників поділяють не всі кримчани. За кілька днів воєнних дій в Україні багато мешканців півострова почали публічно засуджувати дії Росії в Україні. Рух проти війни між Росією та Україною формується і в самій Росії.

Генпрокуратура Росії загрожує росіянам 20 роками позбавлення волі за надання фінансової, матеріально-технічної, консультаційної допомоги іноземній державі в період проведення спецоперації в Україні.

Кримчан це попередження теж стосується поки півострів де-факто контролюється Росією.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG