Доступність посилання

ТОП новини

Хроніка переслідування адвокатів кримських політв'язнів


Адвокат Едем Семедля'в (праворуч) і російський пристав. Сімферополь, січень 2018 року
Адвокат Едем Семедля'в (праворуч) і російський пристав. Сімферополь, січень 2018 року

У Південному окружному військовому суді в російському Ростові-на-Дону десять хвилин, як тривало засідання у «справі другої Бахчисарайської групи». Один із вісьмох підсудних підняв руку і попросив подати заперечення, пізніше він повторив своє прохання. Майже відразу його видалили із зали суду до кінця слідства.

Ліля Гемеджи, адвокатка видаленого із зали суду Сервера Мустафаєва, практично щохвилини пам'ятає засідання 11 серпня. «Це було як грім серед ясного неба. Ми очікували з Сервером чогось подібного вже досить давно. Сервер упродовж усього процесу був рекордсменом за кількістю клопотань, він постійно просив репліки, оголошував відводи, загалом, усіляко виявляв активність, чим, думаю, дуже дратував суд», ‒ розповідає Гемеджи.

Адміністративний протокол для адвокатів

Ліля Гемеджи зі своєю колегою Оленою Пестовською затрималися в залі, пояснюючи своєму підзахисному його права в разі видалення з судового засідання. Після цього пристави почали складання адміністративних протоколів на Пестовську та Гемеджи «за непокору розпорядженню пристава».

Прибіг начальник судових приставів, що відстежував ситуацію через монітори. Він почав агресивно реагувати
Ліля Гемеджи

«Коли ми пояснили приставам, які перебували в залі суду, що нам необхідні кілька хвилин для надання консультації Серверу, вони з нами погодилися і надали цей час. Але тут і говорити, що ми щось не виконуємо тощо», ‒ розповідає адвокатка. Йдеться про старшого судового пристава Південного окружного військового суду Андрія Реутова. Процес був відкладений на півтори години, адміністративні протоколи складені не були. «Я не буду принижуватися перед цим г***ом», ‒ повідомив начальник судових приставів Реутов, маючи на увазі адвокатів Лілю Гемеджи та Олену Пестовську. Цю фразу чули й інші адвокати та слухачі, які перебували в коридорі суду.

Адвокат Ліля Гемеджи
Адвокат Ліля Гемеджи

Окрема ухвала для адвокатів

У наступному, шістдесят другому процесі у «справі другої бахчисарайської групи», Ліля Гемеджи брала участь через відеоконференцзв'язок із Сімферополя. Під час засідання адвокати зачитали протокол опитування муфтія духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим Айдера Рустамова. Про оголошення цього документа та подальший виклик Рустамова клопотала Ліля Гемеджи.

У протоколі опитування Рустамов позитивно схарактеризував фігурантів справи Сейрана Салієва та Сервера Мустафаєва. Прокурор Євген Колпиков заперечив проти долучення цього документа до матеріалів справи і назвав його «черговою провокацією з боку захисту». У відповідь на це Ліля Гемеджи попросила у суду дати можливість репліки. Суд тричі не відреагував. «Я сприймаю ваше мовчання як знак згоди, Ваша честь», ‒ сказала Гемеджи. У відповідь суддя Різван Зубаїров повідомив, що адвокатка перервала нараду колегії та пішов на годину. Повернувся він до зали суду з окремою ухвалою щодо Лілі Гемеджи.

Половину з усього сказаного просто не було чутно. Давно не секрет, що відеозв'язок у судах жахливий
Ліля Гемеджи

«Зв'язок був жахливий. Камери були повернені у бік наших підзахисних і моїх колег, які перебували в залі суду. Суддів було видно дуже погано. Один з них сидів і щось жував. . Я просто не могла знати, що судді радяться», ‒ згадує те засідання адвокатка.

Окрема ухвала, винесена відносно Лілі Гемеджи, може загрожувати їй позбавленням адвокатського статусу. «Навіть якщо це трапиться і мене позбавлять статусу, я чітко для себе визначила, що опускати руки і здаватися не буду. У мене багато планів та ідей. І дарма хтось думає, що я перестану це робити в принципі, якщо мене позбавлять можливості допомагати незаконно засудженим в ролі адвоката», ‒ не здається захисниця.

Схожа історія сталася з адвокатом Миколою Полозовим навесні 2017 року. Його підзахисним був заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз. Під час апеляції на запобіжний захід Чийгоз зі своїм адвокатом Полозовим перебували в СІЗО і брали участь у засіданні через відеоконференцзв'язок.

Через декілька хвилин я повторив те саме. На що суддя видалив мене з процесу, оголосивши, що я кричу, і виніс мені окрему ухвалу
Микола Полозов

«Був дуже поганий зв'язок і доводилося голосно говорити. Під час засідання було подане клопотання, про яке суд чи то не почув, чи то не відреагував. Ахтем аг'а повторно подав клопотання і його видалили через те, що клопотання нібито вже розглянуте. », ‒ розповідав про те, що трапилося, Полозов.

Згідно з процедурою, окрема ухвала на адвоката надсилається до адвокатської палати. Тоді Верховний суд Криму переплутав і надіслав її до колегії Миколи Полозова. У підсумку, терміни притягнення минули, а окрема ухвала так і не потрапила за адресою. Перша заступниця постійного представника президента України в АР Крим Дар'я Свиридова вважає подібне ставлення порушенням з боку Росії.

Адвокат Микола Полозов з кримськими татарами біля будівлі Центрального районного суду. Сімферополь, 10 травня 2017 року
Адвокат Микола Полозов з кримськими татарами біля будівлі Центрального районного суду. Сімферополь, 10 травня 2017 року

Погрози для адвокатів

Під час кожного засідання адвокати кримських політв'язнів підкреслюють, що згідно з IV Женевською конвенцією про захист мирного населення під час війни, люди, які стверджують, що є громадянами України, не можуть бути фігурантами кримінальних справ. У резолюції ООН статус Криму визначається як анексована Російською Федерацією територія України.

Адвокат Едем Семедляєв повідомив про те, що останнім часом після озвучення такої позиції судді почали погрожувати йому та його колегам кримінальними справами.

Прокурор підвівся і попросив винести щодо мене та мого колеги Еміля Курбедінова окрему ухвалу за використання таких термінів, як окупація Криму
Едем Семедляєв

«Вперше ми почули про це у Верховному суді Криму під час розгляду апеляційної скарги. П», ‒ повідомив Семедляєв. Адвокат розцінює це як натяк на те, щоб у суді перестала звучати ця позиція.

Вдруге суддя Київського районного суду Олена Холодна під час озвучування позиції про незаконний арешт та утримування під вартою перервала адвоката Семедляєва. «Вона почала пояснювати мені кримінальну відповідальність: ми перебуваємо в російському суді, Крим є невід'ємною частиною Російської Федерації, тому висловлювати якісь інші думки заборонено. І якщо я продовжу в такому ж дусі, то будуть вжиті певні заходи», ‒ розповів Едем Семедляєв.

Кримські адвокати Еміль Курбедінов та Едем Семедляєв
Кримські адвокати Еміль Курбедінов та Едем Семедляєв

Притягнення адвокатів до відповідальності ‒ не нова історія для Криму. Адвоката Еміля Курбедінова затримували і притягували до адміністративної відповідальності двічі ‒ у 2017 та 2018 роках за один і той же пост, але в різних соціальних мережах. Його звинуватили в «пропаганді екстремізму» через датований червнем 2013 року репост, в якому йшлося про мітинг прихильників забороненої на території Росії партії «Хізб ут-Тахрір». Перший раз Еміль Курбедінов пробув в ізоляторі десять діб, а вдруге ‒ п'ять. Сам адвокат говорив про те, що вважає переслідування політично мотивованим і безпосередньо пов'язує обидва епізоди зі своєю професійною діяльністю.

Кримські активісти зустрічають адвоката Еміля Курбедінова (в центрі) після звільнення вдячною молитвою. Сімферополь, 11 грудня 2018 року
Кримські активісти зустрічають адвоката Еміля Курбедінова (в центрі) після звільнення вдячною молитвою. Сімферополь, 11 грудня 2018 року

Через пару днів після арешту Курбедінова, 9 грудня 2018 року, невідомий чоловік у синій куртці розбив вікно в офісі кримських адвокатів. «Усі дії поліції свідчать про те, що вони були в курсі цієї ситуації. Поліція навіть не намагалася нікого шукати, незважаючи на те, що ми надали відеозаписи цього моменту з декількох ракурсів, у яких видно, як людина розбиває скло в нашому офісі. Вони навіть не вилучили відеозаписи, хоча ми наполягали на цьому. Окрім іншого, ця людина залишила недопалки та банки з-під кока-коли. На записах видно, що це вона їх викинула. Тобто, з цих речових доказів можна було зняти як мінімум відбитки пальців», ‒ коментує Едем Семедляєв.

Эмиль Курбединов
Эмиль Курбединов

Співробітники кримської поліції відмовилися порушувати кримінальну справу. Вони мотивували свою відмову «відсутністю події правопорушення та події злочину по суті».

Адвокати оскаржили відмову в порушенні кримінальної справи через факт нападу на офіс, однак суд їхню скаргу не задовольнив.

  • 16x9 Image

    Саша Тавровська

    Кримська журналістка. Як фрілансер співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG