У Міністерстві транспорту Росії визначилися з оператором майбутніх пасажирських перевезень на залізничній гілці мосту через Керченську протоку. Надавати ці послуги запропонувала російська компанія «Гранд Сервіс Експрес», що спеціалізується на залізничних перевезеннях підвищеної комфортності. Що відомо про компанію й чого очікувати пасажирам, з'ясовували Крим.Реалії.
Свої послуги з перевезення пасажирів у кримському напрямку компанія «Гранд Сервіс Експрес» запропонувала з власної ініціативи, повідомляють у Мінтрансі Росії. Ця фірма працює на одному з найпопулярніших у Росії маршрутів: Москва ‒ Санкт-Петербург. Перші поїздки з цих міст до Сімферополя та Севастополя російські чиновники анонсують у грудні 2019 року після запуску руху залізничною частиною мосту.
З'являться й інші маршрути в кримському напрямку, їх розробляють у Федеральному агентстві залізничного транспорту. «Маршрути та графіки руху потягів стануть частиною єдиної транспортної системи залізничного сполучення країни», ‒ йдеться у повідомленні.
Фірма «Гранд Сервіс Експрес», якій вже дали «зелене світло» на роботу з Кримом, є російським комерційним перевізником і спеціалізується на залізничних пасажирських перевезеннях підвищеної комфортності. Компанія конкурує не з потягами РЗ, а з авіаперевізниками, це позначається на вартості її послуг. Вартість квитків у цих потягах розрахована на бізнес-поїздки.
Сніданок, душ, халат і капці в купе
«Гранд Сервіс Експрес» називають приватним потягом-готелем.
Розкішні вагони, найвищий клас обробки, комфорт, якому легко позаздрить навіть п'ятизірковий готель
«Розкішні вагони, найвищий клас обробки, комфорт, якому легко позаздрить навіть п'ятизірковий готель ‒ це тільки верхівка айсберга. А під нею ховається технічне «начиння», що дозволяє домогтися того самого комфорту, інженерні системи, кондиціонування і вентиляція, шумоізоляція, досвідчений персонал, набір послуг ‒ стандартних та додаткових», ‒ йдеться на сайті компанії.
Пасажирам пропонують 15 типів місць у вагонах: від найдорожчих «Гранд Імперіал» з індивідуальною ванною кімнатою та всіма зручностями в купе до класу «економ». У цьому купе є окремий душ. У вартість квитка входить вечеря, гарячий сніданок і трансфер бізнес-класом після прибуття до пункту призначення.
Дев'ятигодинна подорож у цьому одномісному купе в один бік коштує від 32 до 45 тисяч рублів залежно від дня тижня.
Стільки ж коштуватиме купе «Гранд де Люкс». Тут, окрім інших послуг, пасажиру видають махровий халат і капці, а також набір туалетного приладдя.
У «штабному вагоні», в якому їздить персонал, можна купити кілька місць за 3-4 тисячі рублів.
Практично ідентичний за оформленням та вартістю вагон класу «Економ».
До послуг пасажирів також ‒ вагон-ресторан, де немає заготовлених боксів з їжею, а страви на замовлення готують кухарі.
У меню ‒ закуски, перші та другі страви, десерти та напої, серед них алкоголь.
Чий віп-потяг?
Фірма «Гранд Сервіс Експрес» працює на російському ринку з початку 2000-х років. Спеціалізується на чартерних перевезеннях віп-пасажирів, зокрема й територією Росії, країн Балтії та СНД. У компанії називають своєю місією «поєднання висококласного сервісу, престижу та безпеки з домашнім затишком і комфортом передових технологій».
За інформацією федеральної податкової служби Росії, «Гранд Сервіс Експрес» належить московському ТОВ «Желдорконсалтинг». Його заснували три офшорні компанії: міжнародна комерційна компанія «Синерджи інвест корп», заснована на Британських Віргінських островах, «Волтаро Трейлінг Лімітед» і «Зінагорі лімітед», зареєстровані на Кіпрі. Остання фірма згадується в російських ЗМІ в контексті інтересів російського бізнесмена Михайла Рабиновича та колишнього голови РЗ Володимира Якуніна.
Гендиректором «Гранд Сервіс Експресу» є Олександр Ганов ‒ колишній перший віцегубернатор Тамбовської області.
Потяг не для кримчан?
Середня нарахована зарплата в Криму, за повідомленнями Росстату, становить 30,5 тисяч рублів. Виходячи з цього, на поїздку в люксовому купе цього віп-потягу жителю півострова доведеться витратити всю місячну зарплату та ще й узяти гроші в борг, або збирати на поїздку кілька місяців.
Вартість поїздки в один бік у найдешевшому вагоні порівнянна з майже половиною мінімальної кримської пенсії. Якщо їхати не в найдорожчих купе до Москви або Санкт-Петербурга разом із сім'єю, це коштуватиме кругленьку суму.
Причому наведені розцінки на квитки стосуються тільки напрямку Москва ‒ Санкт-Петербург та Санкт-Петербург ‒ Москва, між якими потяг їде дев'ять годин. Між Сімферополем і Москвою відстань ‒ понад тисячу кілометрів, а між Санкт-Петербургом і Севастополем ‒ понад дві тисячі. Якими будуть розцінки в потязі на кримському напрямку, в компанії поки не змогли відповісти.
«Про старт продажу і розклад буде повідомлено додатково. Слідкуйте, будь ласка, за новинами», ‒ сказали Крим.Реалії в «Гранд Сервіс Експресі».
Рух на залізничній гілці мосту через Керченську протоку обіцяють запустити в грудні. За інформацією інфоцентру «Кримський міст», у середині липня там завершили укладання рейок, у вересні встановили систему автоматичного контролю та управління рухом потягів, а зараз тестують підсвічування.
Керченський міст
Автодорожню частину мосту через Керченську протоку відкрили для руху легкових автомобілів у травні 2018 року, пізніше відкрився рух вантажного транспорту.
У грудні 2019 року президент Росії Володимир Путін запустив рух пасажирських поїздів мостом.
Прокуратура Автономної Республіки Крим відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного переправлення осіб через державний кордон України до анексованого Криму Керченським мостом.
МЗС України висловило рішучий протест через запуск руху залізничною частиною Керченського мосту. А представництво президента України в Автономній Республіці Крим заявило про протиправність запуску цього залізничного сполучення.
Міністерство фінансів США запровадило санкції щодо компанії Grand Service Express, яка здійснює залізничні пасажирські перевезення Керченським мостом.
П'ятий президент України Петро Порошенко заявив, що незаконне будівництво Керченського мосту в анексованому Росією Криму є черговим свідченням зневаги до міжнародного права з боку Кремля. Українська сторона вийшла з договору з Росією про будівництво мосту в 2014 році – після анексії Криму.