Доступність посилання

ТОП новини

Капремонт будинків у Криму: внески без перспективи?


Аварійне житло в Криму
Аварійне житло в Криму

Гроші зараз ‒ ремонт потім. Жителі півострова щомісяця отримують квитанції із сумами внесків на капремонт. Виходить так, що платити потрібно зараз і регулярно, а ремонт запланований через 10-20-30 років ‒ як пощастить із чергою. За таких умов більше половини кримських власників житла відмовляються робити внески на перспективу.

Жителі панельного будинку на вулиці Бела Куна в спальному районі Сімферополя заборгували в перерахунку на долари 15,5 тис. за капремонт, якого ще не було. Його тільки обіцяють почати через десять років. Жителі розділилися порівну: одні платять за майбутню послугу, інші ‒ ні.

Будинок-боржник, Сімферополь
Будинок-боржник, Сімферополь

Платіж за капремонт будинків запровадили в сусідній Росії 2014-го. На анексованому півострові ‒ два роки по тому. Для цього в Криму та Севастополі створили спеціальні фонди. Власників квартир зобов'язали перераховувати туди гроші: чотири з половиною долари на місяць за стандартну двокімнатну квартиру. Відмовитися від послуги не можна.

У цілому програма розрахована на 1 млрд 850 млн рублів, сьогодні сума в котлі ‒ приблизно 1 мільярда рублів
Станіслав Карпов

Тим часом провладні журналісти в ЗМІ розповідають, як завдяки програмі капремонту сільський будинок відновили мало не з руїн. У нього новий фасад та покрівля. Утім, аварійний будинок відремонтували не за кошти держави або його жителів, а на гроші інших кримчан, тих, які платять внески.

«На жаль, у цьому будинку власники не поспішають виконувати свою частину законних умов цієї програми, збори з цього дому становить 23,5 відсотка», ‒ визнав в інтерв'ю заступник гендиректора «Регіонального фонду багатоквартирних будинків» у Криму Сергій Ломакін.

​Фонди капремонту багатоквартирних будинків працюють, як каси взаємодопомоги. За задумом влади, всі власники платять внески, а їхні будинки ремонтують по черзі. Програма розписана на 30 років і не завжди враховує стан будинку. Кримчан же така практика не влаштовує.

Нас треба пересунути, звісно, з капітального ремонту. Якщо цього року нам не зроблять капітальний ремонт ‒ це буде катастрофа
Олександра Черіпко

«Ось це кількість документів за два з половиною роки, які я виходила, щодо питань актуалізації термінів проведення капітального ремонту моїх інженерних комунікацій», ‒ демонструє значну теку паперів мешканка Сімферополя Ірина Горохова.

«Затоплює людей із дев'ятого до першого поверху. І це все треба змінювати, тому нас треба пересунути, звісно, з капітального ремонту. Якщо цього року нам не зроблять капітальний ремонт ‒ це буде катастрофа», ‒ нарікає мешканка Євпаторії Олександра Черіпко.

Жителі новобудов на проспекті Перемоги в Євпаторії скаржаться, що їм уже надсилають платіжки за капремонт. Він запланований на сороковий рік. У сусідній Росії власники нових квартир нічого не платять перші п'ять років із моменту введення будинку в експлуатацію.

Новобуд на проспекті Перемоги в Євпаторії
Новобуд на проспекті Перемоги в Євпаторії

Ні грошей, ні ремонтів

Зараз у кримському фонді ‒ дірка. Офіційно платежі саботує більше половини власників квартир.

«У цілому програма розрахована на 1 млрд 850 млн (рублів ‒ КР), сьогодні сума в котлі ‒ приблизно 1 мільярд рублів, тобто в нас збори 44 відсотки в цілому в Криму. Не зібравши грошей певних, ми не зможемо просто провести ремонти», ‒ констатує виконувач обов'язків гендиректора «Регіонального фонду багатоквартирних будинків» у Криму Станіслав Карпов.

Навесні кримський Фонд перевірила місцева Рахункова палата. Виявила, що 70 відсотків грошей витратили з порушеннями. Йдеться про майже 14 мільйонів доларів.

​«Сергій Валерійович (Аксенов ‒ КР) сказав: «Шахраї!» Хто знайомий із Сергієм Валерійовичем, той знає, що це одне з найпоширеніших слів у його лексиконі», ‒ зазначає голова підконтрольної Росії Громадської палати Криму Григорій Іоффе.

Існує єдиний спосіб не платити гроші в загальну касу ‒ власникам треба зібратися й схвалити відкриття спеціального рахунку, там накопичуватимуться кошти для капремонту конкретного будинку.

Однак кримчани не демонструють масової самоорганізації.

На цьому етапі тих, хто не платитиме за капремонт, чекає пеня, судові позови та навіть заборона виїзду за кордон.

XS
SM
MD
LG