Доступність посилання

ТОП новини

Як стати мільйонером: урожай волоського горіха в Криму


Цього року кримчанам пощастило: на півострові ‒ хороший урожай волоських горіхів. Приїжджі росіяни купують горіхи мішками та «полюють» за ласощами в кримських садах. Експерти зазначають: урожай 2019 року не тільки великий, але і якісний ‒ зерно щільне, шкурка тонка.

Ласувати волоськими горіхами в Криму любить росіянин Олег Агєєв, він переїхав до Севастополя з російського Челябінська після 2014 року. Тепер він веде свій відеоблог, обстоює проросійські погляди, був внесений до списку сайту «Миротворець». Щоосені блогер показує на своєму YouTube-каналі, де та як у Криму потрібно збирати волоські горіхи. Агєєв дає «майстер-класи» зі збору врожаю.

«З дерева можна збивати горіхи камінням, але краще взяти довгу палицю. А я взагалі брав вудку... Вдарив по горіху ‒ вони злітають, а потім збираєш внизу», ‒ ділиться лайфхаком блогер зі співвітчизниками, у чиїх краях горіх не росте.

Агєєв передає горіхові гостинці з Криму родичам на Урал, там волоський горіх ‒ делікатес.

Росіяни люблять волоські горіхи саме з Криму, вони розуміють користь і вартість цього продукту. Особливо цінують горіх там, де він взагалі не росте – в Мурманську, на Далекому Сході. Там попит високий, зауважує голова громадської організації «Українська горіхова асоціація» Володимир Пахно.

«Навіщо ганьбити Крим?»

Горіхи з Криму возили на продаж до Москви ще за Радянського Союзу. Тоді, як і зараз, попит на цей продукт був високий. На цьому кримчани засновували цілий бізнес.

Американці брали наші дослідні сорти, щоб розмножувати у себе
Володимир Пахно

«Були навіть «челноки». Селяни збирають мішок горіхів, привозять на вокзал, дають провіднику, провідник їде до Москви. У Москві зустрічають, забирають цей мішок і за високою ціною його продають», ‒ згадує Пахно.

Зараз волоський горіх у Криму продають нарівні з іншою гастрономічною карткою півострова ‒ ялтинською цибулею. Торгують прямо на трасі ‒ товар у мішках і лаконічна рекламна табличка ‒ «горіх» ‒ приваблює приїжджих. Місцеві телеканали знімають про це свої репортажі. Щоправда, торгівці непривітні, згортають прилавок та їдуть. В ефірі таких бізнесменів називають «нелегалами».

Горіховий бум на трасі «Таврида». Нелегали там організували торгову точку
Із кримських ЗМІ

«Горіховий бум на трасі «Таврида». Нелегали там організували торгову точку. Продають, переважно, волоський горіх», ‒ йдеться в сюжеті одного з кримських телеканалів.

За кілограм горіхів на такій точці просять більше ніж шістдесят рублів (близько одного долара США), але гарантії якості товару немає. Незадоволені росіяни розповідають про свій досвід у мережі.

«Ось, купили на відпочинку в Криму, ‒ демонструє чоловік мішок зіпсованого фундука, куплений на трасі ‒ 600 рублів ось цей мішок... Навіщо ганьбити Крим, хлопці?» ‒ звертається відпочивальник до продавців неякісного товару.

Сьогодні на кримських ринках волоський горіх пропонують за ціною від 150 до 400 рублів за кілограм (приблизно 2-6 доларів США).

Рецепт на мільйон

За якістю український горіх може конкурувати з французьким або каліфорнійським
Володимир Пахно

До анексії півострова українські фахівці, які займаються горіхами, планували перетворити Крим на горіховий клондайк: тут ідеальні кліматичні умови для вирощування цього продукту. Інвестувати в проєкт погодилася влада Туреччини, адже якість горіхів з Криму ‒ чудова, а бізнес має перспективи розвитку.

«За якістю український горіх може конкурувати з французьким або каліфорнійським, наприклад. Американці брали на Чернівецькій дослідній станції наші сорти, щоб розмножувати у себе», ‒ зазначає Володимир Пахно.

Володимир Пахно
Володимир Пахно

Фахівець упевнений, що і сьогодні в Криму на волоському горісі можна заробити мільйон доларів.

На двох гектарах землі можна заробити мільйон доларів
Володимир Пахно

«На гектарі землі можна висадити 208 саджанців, кожен саджанець дає 40-60 кілограмів горіхів. Кілограм волоського горіха коштує до двох доларів. Тобто на двох гектарах землі можна заробити мільйон доларів! І такий прибуток горіх принесе вже на дев'ятий рік виробництва, кожен сезон прибуток повторюватиметься», ‒ говорить голова громадської організації «Українська горіхова асоціація».

Після анексії Криму Україна відновила обсяги вирощування волоського горіха, каже експерт. Найбільше дерев висадили на півдні України ‒ в Херсонській, Миколаївській та Запорізькій областях, але цінного продукту вистачає споживачам у всіх регіонах.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG