Доступність посилання

ТОП новини

Не потрапити до ФСБ: як безпечніше перетнути адмінкордон із Кримом


Останнім часом російські силовики все частіше затримують кримчан на адміністративному кордоні з Кримом. Юристи кажуть, що таких ситуацій буде більше. Перетинаючи адмінкордон, експерти радять уважніше ставитися до своїх електронних приладів, а представники української прикордонної служби закликають не вірити інформації про їх непрофесійну поведінку.

Чому почастішали затримання кримчан? Як убезпечити себе та свою персональну інформацію від перегляду російськими спецслужбами? На ці та інші запитання відповідають експерти Радіо Крим.Реалії.

Кримський юрист Ліля Гемеджі стверджує, що проблем при перетині адміністративного кордону з Кримом побільшало.

‒ Можна говорити однозначно, що тиск посилюється. Він не припинятиметься, репресивна машина набиратиме своїх обертів. Складно зрозуміти, чому відбуваються затримання, логіку спецслужб ‒ теж. Важливо розуміти, якщо людина активна або перебуває в групі ризику, то потрібно робити якісь профілактичні дії.

Про те, що переходиш кордон, потрібно повідомляти
Ліля Гемеджі

Коли перетинаєш адмінкордон, продовжує юрист, в першу чергу необхідно повідомити рідним.

‒ Про те, що переходиш кордон, потрібно повідомляти. Припустимо, я завжди повідомляю про це близьким людям, які зможуть відреагувати. За часом отримання повідомлення вони починають відстежувати час мого перебування. Якщо воно затримується, то має бути блискавична реакція. Законодавчо обґрунтований термін затримання ‒ до трьох годин. Але якщо є якесь занепокоєння, то не варто чекати.

Ліля Гемеджі
Ліля Гемеджі

Кримський юрист додає, що якщо виникли підозри щодо затримання рідних, необхідно наполегливо телефонувати на гарячу лінію російської прикордонної та ФСБ.

Експерт Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін радить при перетині адмінкордону уважно ставиться до своєї електроніки.

Краще акаунти тимчасово видалити
Володимир Чекригін

‒ Якщо немає потреби везти з собою техніку, то краще її не брати. Потрібно взяти максимально простий смартфон без непотрібних контактів і їздити з ним. Якщо все ж є необхідність, то всі «чутливі» дані необхідно перевести в сховище й видалити з комп'ютера. Також бажано, як мінімум, щоб стояли паролі на вхід. Ідеально ‒ щоб інформація була зашифрована. Ще варто вийти з акаунтів у соціальних мережах. Якщо є якась інформація, яка може привернути увагу співробітників ФСБ, то краще акаунти тимчасово видалити.

Спікер прикордонної служби України Олег Слободян каже, що з боку українських силовиків під час перетину адмінкордону проблем немає, а російське ФСБ спеціально створює «фейки» про їхню непрофесійну поведінку. Зокрема, Слободян спростував інформацію про порваний українськими прикордонниками паспорт одного з громадян на КПВВ.

Слободян спростував інформацію про порваний українськими прикордонниками паспорт одного з громадян на КПВВ

‒ Це чергова страшилка, яку пропагують російські ЗМІ. Зараз таких випадків немає ‒ і це 100%. На початку анексії Росією Криму, коли ще не були законодавством визначені повноваження, коли було незрозуміло ставлення до документів, то такі випадки дійсно були.

Але після того як все було введене у правове поле, українські прикордонники діють винятково в межах наданих ним повноважень.

Олег Слободян
Олег Слободян

За його словами, хоч Україна не визнає виданий у Криму російський паспорт, українські прикордонники порвати його не можуть.

Хоч Україна не визнає виданий у Криму російський паспорт, українські прикордонники порвати його не можуть

‒ Звичайно, цей «документ» українською владою та прикордонниками не визнається. Для нас він жодної юридичної сили не має. Але те, що цей документ не юридичний, не є підставою, щоб ми його знищували. Це є підставою, щоб більш детально поспілкуватися з громадянином на предмет того, за яких обставин він отримав його, чи тиснули на нього. Це важлива інформація для українських правоохоронців.

(Текст підготував Артем Лаптієв)

XS
SM
MD
LG