Доступність посилання

ТОП новини

«Моя мрія – повернути наше море, наші гори». Джамала – про довгі десять років без рідного Криму


Джамала виконує свою пісню «1944» під час фіналу конкурсу пісні «Євробачення» у Стокгольмі, 14 травня 2016 року
Джамала виконує свою пісню «1944» під час фіналу конкурсу пісні «Євробачення» у Стокгольмі, 14 травня 2016 року

Лютий – час згадати події в Криму десятирічної давнини, які стали прологом до початку війни Росії проти України, що триває й досі. Крим.Реалії поговорили з відомою українською співачкою Джамалою про те, як десять років російської анексії змінили її рідний Крим, чи вірить вона у звільнення Кримського півострова, що можна зробити, щоб наблизити цей день, і про що вона мріє.

Десять років – це вік уже дорослої дитини – «дитина, яка виросла в окупації», і це потрібно уявляти, говорячи про цей термін, зазначає Джамала. Свої почуття, визнає співачка, їй найкраще вдається висловити у своїй творчості.

«Я як людина творча, авторка пісень, співачка, я все переношу через музику. Це мій шлях – говорити з цим світом, якщо хочете. І за цей час я написала чимало [пісень] і відлуння всіх моїх почуттів є в моїх альбомах – від «Шляху додому» та «1944» до сьогоднішнього альбому QIRIM, що вийшов у травні 2023-го і набирає обертів у Європі. Це мій шлях комунікувати та говорити про те, що в мене забрали, що в мене болить», – розповіла Джамала.

Джамала під час виступу на концерті у Києві, грудень 2019 року
Джамала під час виступу на концерті у Києві, грудень 2019 року

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну – це наслідок анексії Криму в 2014 році, впевнена співачка.

День 24 лютого 2022 року мені один в один нагадав розповіді моєї прабабусі Назилхан

24 лютого 2022 року стало ще одним випробуванням для Джамали та її народу серед інших – боротьби кримських татар за право жити на своїй землі, говорити рідною мовою, бути визнаними як корінний народ.

«День 24 лютого 2022 року мені один в один нагадав розповіді моєї прабабусі Назилхан. У пісні «1944» я музично показую цей її стан, коли відбувалася депортація, примусова депортація кримських татар із Криму до Середньої Азії. Так я себе, напевно, відчувала, коли 24 лютого на нас летіли російські ракети, і ми не знали, що буде далі – розгубленість, страх, і це все разом. На жаль, боротьба триває», – каже співачка.

Джамала виступає на благодійному концерті в Національному музеї мистецтв імені Ханенків. Київ, 5 листопада 2022 року
Джамала виступає на благодійному концерті в Національному музеї мистецтв імені Ханенків. Київ, 5 листопада 2022 року

Боротьба Джамали сьогодні – її пісні. Під час турів Північною Америкою та країнами Європи, які організовує співачка зі своїми музикантами з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, вона збирає мільйони доларів на допомогу Україні.

«Я вчора повернулася з Відня… І я рада, що можу продовжувати свою боротьбу, продовжувати свій шлях, наголошувати, що війна в Україні триває щодня. І це навіть добре, що змінюються міста, де проводяться саме такі марафони, благодійні збори для України, бо торік цю річницю «відзначали» у Британії, в Лондоні, цього року це було у Відні, Австрії», – розповідає Джамала.

Співачка Джамала зі своїм чоловіком Сеїт-Бекіром Сулеймановим на зустрічі з президентом Джо Байденом і першою леді США Джилл Байден. Вашингтон, Білий дім, 2022 рік
Співачка Джамала зі своїм чоловіком Сеїт-Бекіром Сулеймановим на зустрічі з президентом Джо Байденом і першою леді США Джилл Байден. Вашингтон, Білий дім, 2022 рік

Не планувала бути ні активісткою, ні дипломатом, каже Джамала. Але страшно від того, що така війна відбувається у 21-му столітті на очах усього світу, який ніби розводить руками.

Я взяла і на всіх екранах – там 20 тисяч людей – написала ці меседжі про політв'язнів

Саме в таких турах, зазначає співачка, вона має можливість розповісти багато про що, в тому числі й про політичні переслідування в Криму.

«У Ліверпулі я робила презентацію альбому QIRIM. Я взяла і на всіх екранах – там 20 тисяч людей – написала ці меседжі про політв'язнів. Я вказала їхні імена. Я сказала, що про це не можна мовчати, – згадує Джамала. – Що я можу робити? Я можу виступати, користуючись своєю популярністю, в тих чи інших країнах використовувати світові майданчики».

Зображення до альбому Qirim співачки Джамали
Зображення до альбому Qirim співачки Джамали

Повномасштабна війна змінила ставлення багатьох українців до анексії Криму, зазначає співачка.

Якщо раніше були люди, які пропонували їй змиритися з втратою, то тепер ці люди зрозуміли, що означає залишитися без рідного дому.

«Люди з окупованих територій мені пишуть зараз і кажуть: «Джамало, вибач, ми не розуміли, про що ти тоді казала: як це можна змиритися, віддати і сказати, ну, забирайте, я пішла собі далі?» Напевно, ми маємо вчитися на своїх помилках – шкода, що такою ціною», – розповіла Джамала.

Президент України Володимир Зеленський і співачка Джамала. Київ, 29 листопада 2022 року
Президент України Володимир Зеленський і співачка Джамала. Київ, 29 листопада 2022 року
Я хочу вірити, що [визволення Криму] буде раніше, і це справді моя мрія

Мало хто 2014 року міг повірити, що анексія Криму – це так надовго. Не хотіла в це вірити і Джамала. Каже, коли в неї з'явилися діти, мріяла показати їм свій будинок у Криму та місця, де росла. І зараз не хочеться вірити, що ця анексія розтягнеться на довгий час, каже Джамала.

«Я хочу вірити, що [визволення Криму] буде раніше, і це справді моя мрія – повернути наше море, наші гори. Я впевнена, що це буде важкий шлях. Звісно, мені хотілося б, щоб це було вирішено дипломатичним, політичним шляхом. Але як це буде насправді, ніхто не знає», – підсумувала Джамала в інтерв'ю Крим.Реалії.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.

XS
SM
MD
LG