Доступність посилання

ТОП новини

Потяги замість житла: залізниця може залишити жителів Інкермана без пам'яток історії і даху над головою


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Жителі Інкермана ризикують залишитися без єдиного стадіону, а люди, які проживають на одній з вулиць міста, і зовсім ‒ без даху над головою. Все тому, що найближчим часом в Інкермані планують почати будівництво нової залізничної гілки, яка має вести потяги в обхід Свято-Климентівського монастиря. Окрім того, тунель, який планують пробурити в одній зі скель, може знищити десятки об'єктів культурної спадщини. Деталі цієї історії з'ясовував кореспондент Крим.Реалії.

Тетяна Іванова оселилася в Інкермані у другій половині 90-х років, переїхавши з маленькою дитиною на південь Криму з Красноперекопського району. Інкерман та його околиці вже тоді вважалися депресивним районом, тому, згадує вона, житло тут коштувало значно дешевше, ніж у самому Севастополі.

Вулиця Коломенська, де вже більше ніж десять років проживає Тетяна, невелика, всього декілька десятків будинків, переважно, індивідуальної забудови. Неподалік розташоване знамените озеро Святого Климента, а за ним ‒ головна визначна пам'ятка Інкермана ‒ фортеця Каламіта.

Руїни надбрамної вежі стародавньої фортеці Каламіта в Інкермані
Руїни надбрамної вежі стародавньої фортеці Каламіта в Інкермані

Зараз як мінімум частина Коломенської вулиці може припинити своє існування. Декілька днів тому, каже Тетяна, кілька людей у світловідбивних жилетах ходили вздовж вулиці, розставляючи кілочки зі спеціальними стрічками. Коли жителі поцікавилися призначенням цих стрічок, робітники їм відповіли, що будинки підуть під знесення через будівництво нової залізниці.

У нас багато літніх людей живе і всі зараз у повному заціпенінні, не знають, що робити й чого далі чекати
Тетяна Іванова

«Про це, як ви зрозуміли, люди довідалися випадково. Ніхто до них не приходив, не розмовляв, не повідомляв про те, що будинки будуть або можуть знести. У нас багато літніх людей живе і всі зараз у повному заціпенінні, не знають, що робити й чого далі чекати», ‒ нарікає Тетяна.

Її сусіди ставлять запитання, якщо влада буде йти за такою логікою, то і зносити їх будинки можуть почати теж без попередження.

«Вночі підженуть бульдозер і все зрівняють з землею», ‒ говорить вона.

Чому влада вирішила будувати дорогу?​

Жителі Інкермана стверджують, що збудувати нову залізницю намісник Свято-Климентівського монастиря епіскоп Каллиник (Костянтин Чернишов) просив особисто у президента Росії Володимира Путіна.

Каллиник стоїть у ряді архієреїв Московського патріархату в мантії єпископа, крайній праворуч
Каллиник стоїть у ряді архієреїв Московського патріархату в мантії єпископа, крайній праворуч

Тетяна Іванова додає, що представники церкви неодноразово порушували питання про те, що «гул від потягів та електричок, які проходять повз, порушує спокій у монастирі».

Підтвердити цю інформацію з незалежних джерел кореспонденту Крим.Реалії не вдалося. Представники севастопольського благочиння відмовилися коментувати цю ситуацію.

Разом з тим, на офіційному сайті Кремля зазначено, що торік 5 лютого Путін затвердив доручення на проєктування електрифікованих залізничних колій «в обхід Свято-Климентівського Інкерманського чоловічого монастиря».

Хто проєктував?​

Севастопольська влада відреагувала на доручення Путіна досить оперативно. Так, закупівля розробки проєктно-кошторисної документації нової залізниці була опублікована наприкінці лютого 2020 року, а вже через два місяці був укладений відповідний контракт.

Розробником проєкту була обрана московська компанія «Транспроєкт». Її засновником було ТОВ «Спецтрансбуд», яке раніше належало Юрію Рейльяну, який у різні роки займав посади заступника голови Мінрегіону та Мінбуду Росії.

«Спецтрансбуд» був одним з найбільших підрядників РЗ. З 2016 до 2019 року компанія уклала з РЗ та підконтрольними їй структурами контрактів на загальну суму близько 45 мільярдів рублів.

Свято-Климентівський чоловічий монастир
Свято-Климентівський чоловічий монастир

Компанії, підконтрольні «Спецтрансбуду» також брали участь у великих держпідрядах з підконтрольною Мінтрансу Росії Ространсмодернізацією та з Росавтодором, як випливає з відкритих джерел інформації.

На початку нинішнього року сам «Спецтрансбуд» і багато компаній з його «периметра» почали процедуру банкрутства через борги перед великими банками та іншими комерційними організаціями. Контроль над окремими компаніями, раніше близькими до «Спецтрансбуду», перейшов до третіх осіб.

Варто зазначити, що для компанії «Транспроєкт» це не перший державний підряд на території Криму. З компанією були укладені як мінімум шість контрактів, зокрема й головний ‒ на проєктування робіт з електрифікації залізниці мосту через Керченську протоку.

Залізниця замість стадіону?​

Збудувати стадіон для місцевої молоді жителі Інкермана просили місцевих чиновників упродовж багатьох років. В останні десятиліття на території міста не було жодного спортивного об'єкта.

Тетяна Іванова згадує, як вони писали листи в місцеву адміністрацію й підписували звернення на ім'я чиновників.

Всі говорять, що Інкерман ‒ депресивний. Звичайно, він буде депресивним, коли навіть таких елементарних речей, як стадіон, немає
Тетяна Іванова

«Всі говорять, що Інкерман ‒ депресивний. Звичайно, він буде депресивним, коли навіть таких елементарних речей, як стадіон, немає. Що робити дітям, підліткам? Про все це ми писали, люди ходили на прийоми в уряд, розмовляли», ‒ каже мешканка Інкермана.

У результаті ініціативність місцевих жителів була винагороджена, наприкінці минулого року влада оголосила про початок будівництва. Місце під майбутній комплекс виділили на вулиці Умрихіна ‒ у 10 хвилинах пішки від будинку, де живе Тетяна.

Підрядником стала краснодарська компанія «Каркас-Буд». Сума будівництва лише футбольного поля з трибунами та низкою технічних приміщень склала близько 74 мільйонів рублів. Підрядник, як випливає з технічної документації закупівлі, отримав аванс за виконані роботи.

Завершити будівництво планували у квітні поточного року, однак декілька днів тому ситуація змінилася.

Тетяна Іванова стверджує, що, як і у випадку з будинками на вулиці Коломенській, жителів ніхто не попереджав про те, що залізне трасування залізничних колій пройде саме тією територією, де донедавна тривало будівництво стадіону.

Лише після того, як ця історія з'явилася в соціальних мережах, жителі Інкермана забили тривогу та стали вимагати відповідей від муніципальної влади.

Втім, влада Інкермана не заперечує, що нинішній проєкт залізниці дійсно зачіпає зазначені об'єкти. Відносно житлових будинків на Коломенській голова міста Родіон Демченко сказав, що знає про ці проблеми, проте севастопольська влада не поставила до відома муніципалітет щодо того, які саме ділянки планують вилучити та яка форма компенсації буде запропонована городянам.

Родіон Демченко
Родіон Демченко

Демченко також підтвердив, що залізнична гілка, відповідно до поточного плану, дійсно мала пройти крізь стадіон і поскаржився, що цей об'єкт, який великими зусиллями вносився в ФЦП «так зменшують».

Представники компанії «Каркас-Буд» підтвердили кореспонденту Крим.Реалії, що будівництво стадіону було зупинене декілька днів тому «до особливого розпорядження». При цьому команди повністю припинити будівництво працівники ні від кого не отримували. Ступінь готовності стадіону підрядник оцінив приблизно у 70%.

Історична спадщина ‒ під потяг?​

Тоді як жителі Інкермана хвилюються за власні будинки та об'єкти соціальної інфраструктури, вчені говорять про те, що скельний тунель, який збираються пробурити, може знищити відразу декілька об'єктів культурної спадщини.

Як випливає з проєкту, два тунелі для залізничних колій прорубають у Загайтанській скелі. Згідно з текстом експертизи, висновки якої, власне, і дали зелене світло для будівництва, на території скелі розташовані чотири історичні об'єкти: могильник №9, середньовічний печерний монастир, поселення та притулок таврів і Загайтанське укріплене поселення.

Печерний монастир в Загайтанській скелі, Інкерман
Печерний монастир в Загайтанській скелі, Інкерман

Про цінність цієї ділянки скелі свідчить хоча б той факт, що ці чотири об'єкти охоплюють період історії з II тисячоліття до н.е. до кінця XV століття н.е., говорить Крим.Реалії Анатолій Туманов ‒ реставратор пам'яток кам'яного зодчества та колишній науковий співробітник «Херсонеса Таврійського».

Чому вони відносять скелю до виявлених об'єктів, а не просто до об'єктів культурної спадщини ‒ незрозуміло
Анатолій Туманов

В експертизі визнається факт негативного впливу будівельних робіт на пам'ятки історії. Виходом, на думку експертів, є проведення «рятівних археологічних польових робіт». У чому саме полягає суть таких робіт і наскільки вони будуть ефективні, в експертизі не пояснюється.

Сама Загайтанська скеля віднесена до виявлених об'єктів культурної спадщини, що, на думку Анатолія Туманова, є непорозумінням.

«Ті пам'ятки, які вказані в експертизі, є пам'ятками ще з 70-х років. Чому вони відносять скелю до виявлених об'єктів, а не просто до об'єктів культурної спадщини ‒ незрозуміло», ‒ каже Туманов.

Анатолій Туманов
Анатолій Туманов

Цю різницю у статусі, припускає експерт, врешті-решт, інтересанти будівництва можуть інтерпретувати на свою користь, хоча рівень захисту виявлених об'єктів не має бути нижчим, ніж аналогічний захист для тих пам'яток, які вже внесені до реєстру, додає він.

У будь-якому посібнику щодо збереження об'єктів культурної спадщини ви прочитаєте про неприпустимість вібраційно-динамічних впливів
Анатолій Туманов

Загрозою для існування пам'яток історії та культури на Загайтанській скелі є не тільки будівництво, а й сам факт функціонування залізниці. Регулярний рух потягів буде створювати вібраційно-динамічний вплив на об'єкти, що, врешті-решт, може завдати їм непоправної шкоди.

«Візьмемо, наприклад, Загайтанське укріплене поселення. Воно розташоване на вершині скелі й тунелі самі собою навряд чи зможуть його зруйнувати. А ось потяги, які роками безперервно рухаються, ‒ цілком імовірно. У будь-якому посібнику щодо збереження об'єктів культурної спадщини ви прочитаєте про неприпустимість вібраційно-динамічних впливів. І не тільки на сам об'єкт, але й на територію, яка безпосередньо його оточує», ‒ вважає Анатолій Туманов.

Що каже влада?​

Представники підконтрольного Москві уряду Севастополя не підтверджували занепокоєння жителів Коломенської вулиці Інкермана, які бояться примусового виселення з власних будинків.

Голова департаменту капбудівництва Севастополя Іларіон Гапіцонов підтвердив, що дорога може пролягти трьома земельними ділянками, на яких відсутні капітальні будівлі. Втім, за його словами, рішення про те, як саме буде йти нова залізниця, ще не затверджене.

У дещо схожій манері виступив і підконтрольний Кремлю губернатор Севастополя Михайло Развожаєв. Він також акцентував увагу жителів на тому, що вибір остаточного плану трасування залізничних колій як і раніше перебуває на стадії обговорення.

Спочатку Развожаєв сказав жителям Інкермана, що, можливо, стадіон таки доведеться будувати заново в іншому місці, однак через день відкоригував свою позицію і сказав, що влада намагатиметься зберегти той, який вже будується. Губернатор поскаржився, що кримська залізниця не вступила в комунікацію з людьми перш, ніж говорити про плани будівництва.

Історію з тунелями та знищенням пам'яток історії чиновники не коментували. Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім сторонам, згаданим у цій публікації.

XS
SM
MD
LG