2018 року міграційний приріст в анексованому Криму за рахунок регіонів сусідньої Росії виявився приблизно в півтора раза більшим, аніж 2017-го, йдеться у звіті Кримстату, опублікованому 11 лютого. Всього за останній рік на півострів офіційно переїхали трохи більше 19 тисяч росіян, у той час як до Росії виїхали 17,5 тисячі кримчан. 2017-го до Криму переселилися приблизно 17 тисяч росіян, а 16 тисяч кримчан покинули півострів.
У кримських пабліках у соцмережах щоразу можна спостерігати сварки між росіянами, які приїхали, та кримчанами, взаємний обмін претензіями. Журналіст із Севастополя Андрій Васильєв вважає, що цей негатив виник через завищені очікування кримчан від росіян.
У першу чергу для кримчан було відкриттям, що далеко не всі росіяни ‒ багаті людиАндрій Васильєв
– Кримчани звикли сприймати росіян як туристів, як людей, які приїжджають на відпочинок із певною сумою грошей. Тому, звісно, російських туристів тут любили. Однак, коли 2014 року на півострів ринув потік мігрантів, то кримчани побачили, що це не зовсім ті люди, яких вони собі уявляли. Міжнародний турист у Росії ‒ людина більш-менш забезпечена. У першу чергу, для кримчан було відкриттям, що далеко не всі росіяни ‒ багаті люди. До Криму, окрім чиновників, військових, фахівців з юриспруденції, ринуло багато, скажімо так, шукачів пригод ‒ і підприємців, й обивателів, і криміналітет. Це було видно 2014 року, коли на вулицях було багато людей явно кримінальної зовнішності. Щоправда, зараз цей потік потроху вщухає: багато хто бачить, що тут все не так прекрасно, як зображають у ЗМІ.
Андрій Васильєв підкреслює, що офіційні відомості статистики не відображають повну картину міграції, оскільки враховують тільки тих людей, які зареєструвалися.
Що стосується відтоку, багато людей не знімаються з реєстрації, тому цифри щодо виїзду населення з Криму дуже заниженіАндрій Васильєв
– Ті, хто приїжджає до Криму на короткий час, подивитися, офіційно не реєструються. Як правило, вони і їдуть, тому тут картина більш-менш відповідає дійсності. Зараз відбувається невеликий сплеск, це пов'язано з відкриттям Керченського мосту. Виходить, до цього багато росіян хотіли переїхати, але відкладали це, щоб мати можливість простіше спілкуватися з родичами та близькими. Дуже додав до населення Севастополь за останні роки ‒ в принципі, зараз кожен п'ятий житель міста приїхав після 1 січня 2014 року. Що стосується відтоку, багато людей не знімаються з реєстрації, тому цифри щодо виїзду населення з Криму дуже занижені. Проте, за офіційними повідомленнями, кількість тих, хто виїхав із Криму, з 2014 року зросла в 12 разів. У першу чергу, їдуть до Росії ‒ десь дві третини, до інших країн СНД ‒ 20-25%.
Андрій Васильєв прогнозує, що кількість тих, хто виїжджає з Криму, тільки зростатиме, а охочих тут жити, зокрема й росіян ‒ зменшуватиметься.
«Гумовий» півострів
Голова правління російської експертної групи «Сова» Михайло Савва торік готував аналітичний матеріал щодо переселення росіян до Криму й ділиться висновками.
Органи адміністрації на всіх рівнях, як правило, комплектуються людьми з інших регіонів, вони спеціально відібрані, цілеспрямовано і досить жорстко працюютьМихайло Савва
– Крим дійсно колонізують у прямому розумінні цього слова ‒ в розумінні імперської колонізації, що передбачає і зміну складу населення. До Криму прямують представники кількох груп ‒ по-перше, це силовики. Навіть у найвіддаленіших регіонах Росії, на Сахаліні у відділках поліції можна зустріти оголошення про набір на роботу в Криму. Те ж саме зі співробітниками ФСБ, військовими та цивільними чиновниками. Органи адміністрації на всіх рівнях, як правило, комплектуються людьми з інших регіонів. При цьому такими людьми, які спеціально відібрані, цілеспрямовано й досить жорстко працюють. Мені відомі випадки, коли люди, які відмовилися отримувати посади в Криму, згодом звільнялися з держслужби. Це такий собі прояв ненадійності.
Михайло Савва додає, що переводять до Криму також кваліфікованих фахівців, наприклад, для будівництва великих інфраструктурних об'єктів.
‒ Але є й зворотна сторона медалі. Упродовж декількох місяців після анексії Криму призовників не відсилали служити десь за межами півострова, проте зараз ситуація абсолютно інша. Переважну частину призовників із Криму відряджають на службу в армію в інші суб'єкти Росії. Це робиться абсолютно цілеспрямовано, щоб у кримчан формувалося нове коло спілкування, нові соціальні зв'язки. Деякі з них, ймовірно, залишаться для постійного проживання за місцем своєї служби. Таким чином, це теж впливатиме на демографічну ситуацію на півострові, на часткову заміну його населення.
(Текст підготував Владислав Ленцев)