Доступність посилання

ТОП новини

Нові маршрути для «розпилу»: кому вигідна поява гірськолижного курорту в Криму


Сніг на Ай-Петрі, архівне фото
Сніг на Ай-Петрі, архівне фото

Спеціально для Крим.Реалії

Російська влада Криму вкотре заговорила про створення гірськолижного курорту на території півострова. Які плани у кримських чиновників, чому про лижі вони згадали саме зараз і чиї інтереси стоять за цим потенційним мегапроєктом?

Чеченський досвід

Підконтрольне Москві Міністерство курортів і туризму Криму вивчає можливість створення у Криму гірськолижних трас на північних схилах гір Ай-Петрі та Чатир-Даг. Дослідження стосуються відповіді на запитання, чи є кліматичні та природні можливості для організації гірськолижного курорту.

Вадим Волченко
Вадим Волченко

Голова міністерства Вадим Волченко повідомив, що відомство планує вивчити досвід російської Чеченської Республіки зі створення гірськолижного курорту. «Дуже цікавий досвід колег з точки зору створення гірськолижного курорту. У нас є шанс. І вже зараз починаємо обмінюватися досвідом», ‒ зазначив Волченко.

У Чечні дійсно торік відкрили перший у регіоні гірськолижний курорт «Ведучи», який сьогодні продовжують розширювати. Для кримської влади цей досвід, вочевидь, буде найцікавішим ‒ як з точки зору корупційних схем, якими виявилася багатою історія створення «Ведучей», так і з іміджевої схожості двох регіонів. Ні в Чечню, ні в Крим на цьому етапі жоден серйозний інвестор не ризикне вкладати гроші, та й туристи в обидва регіони їдуть переважно тільки внутрішні.

Готуй лижі з літа

Ідея створення гірськолижних трас з'явилася в умах місцевих чиновників не вчора. Ще два роки тому був презентований проєкт «Гірський Крим» із фантастичною вартістю у сто мільярдів рублів, згідно з яким планувалася організація двох трас із плато гори Чатир-Даг: одна ‒ до Мармурової печери, а друга ‒ навіть до набережної Алушти. Влада Криму вже тоді оголосила про готовність виділити під інвестиційний проєкт дві тисячі гектарів заповідних земель Чатир-Дага.

Нижнє плато гори Чатир-Даг, архівне фото
Нижнє плато гори Чатир-Даг, архівне фото

Цього літа про проєкт раптом згадав міністр Вадим Волченко, який пообіцяв, що «крапка в питанні, чи варто будувати гірськолижний курорт, буде поставлена наступного року». І навіть проговорився про те, що Крим готовий піти на серйозні інфраструктурні витрати навколо інвестпроєкту. Цей аспект, цілком імовірно, і становить головну причину активності місцевих чиновників, зацікавлених у «розпилі» бюджетних коштів на нові мегапроєкти.

Однак, пристойності заради, у кримському уряді вирішили спочатку оцінити, чи є сенс у створенні гірськолижного курорту. «Міністерство оголосило тендер на проведення робіт з визначення кліматичної та географічної можливості створення на північних схилах гори Чатир-Даг або Ай-Петрі гірськолижного курорту. Офіційні дослідження на цю тему жодного разу не проводилися. Усе, що було до цього, ‒ розмови», ‒ сказав Волченко. І додав, що до дослідження буде залучена авторитетна компанія з великим досвідом.

Соловецькі «звіздарі»

Залучити до вивчення питання авторитетну компанію у Мінкурортів якось не вийшло. Напевно, тому в недавньому виступі голова відомства, говорячи про дослідників, стисло повідомив: «Одна з кількох компаній Росії, яка володіє повноваженнями в сертифікації та розробці гірськолижних трас». Після з'ясування назви фірми стало зрозуміло, чому Волченко намагався її не озвучувати публічно.

Згідно з відомостями з офіційного російського порталу державних закупівель, за проведення робіт «Оцінка можливості створення гірськолижного туристично-рекреаційного кластера в районі гір Ай-Петрі та Чатир-Даг» Мінкурортів Криму перерахувало майже два мільйони рублів ТОВ «Ендікон-Експерт» із Санкт-Петербурга. Фірма відома тим, що займається класифікацією «зірковості» різного роду місць розташування.

На одному з російських ресурсів, які дозволяють перевірити надійність потенційного бізнес-партнера, рейтинг «Ендікон-Експерт» оцінений як низький. Адміністратори ресурсу закликають до належної обачності й зазначають з посиланням на відомості Федеральної податкової служби Росії, що ця «компанія перебуває в реєстрі «Юридичні особи, які мають заборгованість зі сплати податків, яка стягуються судовими приставами».

І це виявився не єдиний прецедент із боргами. Директорка і єдина засновниця «авторитетної компанії» Дар'я Ефіпова виявилася рекордсменкою із заборгованості з комунальних платежів перед пітерським товариством власників житла, в якому вона володіє квартирою. Згідно з текстом за підписом адміністрації ТСЖ, суд постановив стягнути з Ефіпової більше ніж двісті тисяч рублів заборгованості, проте, незважаючи на це, вона продовжила ухилятися від сплати комунальних платежів.

З інших цікавих особливостей варто відзначити, що заступником директора фірми «Ендікон-Експерт» є Олексій Єфіпов, колишній мер селища на Соловецьких островах. Станом на кінець 2013 року він мав непогашену судимість за статтею 160 Кримінального кодексу Росії ‒ привласнення або розтрата чужого майна з використанням службового становища.

Лижню!

У появі ідеї цього проєкту немає нічого дивного – час прокладати нові маршрути для списання чергових мільярдів рублів

Питання про те, хто насправді стоїть за компанією з такою сумнівною репутацією, поки не має однозначної відповіді. Але найімовірніша гіпотеза ‒ проєкт рухає «лижний інструктор» прем'єр-міністра Росії Дмитра Медведєва, будівельник об'єктів зимових Олімпійських ігор у Сочі, російський мільярдер Дмитро Новиков.

На це вказує участь у згаданому тендері, окрім «Ендікон-Експерта», ще однієї структури ‒ акціонерного товариства «Росінжиніринг», яке належить Новикову. Про те, що фірми пов'язані між собою не тільки «пітерською» реєстрацією, можна стверджувати з високою часткою ймовірності. Уявити собі, що в сучасних реаліях «Росінжиніринг» у чесній боротьбі програв крихітній фірмі з податковою заборгованістю, можуть тільки фантасти.

У появі ідеї цього проєкту ‒ і вже тим більше, в появі на кримському горизонті чергових «пітерських» друзів Путіна та Медведєва ‒ немає нічого дивного. Великі інфраструктурні проєкти на півострові, такі як Керченський міст і траса «Таврида», підходять до завершення ‒ пора прокладати нові маршрути для списання чергових мільярдів рублів.

Ігор Воротников, кримський блогер

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG