Доступність посилання

ТОП новини

Bellingcat: ФСБ Росії суперечить собі ж у заявах про інцидент у Чорному морі


Розслідувальна компанія Bellingcat провела аналіз даних, оприлюднених як Україною, так і Росією стосовно інциденту в Чорному морі, що завершився захопленням Росією українських кораблів та моряків і став першим випадком, коли російські збройні сили відкрито атакували українські збройні сили.

Спецпредставник США з питань України Курт Волкер відзначив один з висновків аналізу, а саме те, що стрілянина «найімовірніше, відбулась у міжнародних водах».

Компанія провела детальний аналіз усіх джерел інформації у відкритому доступі та відновила хронологію подій 25 листопада цього року.

Розбіжності у заявах України та Росії стосувалися того, чи відбувся інцидент у берегових водах біля Криму, чи в міжнародних водах. Варто зазначити, що після незаконної анексії Криму Росією, Росія вважає ці берегові води своїми. Однак Україна та більшість міжнародної спільноти не визнають незаконну анексію Криму і, відповідно, прав Росі на ці води.

У Bellingcat окремо наголосили на даних, що оприлюднило російське ФСБ з детальним описом подій, включаючи низку географічних координат.

ФСБ заявляє, що перше перехоплення та попереджувальні постріли, а також постріли по «Бердянську» відбулись у «територіальних водах Росії». Однак це не відповідає географічним даним, які вони самі й оприлюднили.

На жаль, зазначають розслідувачі, дані, оприлюднені українською стороною, не є надто докладними і не дозволяють зробити чіткий висновок про те, чи відбувся інцидент у міжнародних водах. У Bellingcat закликали Україну оприлюднити більш точні географічні дані інциденту.

На основі аналізу відкритих даних розслідувачі дійшли наступних висновків:

  • На основі відео, географічні дані якого встановлено, українські кораблі справді входили до вод, на які заявляє права Росія як біля Криму, так і в Керченській протоці. Україна заявляє, що має таке право в Керченській протоці згідно з угодою від 2003 року, а також не визнає незаконну анексію Криму.
  • Можна стверджувати, що український човен «Яни Капу» навмисно таранили щонайменше чотири рази протягом щонайменше години.
  • На основі інформації російської ФСБ, яке, як видається, суперечить саме собі, стрілянина по «Бердянську», найімовірніше, сталася в міжнародних водах.

XS
SM
MD
LG