Доступність посилання

ТОП новини

«Особиста битва» «айронмера»: хто такий голова Євпаторії та чому він опинився в СІЗО


 Андрій Філонов
Андрій Філонов

4 квітня співробітники кримського главку ФСБ Росії затримали мера Євпаторії Андрія Філонова зі звинуваченням у перевищенні повноважень з тяжкими наслідками. Найближчі два місяці він проведе в СІЗО. Мер, зі свого боку, наголошує, що справа «має замовний характер і є проявом «містечкових» політиканських інтриг». Крим.Реалії зібрали цікаві факти про Андрія Філонова та його кримінальну справу.

Затримання Андрія Філонова відбувалося максимально показово. У ФСБ та ЗМІ, близьких до підконтрольної Кремлю кримської влади, мало не в режимі реального часу повідомляли про те, що відбувається, оприлюднюючи фото та відео. 4 квітня співробітники ФСБ обшукали квартиру Філонова, адміністрацію та міську раду Євпаторії, а також провели слідчі дії ще за низкою адрес. У підсумку мера звинуватили за ч. 3 ст. 286 Кримінального кодексу Росії (перевищення посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків).

«У людей є особисті мотиви ‒ обплювати мене»

Під час обрання Андрію Філонову запобіжного заходу стало відомо, що кримінальних справ стосовно нього дві. Вони об'єднані в одне провадження. За інформацією слідства, загальний збиток від дій мера становить понад 79 мільйонів рублів.

Згідно з рішенням підконтрольного Росії Київського райсуду Сімферополя, Андрій Філонов пробуде під арештом до 31 травня. Він провину не визнає й називає свою справу «замовною».

«У мене своя битва за правду»: як судили «Iron мера» (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00
Завантажити на комп'ютер

Після того як мер Євпаторії опинився у СІЗО, на його сторінці в Facebook з'явилася заява, в якій від імені Філонова ця кримінальна справа названа «проявом «містечкових» політиканських інтриг».

«Суть висунутих мені звинувачень полягає в тому, що в 2016 році я нібито давав незаконні доручення своєму тодішньому заступнику із земельних питань Олександру Челомбиткову про зміну цільового призначення кількох ділянок, орендованих земель ТОВ «Рив'єра». З метою заниження орендної плати та отримання з цього особистої вигоди. У звинуваченні також приведена сума збитку, нібито завданого цією дією нашому міському бюджету цією самою різницею ‒ 35,2 мільйона рублів. Вважаю, що сама собою ця сума спеціально роздута таким чином, щоб надати «масштабності й тяжкості вчиненому злочину», ‒ йдеться в заяві.

Інвестугоду з ТОВ «Рив'єра» Філонов, нагадаємо, підписав під час ялтинського економічного форуму в 2017 році. Згідно з проектом, фірма мала збудувати в Євпаторії багатофункціональний, рекреаційно-розважальний і житловий комплекси на загальну суму 6 мільярдів рублів.

Фірма «Рив'єра», за інформацією російського реєстру, зареєстрована в одній з квартир на вулиці Тімірязєва в Євпаторії, займається ресторанною діяльністю та торгівлею. Якої-небудь ще інформації про цього інвестора у відкритому доступі нам знайти не вдалося.

Андрій Філонов живе в Євпаторії з 1982 року

За словами Андрія Філонова, звинувачення в кримінальній справі сформоване на свідченнях двох його заступників: одного колишнього, а іншого чинного, але він «стоїть у статусі «на вихід». «У обох цих людей є особисті мотиви ‒ обплювати мене з метою усунення з посади мера й нанесення мені репутаційного збитку. Я буду відстоювати свої честь і гідність, а також ділову репутацію до самого кінця. Зараз попереду в мене своя особиста битва! Битва за правду, за честь, за репутацію», ‒ стверджує Філонов.

Менеджер, банкір, актор, держуправлінець

Голова російської адміністрації Євпаторії ‒ уродженець міста Юрга Кемеровської області Росії. Андрій Філонов живе в Євпаторії з 1982 року. До 2014 року був відомий як один з організаторів знаменитого фестивалю електронної музики «КаZантип». В оргкомітеті фестивалю Філонов відповідав за контакти з владою та спонсорами.

У 2002 році Андрій Філонов балотувався в народні депутати України за списком партії «Озиме покоління» під номером 58. В одному списку з Філоновим були нинішній спікер підконтрольного Росії кримського парламенту Володимир Константинов, голова Союзу підприємців і роботодавців Криму Валентин Говзан і бізнесмен, на той момент доцент кафедри менеджменту Міжнародного Слов'янського університету в Сімферополі Ігор Дишловий.

Тоді Філонову було 28 років і він мав лише середню освіту, що й вказував у реєстраційних документах Центрвиборчкому України.

Андрей Філонов (праворуч)
Андрей Філонов (праворуч)

Тепер же в своїй офіційній біографії Філонов пише, що має вищу освіту ще з 1996 року ‒ спеціальність «менеджер-організатор виробництва» за підсумками навчання в Міжнародному інституті управління, бізнесу та права в Слов'янську Донецької області. До того ж, за словами мера, у нього є ще дві вищі освіти: «банківська справа» (закінчив ТНУ імені Вернадського в Сімферополі) та магістр «управління розвитком міста» (Національна академія держуправління при президенті України).

На своїй сторінці в Facebook Філонов також вказує, що навчався в Корпоративному університеті Ощадбанку в Москві та Російській академії народного господарства та державної служби при президенті Росії.

У євпаторійських ЗМІ пишуть, що раніше мер також відвідував курси акторської майстерності в місцевому центрі «Золотий ключик», де працював інструктором роботи з дітьми.

Веде власний блог «Ironмер» («Залізний мер»), це стало його другим ім'ям

Сам Філонов та його друзі стверджують, що він з самого дитинства мріяв стати мером Євпаторії. Але до російської анексії Криму йому було складно досягти мети ‒ функціонери Партії регіонів віддавали перевагу іншому Андрію ‒ Даниленку, який у ті роки очолював місто.

У російських реаліях Філонова оцінили. Він отримав довгоочікувану посаду, набравши на конкурсі 79 балів з 80.

Філонов ‒ один з наймолодших мерів у Криму. Він демонструє нестандартні підходи до управління містом і відкритість городянам. Активно користується соцмережами, любить спортивні пробіжки з інспекцією містом, іноді в режимі прямих трансляцій. Веде власний блог «Ironмер» («Залізний мер»), це стало його другим ім'ям. Філонов пропагує здоровий спосіб життя, подаючи власний приклад активних занять спортом та участі в російських змаганнях.

Андрій Філонов
Андрій Філонов
Андрій Філонов з іграшкою Ironman
Андрій Філонов з іграшкою Ironman

Одним з останніх мерських досягнень чиновника стало те, що Євпаторія виявилася єдиним кримським містом, внесеним до списку російських муніципалітетів ‒ пілотних майданчиків для реалізації федерального проекту «Розумне місто».

Друзі та зв'язки

Мер Євпаторії дружить з одним з колишніх «важковаговиків» кримської влади ‒ віце-прем'єром Криму Віталієм Нахлупіним (перебуває під арештом у Москві за звинуваченням в отриманні хабара ‒ КР). Торік чиновники змагалися в публічному поєдинку з бадмінтону.

До російської анексії Криму Філонов тісно спілкувався з екс-міністром курортів і туризму Криму Олександром Лієвим. У соцмережах досі збереглося фото 2013 року, на якому Філонов та Лієв позують разом з дружинами та українським шоуменом Олександром Педаном.

Він дуже сильний і системний менеджер
Олександр Лієв

«Мені дуже шкода, що ми з Андрієм опинилися з різних боків кордону. З того, що я про нього знаю з минулих часів, коли працював з ним у Криму, він дуже сильний і системний менеджер. Його менеджерські якості одні з найкращих, які я бачив у своїх знайомих. Я не можу схвалювати його рішення залишитися в окупованому Криму та піти на співпрацю з окупаційною владою. І мені складно тут щось коментувати, тому що ми з ним були в дружніх стосунках. Єдине ‒ я можу зрозуміти, чому він став неугодним кремлівській владі. Тому що він не схожий на багатьох з тих, хто зараз біля керма в Криму. Але можу сказати, що з курортних міст у Криму в останні роки найбільші зміни в інфраструктурі відбулися саме в Євпаторії», ‒ сказав Крим.Реалії Олександр Лієв.

Після арешту Філонова російський блогер з Криму Олександр Горний сказав, що мера Євпаторії «запримітили в Москві й пропонували вийти на федеральний рівень». «Я періодично з ним (Андрієм Філоновим ‒ КР) спілкувався, ми обговорювали різні питання, і він мені говорив про те, що готується наїзд. Ми бачили переслідування його та наїзди півроку тому. У Радміні Криму він багатьох дратував тим, що яскравий, шанований і відкритий мер. Як я розумію те, що відбувається ‒ це підсумок конфлікту інтересів», ‒ стверджує він.

Бізнес-інтереси

Перебуваючи на держслужбі, Андрій Філонов не має права займатися бізнесом. Згідно з відомостями про його прибутки, витрати та майно, він живе на зарплату трохи більшу ніж 100 тисяч рублів на місяць. Як члени сім'ї названі тільки двоє неповнолітніх дітей. Мер Євпаторії офіційно не одружений, але багато років живе зі своєю обраницею Іриною Макаревич.

Андрій Філонов з Іриною Макаревич
Андрій Філонов з Іриною Макаревич

Євпаторійські активісти на умовах анонімності розповідають, що в місті немало об'єктів, які контролює сім'я Макаревичів та інші люди, близькі до Філонова. Родичам цивільної дружини Філонова, зокрема, належить мережа кафе «Прокоф'єв», які розташовані в центрі міста. На сайті адміністрації міста повідомляється, що власник «Прокоф'єва» В'ячеслав Макаревич (двоюрідний брат Ірини Макаревич) минулої зими був учасником міського конкурсу на найкраще оформлення вітрин, фасадів будівель підприємств торгівлі, громадського харчування та послуг «Новорічний настрій».

Батько цивільної дружини Філонова Едуард Макаревич до недавнього часу очолював муніципальний «Центр інформаційно-аналітичного та матеріально-технічного забезпечення органів місцевого самоврядування Євпаторії». На цей факт звернув увагу прокурор міста, який у суді домігся розірвання трудового контракту з Макаревичем через конфлікт інтересів напередодні затримання мера.

За повідомленнями російського реєстру юридичних осіб, наразі цей Центр очолює інша людина. Андрій Філонов у ніч перед затриманням написав у Facebook про наміри оскаржувати це судове рішення.

Сайт «Євпаторійський кур'єр» пише, що основні інтереси людей, близьких до Філонова, сконцентровані навколо міських ринків і муніципальних ярмарків «Керкінітида» та «Малий Єрусалим».

«Сьогодні ти переміг, але не забувай, господар в місті я!»

«Деякий час тому автору цих рядків один вельми обізнаний громадянин розповів кумедну історію, що трапилася з одним з євпаторійських підприємців, яким було запропоновано «поділитися» бізнесом з розрахунку 50/50. Така пропозиція обурила комерсанта й він змушений був поскаржитися на утиски з боку градоначальника «нагору». Як і слід було очікувати, обидва тут же були викликані на «килим». У стінах високого кабінету високопоставлений чиновник сказав, що навіть вони, на своєму високому рівні, не дозволяють собі такого. Того разу все обійшлося вмовляннями. Підприємець та сіті-менеджер, у присутності чиновника, потиснули один одному руки, але, як тільки вони вийшли з кабінету, градоначальник відразу недвозначно попередив непокірного бізнесмена: «Сьогодні ти переміг, але не забувай, господар в місті я!» ‒ пише сайт.

Питання до спорту

Слідство вимагає арешту Філонова, мотивуючи це тим, що він може виїхати за межі Росії, оскільки раніше вже це робив. Мер Євпаторії повідомив, що «ця інформація не відповідає дійсності». Однак уточнив, що його поїздка в Париж (Франція) наприкінці минулого року була відрядженням (він там брав участь у «Кримському вечорі»).

Неодноразово їздив на відпочинок до Абхазії

До того ж, Філонов повідомив, що неодноразово їздив на відпочинок до Абхазії ‒ невизнаної республіки, яка виникла в результаті грузино-абхазького конфлікту.

У суді Філонов просив обрати йому запобіжний захід, альтернативний арешту, мотивуючи це станом свого здоров'я. У 2016 році Філонов, нагадаємо, потрапив в аварію на своєму мотоциклі BMW.

«Розбився сильно. Мене збирали частинами, двічі була клінічна смерть. У мене в животі зібрані органи частинами, у мене спайкова хвороба й мені протипоказаний статичний спосіб життя. І цим продиктована моя активність і ті навантаження, які узгоджуються з лікарями. У разі дво-тритижневої відсутності таких навантажень у мене відбуваються напади ‒ перекриваються в кишківнику спайки й мені потрібна реанімаційна допомога. В останній раз таке мало не привело до летального результату. Це не лікується таблетками, ін'єкціями, це хірургічне втручання в мій організм. Прошу суд це врахувати з моїх слів, всі документи будуть надані», ‒ сказав Філонов у суді 4 квітня.

Однак ще півроку тому Філонов розповідав, що лікарі у зв'язку з його травмами, навпаки, не рекомендували йому активних занять спортом. Про це мер Євпаторії говорив в інтерв'ю російському блогеру Іллі Варламову (на відео ‒ на 14:25 хвилині).

«У 2016 році я потрапив у велику аварію. Я поїхав до свого лікаря. Лікар каже: жити будеш, але з активним спортом потрібно точно зав'язати. І ось поки я у клініки їздив у Тель-Авіві (Ізраїль ‒ КР), мені трапилася книга Річ Ролла «Ультрамарафон» (Річ Ролл пройшов 5 дистанцій ультрамарафону Ironman і увійшов до списку 25 найсильніших чоловіків світу ‒ КР). Я заряджаюсь цією історією, приходжу до лікаря й кажу: я пробіжу перегони Ironman. А він каже: ні, тобі точно не можна, це неможливо. Я бігати почав у 42 роки, але я поставив собі за мету пройти ці перегони», ‒ розповідав Філонов.

У суді мер Євпаторії сказав, що готовий виконати всі умови, щоб уникнути арешту: внести заставу, припинити спілкуватися із зовнішнім світом, а також надати органам слідства доступ до внутрішньої системи відеоспостереження у себе вдома й 24 години на добу бути під наглядом. «У мене п'ятеро дітей. Дружині фізично важко, я поєдную і роботу, і сім'ю. Також не маю намірів протидіяти слідству, готовий співпрацювати, давати показання, підписати матеріали, які підтверджують мою невинність. Готовий виконувати всі постанови суду в частині обмежень, які супроводжують домашній арешт або заставу», ‒ переконував мер суддю.

Андрій Філонов на суді, 4 квітня 2019 року
Андрій Філонов на суді, 4 квітня 2019 року

Але в підсумку суд заарештував Філонова на два місяці. В межах санкції статті, яку йому ставлять у провину, меру загрожує позбавлення волі від трьох до десяти років з позбавленням права займати певні посад
и до трьох років.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG