У своєму тригодинному інтерв'ю українському журналісту Дмитру Гордону депутатка російської Держдуми з Криму, колишня російська прокурорка Криму Наталя Поклонська зазначила, що не відмовилася б від призначення на посаду посла Росії в Україні.
Дмитро Гордон, який узяв інтерв'ю у Поклонської, відкидає таку ймовірність.
«Це неможливо. Поклонська в розшуку в Україні, на неї порушені кримінальні справи за зраду, Україна ніколи не видасть агреман на те, щоб їй бути послом. Та й Росія не піде на це», ‒ повідомив свою думку з цього приводу Крим.Реалії Дмитро Гордон.
У коментарі Крим.Реалії щодо цього питання експерт з міжнародного права, юрист-міжнародник, професор Борис Бабін повідомив, що формально юридичних перешкод для призначення Наталії Поклонської послом Росії в Україні немає.
«Формально згода держави на призначення посла (агреман) може бути видана на кого завгодно, і причини відмови в агремані завжди чисто політичні. Вони можуть обґрунтовуватися, публічно або конфіденційно, або ні ‒ це не обов'язково. Якщо чисто теоретично Росія та Україна погодяться з прийнятністю такої кандидатури, то юридичних перешкод, навіть у вигляді українського громадянства Поклонської, кримінальних проваджень проти Поклонської ‒ не існує», ‒ повідомив експерт.
На думку депутата російського парламенту Криму Сергія Шувайникова, Поклонська не годиться на посаду посла Росії в Україні.
«Я не знаю, яким вона була прокурором, але політиком вона ніколи не була й не стане. Поклонська ‒ це розкручений бренд типу «наївної дівчинки», яка спливла на хвилі «кримської весни» і постійно хоче самоствердитися в житті. Вона просто не знає, як розпорядитися популярністю, яка звалилася на неї. Звідси її духовні метання, відсутність особистого життя та амбітні претензії на значущу посаду, зокрема акцент на бажанні посісти посаду російського посла в Україні. Я не став дивитися інтерв'ю, оскільки знаю методи пана Гордона та політичний рівень ідеологічних штампів Поклонської. Моя думка ‒ для посади посла Росії в Україні в нинішний складний період відносин вона не годиться», ‒ сказав він.
Кримськотатарський громадський активіст Заїр Смедля вважає, що проблемою Поклонської є невміння вибудовувати відносини.
«Наближається до завершення її депутатська каденція, тому і почалося зондування ґрунту шляхом вкидання в ЗМІ своїх бажань на предмет можливої не клопітної, але грошової роботи зі збереженням імунітету. Мріяти вона, звичайно, може про що завгодно, а ось те, що із завершенням її каденції ніяку нормальну посаду їй не запропонують, це очевидно. Про яку дипломатичну роботу можна говорити, якщо всередині Росії та Криму до неї неоднозначне ставлення, вона не вміла і не вміє його будувати, але наламати дров їй вдалося досить багато, напевно, на кожній посаді», ‒ сказав громадський активіст.
Проте Заїр Смедля зазначив, що повністю не виключає спроби з боку керівництва Росії призначити своїм послом в Україні Поклонську.
Не відкидає таку можливість і кримськотатарський громадський активіст Нурі Бейтулаєв.
«Не виключаю, що таке може бути. Світу та Україні вже показали Тузлу, Крим, полон українських військових моряків, покажуть і такого посла. Не виключаю, що нинішнє керівництво України прийме це і продовжить політику повернення до колишніх часів», ‒ сказав у коментарі Крим.Реалії громадський активіст.
Активіст громадського руху «Вільний Крим» Решад Меметов припускає, що спроби призначення Поклонської послом Росії в Україні можуть бути, але не вірить, що українське суспільство допустить це.
«У Поклонської є вихід на перших осіб російської влади. Якщо в інтерв'ю з Дмитром Гордоном вона робила акцент на своєму бажанні стати послом Росії в Україні, то напевно це своє бажання вона озвучила, як мінімум, близькому до президента Росії спікеру Держдуми Росії і, судячи з усього, не отримала неприйняття цієї ідеї. Повертаючись до самого інтерв'ю, звернув увагу, як вона підігравала президенту Зеленському, це теж явна ознака бажання отримати відповідну прихильність з його боку. Але не думаю, що українське громадянське суспільство дозволить цьому статися», ‒ прокоментував ситуацію Крим.Реалії активіст.
Московський політолог Олексій Живов, який переїхав до Криму, припускає призначення Поклонської послом Росії в Україні, але не вважає це найкращим варіантом для розвитку її кар'єри.
«Немає нічого неможливого. Поклонська не раз звертала увагу на свій тісний зв'язок з Україною та українським народом. Однак посада посла Росії в Україні сьогодні ‒ складна й небезпечна робота. Окрім того, посли рідко потім розвиваються як політики. А мені б хотілося бачити політичний розвиток Поклонської. Як мені здається, заслання в посли ‒ це глухий кут. Поклонська може домогтися в російській політиці набагато більшого», ‒ сказав у коментарі Крим.Реалії політолог.
Прокурор АРК Ігор Поночовний повідомив, що статус депутата Держдуми Росії Наталії Поклонської не завадить її засудженню в Україні.
«Для військових злочинців не має значення, який статус ти маєш у країні окупантів. На момент здійснення злочину вона була представником окупаційної влади. Для нас вона не була прокурором Криму і не є депутатом Держдуми, тому що прокурором Криму вона була призначена незаконно. Прокуратура Республіки Крим була створена незаконно», ‒ повідомив Поночовний.
Прокуратура АРК повідомила, що використовує інтерв'ю журналіста Дмитра Гордона з Поклонською у кримінальному провадженні проти неї.
На це інтерв'ю також відреагував постійний представник президента України в АРК Антон Кориневич. Він зазначив, що «особи, які безпосередньо сприяли окупації частини України, не можуть і не будуть вважатися голосом кримчан».
До анексії Криму Наталя Поклонська працювала в органах прокуратури України. Навесні 2014 року підконтрольна Кремлю влада півострова призначила її прокуроркою Криму. Вона ініціювала заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу в Росії та на анексованому півострові.
Поклонську обрали до Держдуми Росії на виборах, які влаштувала Москва на півострові. Україна та Захід не визнали ці вибори.
На материковій частині України щодо Наталії Поклонської відкрили два кримінальні провадження: про державну зраду та про заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, яку вона ініціювала. Поклонська також перебуває в санкційних списках ЄС і ще низки окремих країн.
Колишня прокурорка анексованого Криму, нині депутат Держдуми Росії Наталія Поклонська перебуває в розшуку.