У ніч проти 27 червня у Росії уперше з 1918 року стався дефолт за суверенними борговими зобов'язаннями у іноземній валюті. Причина у тому, що минув пільговий період для виплати прострочених платежів за держоблігаціями. Видання Bloomberg відзначило, що цей дефолт стався вперше з 1918 року і став «кульмінацією дедалі жорсткіших західних санкцій». Нагадаємо, санкції запровадили проти Росії через її повномасштабне воєнне вторгнення в Україну. Російські чиновники кажуть, що гроші на виплати є – вони просто не можуть робити виплати у валюті. Проте експерти називають те, що сталося, дефолтом.
Чим нинішній російський дефолт за суверенними борговими зобов'язаннями у іноземній валюті відрізняється від дефолту 1998-го року? Якими можуть бути його наслідки? І як це може позначитися на Криму та кримчанах? Ці теми ведучий Сергій Мокрушин обговорював в ефірі Радіо Крим.Реалії з керуючим партнером української Національної антикризової групи Тарасом Загороднім та російським економістом, радником з макроекономіки гендиректора компанії «Відкриття інвестиції» Сергієм Хестановим.
1998 та 2022 роки
Раніше міністр фінансів Росії Антон Силуанов вирішив не визнавати дефолтом виплати євробондів у рублях.
«Російська Федерація не відмовляється від виконання зобов'язань з державних цінних паперів і як відповідальний позичальник вживає всіх можливих дій, щоб у повному обсязі доводити кошти всім інвесторам», – заявив Силуанов, повідомляє The Bell.
Російський економіст Сергій Хестанов заявив в ефірі Радіо Крим.Реалії, що «будь-які зміни умов платежів, які не узгоджені з власником боргу, є дефолтом, тому формально, звісно, дефолт є».
Однак він зазначає, що нинішній дефолт помітно відрізняється від того, що Росія пережила 1998-го року.
«Кумедно, але в мене перше сиве волосся з’явилося в 1998-му році, що для тих років мені було явно рано, – каже 52-річний Хестанов. – 1998-го року Росія намагалася до дефолту проводити політику фіксованого курсу, і значні ресурси витрачалися на підтримку курсу. Крім того, російський федеральний бюджет був дуже незбалансований».
Хестанов каже, що 1998-го росіяни зіткнулися з майже шестиразовою девальвацією рубля; у результаті деякі імпортні товари миттєво подорожчали у 5-6 разів. За словами економіста, це спричинило дуже сильне падіння рівня життя, згортання цілих галузей економіки, які залежали від імпорту.
Судячи з динаміки першого кварталу, дефіцит бюджету, якщо і буде, то він буде дуже незначнимСергій Хестанов
«Зараз у російських держфінансах ситуація геть інша. Судячи з динаміки першого кварталу, дефіцит бюджету, якщо і буде, то він буде дуже незначним. Відповідно валютні резерви, незважаючи на заморожування приблизно половини, залишаються досить великими щодо розміру російської економіки. Тому нинішній дефолт більшість громадян не відчує ніяк, – вважає Хестанов. – Головним макроекономічним підсумком цієї події стане сильне ускладнення доступу до ринку капіталу та уповільнення якогось майбутнього економічного зростання, яке один бог знає, коли станеться».
Керуючий партнер української Національної антикризової групи Тарас Загородній погоджується з думкою, що дефолт 1998-го року в Росії був здебільшого внутрішнім. Однак він наголошує, що Росія тоді перебувала у відкритій економіці, була інтегрована у світове господарство.
«Так, просіли тоді галузі, які обслуговували імпорт, але паралельно сильно піднялися галузі, які працювали на внутрішній ринок або на експорт. Також не варто забувати, що тоді було фінансування від Міжнародного валютного фонду, з інших джерел Росії тоді дуже допомагали», – каже Загородній.
На його думку, зараз ситуація виглядає зовсім інакше. Експерт нагадує про запроваджені проти Росії санкції, відсутність вільного доступу до експортних товарів, про руйнування логістичних ланцюжків, які вибудовувалися упродовж останніх 30 років.
Росія 30 років входила до світової економіки, а тепер це все згортаєтьсяТарас Загородній
«Росія 30 років входила до світової економіки, а тепер це все згортається. Тому це матиме ефект. Хоча дотації регіонів, можливо, і не скоротять. Однак знову ж таки – у Європі ухвалено рішення про довгострокове обрізання Росії від ринків збуту, а це може мати обвальний ефект», – вважає Загородній.
Чого очікувати кримчанам?
Сергій Хестанов зазначає, що бюджет Криму і до 2014-го року мав значний дефіцит. На його думку, зі стратегічної точки зору труднощі з доходною частиною російського федерального бюджету позначаться прямо чи опосередковано на дотаціях Криму. Однак Хестанов називає це питанням не дуже близького майбутнього.
«Те, що відбувається в економіці – це украй незвичайний стан. Прикладів такого стану в найближчому минулому немає, тому будь-які прогнози дуже нестійкі. Зміни санкційного режиму, наприклад, будь-який прогноз зламають», – уточнює російський економіст.
Те, що відбувається в економіці – це украй незвичайний стан. Прикладів такого стану в найближчому минулому немає, тому будь-які прогнози дуже нестійкіСергій Хестанов
За його оцінками, очікуваний на кінець року дефіцит російського федерального бюджету становитиме приблизно 1,2%, навіть якщо другий і третій квартали будуть важкими. Тоді як на практиці умовно безпечний рівень дефіциту бюджету становить близько 3%, наголошує Хестанов.
«Важливо наголосити, що дотації дотаційним регіонам – та стаття бюджету, яку скорочують навіть не в другу, а в третю чергу. На короткому часовому горизонті – рік, можливо, навіть наступний рік – найімовірніше великих змін не буде, – каже Хестанов. – Проте з погляду довгого горизонту – питань набагато більше. Санкції – це довгострокова річ, яка виявляє себе не відразу».
Тарас Загородній зазначає, що жителі Криму вже встигли відчути і дефіцит товарів, оскільки Росія перебуває у торговельній блокаді, і зростання цін, бо швидко замінити ці товари неможливо. Також, наголошує український експерт, цього року в Криму немає туристичного сезону, а отже галузі, які обслуговують туристів, не працюють на повну силу, і надходжень від них теж не варто очікувати.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.