Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Два роки без флагмана: як зменшувався Чорноморський флот Росії та розвивалася переможна тактика ВМС України


Рибалки на човні «Путина» в Севастопольській бухті, в небі над ними – два російські ударні вертольоти, архівне фото
Рибалки на човні «Путина» в Севастопольській бухті, в небі над ними – два російські ударні вертольоти, архівне фото

Два роки тому був уражений українськими ракетами і затонув флагман Чорноморського флоту Росії гвардійський ракетний крейсер «Москва». Відтоді російський флот у Чорному морі втратив майже третину своїх кораблів і змушений був тікати з Криму в далекі гавані за межами анексованого півострова. Сьогодні вже стає аксіомою, що великі кораблі йдуть у минуле, а майбутнє – за інтелектуальними безпілотними системами, які, в тому числі, розвиває Україна. Розповідаємо про це у матеріалі Крим.Реалії.

«Гроза морів» російський флот частинами йде на дно

Пізнього вечора 13 квітня 2022 року стало відомо, що на флагмані Чорноморського флоту РФ гвардійському ракетному крейсері «Москва», що перебував у басейні Чорного моря, почалася сильна пожежа. На борту корабля було 510 членів екіпажу. Раніше саме цей російський корабель пропонував здатися захисникам острова Зміїний.

Флагман Чорноморського флоту РФ гвардійський ракетний крейсер «Москва» біля причалу в Севастопольській бухті, архівне фото
Флагман Чорноморського флоту РФ гвардійський ракетний крейсер «Москва» біля причалу в Севастопольській бухті, архівне фото

14 квітня представник Пентагону Джон Кірбі розповів, що корабель із кількома іншими російськими суднами перебував приблизно за 60 миль (близько 96 кілометрів) на південь від Одеси. «За нашими оцінками, корабель здатний рухатися своїм ходом, і це робить; ми думаємо, що він рухається на схід. Ми думаємо, що його, ймовірно, доправлять до Севастополя на ремонт, але ми не знаємо, що саме спричинило це», – додав Кірбі.

Але до Севастополя крейсер не дійшов – затонув, зачерпнувши багато води через пробоїни в лівому борту.

Російське Міністерство оборони заявило, що пошкоджений військовий корабель «залишається на плаву» після того, як внаслідок пожежі детонували боєприпаси на борту, українські чиновники заявили, що «Москва» була уражена українськими протикорабельними ракетами «Нептун» і затонула.

То був не перший корабель, потоплений українськими військовими. ВДК «Саратов» проєкту 1171 року «Тапір» був уражений у порту окупованого Бердянська 24 березня 2022 року і затонув біля причалу. Корабель доставляв техніку та особовий склад. Також постраждав російський ВДК «Новочеркасск» проєкту 775. Але флагман «Москва» мав зовсім інші бойові функції, а також певне сакральне значення для Росії.

Російський ВДК «Саратов» у бухті Севастополя. Архівне фото
Російський ВДК «Саратов» у бухті Севастополя. Архівне фото

Ракетний крейсер «Москва» був відомий як головний корабель радянського проєкту 1164 року «Атлант». Цей бойовий корабель Чорноморського флоту Росії забезпечував бойову стійкість корабельних протичовнових груп, протиповітряну оборону віддалених з'єднань та вогневу підтримку десанту. На його борту було артилерійське, зенітне, протичовнове та мінно-торпедне озброєння, у тому числі 16 пускових установок протикорабельних ракет П-1000 «Вулкан» із дальністю ураження цілей до тисячі кілометрів, а також вертоліт Ка-27.

Крейсер «Москва» був флагманом і сакральним символом Чорноморського флоту Росії, розповідав у 2022 році в інтерв'ю Крим.Реалії колишній керівник медіацентру Міноборони України в Криму, ексречник Генерального штабу Збройних сил України Владислав Селезньов.

Ракетний крейсер «Москва», Севастополь, 2007 рік
Ракетний крейсер «Москва», Севастополь, 2007 рік
Неофіційна назва крейсерів такого класу – «вбивця авіаносців». Яких тільки епітетів він не отримував
Владислав Селезньов

«Гвардійський ракетний крейсер «Москва» – флагман Чорноморського флоту Росії, розпіарений та обласканий владою. Неофіційна назва крейсерів такого класу – «вбивця авіаносців». Яких тільки епітетів він не отримував: «незламна міць», «кузня адміралів». На ньому проходили службу найкращі моряки та офіцери Росії, які показали тепер, що слова «честь» і «російський офіцер» несумісні. Крейсер очолював список найкращих кораблів Чорноморського флоту, його відвідував Путін, вручали орден Нахімова, він брав участь у парадах і показових стрільбах. У цьому багатоголоссі акцент робився на потужних системах протиповітряної оборони крейсера, яку забезпечував зенітний ракетний комплекс С-300Ф «Форт», озброєний 64 ракетами, зарядженими у вісім барабанів, з дальністю ураження цілей до 75 кілометрів. Він мав ефективно захищати «Москву» від будь-яких літаків, навіть перспективних, гелікоптерів, крилатих ракет, керованих авіабомб і безпілотників», – сказав Селезньов.

Кораблі Чорноморського флоту РФ ракетний катер «Набережные Челны» (ліворуч) та фрегат «Адмирал Эссен» біля берегів Севастополя, архівне фото
Кораблі Чорноморського флоту РФ ракетний катер «Набережные Челны» (ліворуч) та фрегат «Адмирал Эссен» біля берегів Севастополя, архівне фото

Але вся ця дута міць не допомогла «сакральному» флагману, а після знищення крейсера «Москва» російські військові кораблі в Чорному морі відійшли від берегів України майже на 200 кілометрів, повідомило українське оперативне командування «Південь» у ніч проти 19 квітня.

І цей момент фактично став початком втечі російського флоту спочатку до західного узбережжя Криму, потім в анексований Севастополь, а згодом – і на військово-морську базу в російському Новоросійську.

На «сцену» виходять морські дрони

Українську протикорабельну крилату ракету Р-360 «Нептун», згідно з відкритими джерелами, почали розробляти у конструкторському бюро «Промінь» (Київ) у 2014 році. Як розповідав екссекретар РНБО Олександр Турчинов, який до 2019 року координував ракетну програму в Україні, проєкт розробки та виготовлення «Нептуна» було реалізовано «Променем» «у нереально короткий термін за мінімального фінансування в умовах військового протистояння з Росією».

Ракету «Нептун» неможливо виявити навіть у звичайну погоду
Сергій Згурець

Вже 2018 року було проведено випробування, внаслідок яких ракети знищили морські цілі.

«Її неможливо виявити навіть у звичайну погоду: на висоті 5-7 метрів радіолокаційні засоби бачать її лише в короткий проміжок часу, оскільки радіогоризонт вищий, ніж ракета, що летить над поверхнею води. Вона летить дуже низько», – розповідав про особливості «Нептуна» Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.

Крилата протикорабельна ракета Р-360 комплексу «Нептун» на заводі в Києві, вересень 2020 року
Крилата протикорабельна ракета Р-360 комплексу «Нептун» на заводі в Києві, вересень 2020 року

Олександр Турчинов стверджував, що українські крилаті ракети «Нептун» вразили не лише крейсер «Москва», а й наприкінці березня 2022-го «завдали значної шкоди і вивели з бойової операції» російський фрегат «Адмирал Эссен». Про це офіційно не повідомляли ані українські, ані російські військові. Але схожий корабель на початку квітня був помічений у Севастополі із зафарбованим бортовим номером.

Фрегат проєкту 11356Р, ймовірно «Адмирал Эссен», у бухті Голландія (на фото – крайній праворуч), 4 квітня 2022 року
Фрегат проєкту 11356Р, ймовірно «Адмирал Эссен», у бухті Голландія (на фото – крайній праворуч), 4 квітня 2022 року

Були в українського «Нептуна» й інші перемоги за два роки, але не лише цими ракетами Україна б'є російський флот у Чорному морі. Багато що змінилося, коли на морському театрі військових дій з'явилися безекіпажні катери, які найчастіше називають морськими дронами.

Перші були використані наприкінці літа 2022 року. Морськими дронами керують за допомогою системи Starlink, вони є дуже потужною асиметричною відповіддю проти російського військово-морського флоту в Чорному морі.

Дрони атакують групами, і поки відбивають атаку одного, інший може досягти цілі
Семюель Бендетт

«Судячи з відеокадрів цих атак, від дронів дуже складно оборонятися – вони невеликого розміру, на відміну від кораблів, які вони атакують. У відкритому морі їх важко помітити, особливо вночі. Найкраща зброя проти цих дронів – великокаліберні кулемети та невеликі зенітні гармати. Але дрони атакують групами, і поки відбивають атаку одного, інший може досягти цілі», – розповів Голосу Америки експерт Центру військово-морського аналізу Семюель Бендетт.

Першою успішною атакою був рейд безекіпажних катерів 29 жовтня 2022 року, коли кільком апаратам вдалося прорватися до стоянки кораблів у Севастопольській бухті та пошкодити фрегат «Адмирал Макаров» і тральщик «Иван Голубец».

Фрегат Чорноморського флоту Росії «Адмирал Макаров»
Фрегат Чорноморського флоту Росії «Адмирал Макаров»

Новою «зіркою» українських операцій проти російських військових цілей стало «Морський малюк» – надводний дрон Sea Baby, який розробила і вже багато разів успішно застосувала Служба безпеки України. 16 серпня 2023 року телеканал CNN вперше оприлюднив кадри, на яких «Морський малюк» вражає Керченський (Кримський) міст 17 липня.

У СБУ повідомили, що морські дрони, які пошкодили Керченський міст, були обладнані бойовою частиною вагою 850 кг. А для ураження великого десантного корабля «Оленегорский горняк» і танкера SIG були використані дрони, кожен з яких містив по 450 кг бойової частини.

Ще один український морський дрон Magura V5 має довжину 5,5 метра, ширину 1,5 метра, повну вагу 1000 кг, а корисне навантаження – 320 кілограмів. Операційний радіус дії українського безпілотника – до 400 кілометрів, дальність ходу – до 800 кілометрів, автономність – до 60 годин, крейсерська швидкість – 41 кілометр на годину.

Український морський дрон Magura V5. Такими морськими безпілотниками Україна завдає ударів по російських кораблях у Чорному морі
Український морський дрон Magura V5. Такими морськими безпілотниками Україна завдає ударів по російських кораблях у Чорному морі

У березні цього року СБУ показала морський дрон Sea Baby нового покоління. «Він здатний доставити майже тонну вибухівки на понад тисячу кілометрів. СБУ задумувала цей дрон як універсальну платформу, на якій розміщуватиметься різне озброєння», – цитує пресслужба повідомлення бригадного генерала СБУ із позивним «Хантер».

Як йдеться у повідомленні, «саме за допомогою морських дронів СБУ підірвала Керченський міст і вразила 11 російських військових кораблів».

Новий дрон Sea Baby «Авдіївка» на воді під час презентації Служби безпеки України в Київській області, Україна, 5 березня 2024 року
Новий дрон Sea Baby «Авдіївка» на воді під час презентації Служби безпеки України в Київській області, Україна, 5 березня 2024 року

В інтерв'ю «Голосу Америки» контрадмірал ВМС США (у відставці) Джо Дігуардо каже, що Україна майстерно опанувала тактику використання безпілотних систем «для досягнення стратегічного ефекту».

За його словами, недорогі українські дрони стали «життєздатним та економічно ефективним способом» протидії «витонченим системам зброї, які не є стійкими проти таких типів атак».

Наслідки успіху цього типу морського удару для технічно просунутих ВМС у всьому світі величезні
Джо Дігуардо

Тепер західні країни, які мають саме такий високотехнологічний флот, повинні подумати, чим захищатися від тактики, яку застосовує Україна, каже адмірал у відставці.

«Наслідки успіху цього типу морського удару для технічно просунутих ВМС у всьому світі величезні й вимагають від багатьох переосмислення захисту суден і пом'якшення загрози», – каже Джо Дігуардо.

За інформацією військово-морського експерта інформаційно-консалтингової компанії «Defense Express» Володимира Заблоцького, Україна зараз розробляє підводні безекіпажні катери. Вони може бути носіями як мін, так і торпед. Їх не можна буде побачити під час візуального патрулювання, і вони можуть стати неприємним сюрпризом для російського флоту.

Кінець панування Росії в Чорному морі

Міністр оборони Великої Британії Ґрант Шаппс наприкінці грудня заявив, що за останні чотири місяці Україна знищила 20% Чорноморського флоту Росії. Панування Росії в Чорному морі тепер під питанням, наголосив чиновник.

Ще через чотири місяці сумарні втрати російського флоту в Чорному морі перевищили 30% і, зважаючи на все, Україна не збирається зупинятися на досягнутому.

Підводний човен «Колпино» у Південній бухті Севастополя, архівне фото
Підводний човен «Колпино» у Південній бухті Севастополя, архівне фото

Керівник моніторингової групи Інституту стратегічних чорноморських досліджень Андрій Клименко каже, що те, що спочатку здавалося слабкістю української позиції, українці перетворили на свою перевагу – за відсутності власного флоту довелося імпровізувати, вигадувати нові технічні рішення та застосувати ледь не партизанську тактику – малими силами завдавати найбільшої шкоди противнику.

Цей досвід, каже Клименко, активно вивчають на Заході, адже він ламає уявлення про те, що країні потрібний великий і дорогий флот для успішного протистояння супротивникові, який має такий флот.

Сьогодні Росія вивела всі значущі для ведення бойових дій кораблі до Новоросійської військово-морської бази, зокрема носії крилатих ракет «Калібр». При цьому надводні кораблі-ракетоносії, як і раніше, можуть потрапити під удар українських морських дронів, дальність дії яких, швидше за все, набагато більша за офіційно заявлену.

У відносній безпеці можуть почуватися в Чорному морі лише російські підводні човни-ракетоносії, яких у Росії залишилося п'ять після успішної української атаки торік у вересні.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Сергій Коваль

    Севастопольський журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2017 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG