Доступність посилання

ТОП новини

Дорогий шлях до влади: скільки коштували вибори в Криму


Російські вибори в Криму
Російські вибори в Криму

Російські вибори в Криму 8 вересня, не визнані міжнародною спільнотою, продовжують залишатися однією з найбільш витратних статей місцевих політиків. Відповідно до звітів партій, вибори до місцевих рад коштували їхнім переможцям як мінімум 50 мільйонів рублів. Чия кампанія була найдорожчою, хто й на що робив ставки, читайте в матеріалі Крим.Реалії.

Відповідно до російського федерального законодавства, кандидати в депутати та партії, які беруть участь у виборах, можуть фінансувати свої кампанії тільки з виборчих фондів, які створюються після реєстрації кандидатів у Виборчкомі. Кошти цих фондів можуть використовуватися тільки на потреби виборчої кампанії. А після виборів кандидати та партії зобов'язані відзвітувати про використання цих коштів.

Виборчком Криму оприлюднив звіти виборчих фондів партій, які брали участь у російських виборах до кримського парламенту та місцевих рад 8 вересня. Ми проаналізували звіти переможців виборів і з'ясували, чия кампанія була найдорожчою, а хто, навпаки заощадив на ній.

«Єдинороси»: 44 мільйони

Найдорожчою в Криму була кампанія російської партії влади «Единая Россия». Згідно зі звітом, на неї в кримській організації цієї партії витратили майже 44 мільйони рублів. Партійці витратили всі кошти, що надійшли до виборчого фонду.

Основні кошти, згідно зі звітом, кримські «єдинороси» витратили на агітаційні заходи. Причому агітація в ЗМІ, як зазначено у звіті, коштувала їм всього 1,5 мільйона рублів. Хоча під час кампанії кандидати з кримського списку «Единой России» постійно з'являлися в місцевій пресі, а на екранах кримського телебачення їм періодично виділяли цілі інформаційні блоки.

У кримській парторганізації «Единой России» відмовилися коментувати свій звіт про використання виборчого фонду, оскільки «вже відзвітували перед Виборчкомом».

Проросійський кримський активіст Ілля Большедворов припускає, що у звіті «єдиноросів» можуть бути відображені не всі кошти, витрачені на «таку велику активну виборчу кампанію, яку вела партія». Питання, на думку активіста, зокрема, викликають представлені витрати «єдиноросів» на агітацію в ЗМІ.

«Витрати на агітацію, швидше за все, представлені без урахування фондів кандидатів-мажоритарників. Вони могли з'являтися на телебаченні за кошти власних виборчих фондів, хоча теж працювали на імідж своєї партії. Цим можна пояснити те, що кандидати частіше миготіли на телебаченні, а сама партія витратила на це всього 1,5 мільйона рублів. Також треба враховувати в цій ситуації можливість адмінресурсу. У нас чиновники в момент виборчої кампанії були представниками партії влади. І якщо вони навіть не закликали з екранів телебачення голосувати за «Единую Россию», то виступали від неї і з її символікою. Поїздки чиновників у регіони теж почалися задовго до початку виборчої кампанії, але їх програма, по суті, була передвиборною», ‒ сказав Ілля Большедворов Крим.Реалії.

У підсумку кримські представники російської партії влади отримали на минулих виборах 54% підтримки при рекордно низькій явці виборців у 33%, згідно з повідомленнями російського виборчкому Криму. Вони завели в російський парламент Криму 60 своїх депутатів. У минулому скликанні у них було 70 мандатів.

Кошторис кримських «ліберал-демократів»

У кримській організації ЛДПР на свою виборчу кампанію витратили майже 9 мільйонів рублів з 10 мільйонів коштів, що надійшли.

Майже вся сума, як зазначено у звіті, витрачена на виготовлення та розповсюдження друкованих та інших агітаційних матеріалів. І лише трохи більше ніж 300 тисяч рублів пішли на агітацію за партію в кримських ЗМІ.

У підсумку партія набрала на виборах 16% підтримки виборців і отримала в кримському парламенті 10 мандатів.

Отримати коментарі щодо виборчої кампанії в кримській організації ЛДПР нам не вдалося. Поки матеріал готувався до публікації, в партійному офісі в Сімферополі на наші дзвінки не відповіли.

Кримські комуністи: кампанія без ЗМІ

Найекономнішою виявилася виборча кампанія кримських комуністів. Вони витратили на агітацію 3,9 мільйона рублів з 5 мільйонів, які надійшли на рахунок виборчого фонду.

Майже всі ці кошти були витрачені на «виготовлення та розповсюдження друкованих та інших агітаційних матеріалів», говориться у звіті. 110 тисяч рублів з фонду пішли на «інші витрати виборчої кампанії». Витрат на агітацію в ЗМІ, згідно зі звітом, у кримських комуністів не було.

«Найбільше ми витрачали на зустрічі з виборцями, на роботу в полях. Кандидати ходили у двори, зустрічалися з людьми, їздили в регіони. Ми робили ставку на роботу з населенням. А робота із засобами масової інформації ‒ не наш коник», ‒ пояснив Крим.Реалії депутат кримського парламенту, секретар кримської організації КПРФ Сергій Богатиренко.

За його словами, всі кошти до виборчого фонду кримської організації КПРФ надійшли з центрального комітету партії в Москві.

За підсумками виборів кримські комуністи набрали 8% голосів виборців і зайняли в депутатському корпусі парламенту Криму п'ять місць.

«Результати Партії регіонів та «Единой России» практично однакові»

Суми зі звітів переможців кримських виборів показали тенденцію: партії, які витратили найбільше коштів на агітацію в ЗМІ, отримали найкращий результат підтримки на виборах. Кримський історик і політичний оглядач Олександр Севастьянов називає цю тенденцію «логічною й передбачуваною».

«Так завжди практично відбувалося. Це абсолютно нормальна практика. Ми пам'ятаємо, як в Криму Партія регіонів завішувала своєю агітацією практично всі рекламні площі ‒ як на білбордах, так і в ЗМІ ‒ і, відповідно, була партією-лідером. У поєднанні з адмінресурсом це дає подвійний ефект. І тепер представники «Единой России» повторюють те ж саме практично з тим же результатом. Якщо не звертати увагу на явку, яка сильно впала, в процентному співвідношенні результати «Партії регіонів» у 2012 році та результати «Единой России» у 2019 році практично однакові», ‒ говорить він.

Це, на думку політичного оглядача, може бути пов'язане з тим, що виборчі кампанії в російських реаліях у Криму ведуть «практично ті ж самі люди», які «не змінюють свій стиль».

Довідка: 8 вересня російська влада провела в Криму та Севастополі вибори депутатів кримського парламенту та місцевих рад.

Європейський союз не визнає проведені 8 вересня російською владою в Криму та Севастополі вибори депутатів парламентів і місцевих рад.

11 вересня Верховна Рада України визнала нелегітимними російські вибори в Криму і Севастополі.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG