Доступність посилання

ТОП новини

«Навчання можуть перерости в повномасштабну війну»: до чого готуються російські військові у Криму та на Чорному морі


У Міноборони Росії повідомляють про перехоплення двох літаків-розвідників США над Чорним морем. Як стверджують російські військові, винищувач Су-27 ВПС Росії виявив американські літаки в міжнародних водах Чорного моря і «розвернув їх від державного кордону». Підтвердження інциденту від сил США або НАТО поки не надійшло.

Тим часом Росія готується до масштабних військових навчань «Кавказ-2020», які заплановані на кінець вересня цього року. Для відпрацювання маневрів до Криму з'їдуться тисячі військових із Росії. За висловленою раніше думкою колишнього командувача силами США в Європі генерала Бена Ходжеса, росіяни можуть піти на відкриту військову агресію проти України в Херсонській області, щоб забезпечити анексований Крим дніпровською водою. Водночас Міноборони України вважає такий сценарій малоймовірним. Про те, які завдання ставить перед собою Росія на півострові та у Чорному морі загалом, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Російський військово-політичний експерт Юрій Федоров висловив Крим.Реалії думку, що в перехопленні американських розвідників немає нічого незвичайного.

‒ Це абсолютно звичайний випадок, коли військові літаки Росії потрапляють у сферу протиповітряної оборони Великої Британії, Японії та інших країн, особливо НАТО, коли наближаються до їхніх кордонів. І природно, що американські та взагалі натівські літаки час від часу також пролітають близько до російських кордонів. Таке відбувалося і в роки Холодної війни, а зараз іде вже Холодна війна 2.0. Дуже добре, що в цьому випадку не було небезпечного зближення, оскільки російські льотчики відомі тим, що демонструють деякі фігури вищого пілотажу у небезпечній близькості від літаків потенційного супротивника. Так вони показують, що Росія готова відповісти на розвідувальні польоти усіма засобами. При цьому Чорноморський флот ще декілька років тому був не в найкращому стані, але за останній час його підсилили.

Юрій Федоров
Юрій Федоров

Юрій Федоров вказує на те, що до складу Чорноморського флоту Росії ввели, зокрема, шість сучасних підводних човнів класу «Варшав'янка».

‒ Вони обладнані, окрім усього іншого, ще й крилатими ракетами «Калібр» ‒ основною ударною силою російського флоту з радіусом дії в 2500 кілометрів. Окрім того, з'явилося два малих ракетних кораблі з «Калібрами» і два нових фрегати. Це свідчення того, що флот модернізується, але виникає запитання: з якою метою? По-перше, Росія намагається створити потенціал, який би конкурував із турецькими військово-морськими силами у Чорному морі, а по-друге, здатний якимось чином протидіяти натівським силам. Насправді американські та інші військові кораблі не створюють особливої загрози для Росії, але можуть протидіяти російським агресивним діям у чорноморському басейні. Нарешті, Чорноморський флот розглядається як інструмент політичного тиску в східному Середземномор'ї.

Журналіст із Севастополя Давид Аксельрод вважає, що мілітаризація цього міста як основної бази Чорноморського флоту Росії останніми роками неухильно зростає.

Російський військовий контингент в Севастополі став більшим
Давид Аксельрод

– Абсолютно очевидно, і це публічна інформація, що російський військовий контингент в Севастополі став більшим. Міноборони Росії намагається в судовому порядку повертати землі Міноборони Радянського Союзу, які після його розпаду відійшли до Міноборони України та були віддані або продані місту. Тобто люди отримали землю під індивідуальне житлове будівництво, а тепер російські військові ретельно та ефективно розшукують ці ділянки і в разі найменшої можливості займаються їхнім поверненням. Те ж саме іноді відбувається з пляжами ‒ як на узбережжі Козачої бухти або на Північній стороні. Якщо говорити про навчання, я б не сказав, що вони якось позначаються на житті міста, оскільки їхні зони не зачіпають територію цивільних та курортні місця. Щоправда, раз на декілька місяців у місті закривають рух катерів через бухту.

До того ж, за спостереженнями Давида Аксельрода, на трасі Євпаторія – Севастополь нерідко можна зустріти російську військову техніку. Водночас, на думку Юрія Федорова, Росія може використовувати майбутні навчання «Кавказ-2020» для підготовки до повномасштабного вторгнення на материкову частину України.

Те, що зараз Україна не фіксує ознак підготовки до наступу, зовсім не означає, що таких планів у Росії немає
Юрій Федоров

– Це не виключено. Те, що зараз Україна не фіксує ознак підготовки до наступу, зовсім не означає, що таких планів у Росії немає. Особливу небезпеку становлять саме осінні навчання, оскільки в них братимуть участь і російські війська, які розташовані у Криму, і так звані перший та другий армійські корпуси, які належать угрупованням «ДНР» та «ЛНР», плюс всі сили Південного військового округу. З історії відомо, що навчання час від часу ставали прологом до реальних бойових дій. Відрізнити те, що відбувається під час навчань, від підготовки до нападу, дуже складно. Тут головне питання ‒ політичне: чи ризикне Путін використовувати війська, щоб вирішити проблему водопостачання Криму? Хоча йдеться не стільки про нього, скільки про спроби Росії нав'язати Україні свій політичний порядок денний для вирішення широкого комплексу питань.

Нова агресія Росії проти України з Криму найближчим часом малоймовірна ‒ заперечує український військовий експерт Олег Жданов.

Росія не має сенсу йти в наступ звідти ‒ вони просто покладуть дві бригади і не прорвуть Перекоп
Олег Жданов

– Звісно, проведення навчань несе ризики для нас, це демонстрація сили та намірів. Але що стосується угруповання військ у Криму, за інформацією нашої розвідки, там розташовані всього лише 12 із половиною тисяч сухопутних військ: дві бригади та один батальйон. Бригада має завдання максимум у радіусі 5-10 кілометрів, а у нас на Перекопському перешийку укріплена оборона, і наші сили, можливо, навіть більші. Загалом, Росія не має сенсу йти в наступ звідти ‒ вони просто покладуть дві бригади і не прорвуть Перекоп. Під виглядом навчань перекидання провести не вийде: адже треба доправити на передову не тільки солдата в танку, а й усі постачання для забезпечення бойових дій. Плюс восени Росія відпрацьовуватиме програму на Північному Кавказі. Де Північний Кавказ і де Крим? Це не одна сотня кілометрів, а танкова колона не пройде більше 200 кілометрів на добу.

Олег Жданов
Олег Жданов

Олег Жданов також вказує на те, що США в межах співпраці за лінією НАТО діляться з Україною розвідданими про російських військах навколо її кордонів.

‒ Якщо ж Україна домовиться про військово-технічну допомогу з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, яку він нам давно пропонує, то Туреччина в разі чого зможе гарантувати нам військово-морську блокаду Кримського півострова.

Турецький політолог Тогрул Ісмаїл нагадує, що його країна не визнала анексію Криму Росією і з настороженістю ставиться до російської мілітаризації регіону.

Зараз будь-які військові маневри в регіоні можуть перерости у військове протистояння
Тогрул Ісмаїл

– Туреччина довгий час прагнула до такої розстановки сил у Чорноморському регіоні, щоб інші країни НАТО поза ним не змогли отримати до нього доступ. Тобто вона прагне зокрема і в межах співпраці з Україною зробити цей регіон ніби внутрішнім морем. Однак потім російська сторона змінила ситуацію, і в результаті вона стала критичною. Склалася дуже гостра ситуація, щороку Росія та НАТО б'ють рекорди різними військовими заходами, і, звісно, це дуже серйозно турбує Туреччину. Тому зараз будь-які військові маневри в регіоні можуть перерости у військове протистояння. Інше негативне явище полягає в тому, що, змінивши баланс сил, Росія домоглася того, що в Чорному морі регулярно з'являються військові кораблі країн НАТО ‒ і це теж не дуже тішить Туреччину.

Реактивні літаки США і НАТО регулярно перехоплюють російські військові літаки над Тихим і Атлантичним океанами. Переважна більшість випадків вважається загрозливою. У травні представник НАТО сказав Радіо Свобода, що активність російських військових літаків у Чорному морі та в інших частинах Європи зросла з 2014 року. Торік, за словами чиновника, літаки НАТО підіймалися в небо 290 разів для супроводу російських військових літаків у різних точках Європи.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До цього працював три роки на «Громадському радіо». Народився в 1969 році в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG