Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

«Діти під прицілом». Як російська пропаганда використовує кримських підлітків у війні проти України


Наміри звинуватити Україну у вербуванні дітей для скоєння терактів – прогнозована кремлівська інформаційна операція, вважають експерти. Ілюстраційний колаж
Наміри звинуватити Україну у вербуванні дітей для скоєння терактів – прогнозована кремлівська інформаційна операція, вважають експерти. Ілюстраційний колаж

На тлі нещодавнього теракту в «Крокус Сіті Холл» у російському Підмосков'ї, в окупованому Криму російські ЗМІ та телеграм-канали поширюють інформацію, що українське підпілля заохочує підлітків до терактів. Чи так це, в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Сергій Мокрушин розбирався з експерткою з протидії дезінформації Любов'ю Цибульською та старшою дослідницею Центру дослідження медіації та діалогу НаУКМА Іриною Ейгельсон.

Наступного дня після теракту в «Крокус Сіті Холл», 23 березня, в одному з підконтрольних російським силовикам телеграм-каналі, сфокусованому на переслідуванні проукраїнських кримчан, з'явилося відео, де підліток із заблюреним обличчям розповідає про спробу його вербування. Це супроводжується скриншотами листування з людиною, яка підписана в телеграмі як «АТЕШ Україна». З великою ймовірністю відео записане співробітниками російських силових структур. Стверджується, що 13-річного хлопця на ім'я Лев просили фотографувати російські військові об'єкти та техніку і схиляли влаштувати стрілянину у школі.

Пізніше, 25 березня, російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв опублікував у своєму телеграм-каналі скриншот іншого листування вже із севастопольським підлітком. За цим сюжетом невідомі замовники пропонували 700 тисяч рублів за теракт у торговому центрі «Мусон».

Оскільки у нас є обґрунтовані сумніви щодо інформації, що поширюється подібними телеграм-каналами, редакція Крим.Реалії звернулася до партизанського руху «Атеш» з проханням прокоментувати цю інформацію, але станом на момент публікації відповіді немає. Проте є заява Центру національного спротиву від 26 березня. Там вважають, що це інформаційна операція росіян з метою дискредитації українського підпілля.

Мета цієї кампанії – «перекласти відповідальність на українців за масову страту росіян у Москві». Також у ЦНС стверджують, що «спротив не співпрацює з особами, які не досягли 18 років». Там закликали українців бути обережними та уникати місць масового скупчення людей, щоб не стати жертвою чергової провокації Кремля.

Наміри звинуватити Україну у вербуванні дітей для скоєння терактів – прогнозована кремлівська інформаційна операція, вважає українська експертка з протидії дезінформації Любов Цибульська. РФ необхідно постійно підтримувати градус ненависті до українців, і для цього потрібні надзвичайні події, каже Цибульська. Теракт у «Крокус Сіті Холл» – привід для цього, впевнена експертка.

Любов Цибульська
Любов Цибульська

«Вони намагаються прив'язати український слід до цього теракту для того, щоб, зокрема, в Криму маргіналізувати цих людей із такими (проукраїнськими – КР) настроями з метою дискредитувати їх, і взагалі, щоб у самій Росії «мобілізувати» ще більше антиукраїнські настрої і так само мобілізувати населення в армію та воювати проти України», – заявила в ефірі Радіо Крим.Реалії Любов Цибульська.

Не виключаю, що будуть такі кампанії проти кримських татар, тому їм особливо слід бути обережними
Любов Цибульська

Ціллю цієї операції можуть стати різні групи кримчан, не лише підлітки, впевнена Цибульська.

«Росіяни ніколи не відрізнялися любов'ю до справжніх фактів і справжніх доказів, тому, звичайно, вони намагатимуться приплести українців до цього теракту. Більше того, я не виключаю, що будуть такі кампанії проти кримських татар, тому їм особливо слід бути обережними», – вважає Любов Цибульська.

Вона вважає, що таких провокацій в анексованому Криму може бути багато. Тому рекомендує менше писати на тему теракту в соціальних мережах.

«Важливо якнайменше писати про це в телеграм-каналах, взагалі в телеграм-спілкуванні. Ми знаємо, що телеграми дуже легко читають російські спецслужби. Відповідно слід бути дуже обережними. І взагалі, я б говорила те саме і про пошту електронну, і про інші месенджери, окрім тих, які вважаються більш-менш захищеними», – рекомендує Любов Цибульська.

Про відповідальність за теракт у Підмосков'ї підрозділи міжнародного угруповання ІДІЛ, визнаного терористичним у багатьох країнах, заявляли наближені до цієї терористичної організації медіаканали. Але Кремль від початку заявляє про український слід, і цей слід він старанно вишукує.

Їм набагато зручніше знайти цапа-відбувайла у вигляді українців, яких вони і так уже знищують
Любов Цибульська

На український слід натякають і ці історії з кримськими підлітками. Це відволікає увагу від того, що російська влада знала про загрозу теракту, каже експертка.

«Кремль справді знав про загрозу цього теракту, був попереджений на весь світ американською розвідкою і сам знав про це. Відповідно вони просто недогледіли. Їм набагато зручніше знайти цапа-відбувайла у вигляді українців, яких вони і так уже знищують. І тому тут вони нібито намагаються вирішити це питання, прив'язуючи це до нас», – каже Любов Цибульська.

Хвиля затримань за виправдання тероризму прокотилася всією Росією. Вік затриманих – від 9 до 75 років. З нижегородською школяркою провели бесіду, а батьків притягнули до адміністративної відповідальності за те, що вона подякувала терористам за те, що їй не доведеться їхати до Москви і «можна продовжувати бухати».

Масові публікації про те, що невідомі з України розсилають підліткам повідомлення з пропозицією вчинити теракт, з'явилися не лише в Криму, а й у Росії, зазначає старша дослідниця Центру дослідження медіації та діалогу НаУКМА Ірина Ейгельсон. І це має три причини, вважає вона. Перша – паніка, що виникла і на тлі скоєного теракту. Друга – самі підлітки, які хочуть звернути на себе увагу й виділитися якось серед інших школярів і тому жартують на тему теракту.

Ірина Ейгельсон
Ірина Ейгельсон

«І третій (кейс) – коли це починають використовувати для того, щоб збільшувати уявну загрозу від українських спецслужб, або навіяти, що нібито це саме Україна хоче щось таке через підлітків організувати в реальності», – каже Ірина Ейгельсон.

Це просто один зі шматочків загальної картини створення образу ворога з українців
Ірина Ейгельсон

Створення образу ворога в особі України, за спостереженнями Ейгельсон, розпочалося ще 2007 року.

«Це робиться послідовно, це робиться у дуже різних сферах суспільної комунікації і через підлітків, і через дітей, і через дорослих, через різні професійні групи тощо. Це просто один зі шматочків загальної картини створення образу ворога з українців», – зазначає експертка.

Діти у цій історії – тригер для батьків, розповідає Ірина Ейгельсон. Загроза для їхньої безпеки, вигадана чи реальна, завжди викликає емоційні реакції. У цьому є небезпека того, що дорослі почнуть довіряти такій інформації без розуміння того, з яких джерел вона надходить, каже Ейгельсон. І у цій ситуації, зазначає вона, важливо раціонально оцінювати факти.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

  • 16x9 Image

    Роман Спірідонов

    Кримський журналіст

XS
SM
MD
LG