Російський мільярдер та фігурант санкційного списку Мінфіну США у зв'язку з російською анексією Криму Олег Дерипаска опинився в центрі уваги міжнародних ЗМІ після того, як у пов'язаних з ним будинках в Америці побували з обшуками представники Федерального бюро розслідувань. Крим.Реалії вирішили нагадати, що інтереси Олега Дерипаски простежуються не тільки в Росії та США, але й на анексованому Росією Кримському півострові.
Представники Федерального бюро розслідувань прийшли з обшуками в будинки Олега Дерипаски в Нью-Йорку та Вашингтоні 19 жовтня. Представники бізнесмена повідомили, що сам він цією нерухомістю не володіє, вона належить його родині. Причину слідчих дій представники ФБР не пояснили.
Відомо, що Олег Дерипаска з 2018 року є фігурантом санкційного списку Мінфіну США серед 20 офіційних осіб і підприємців у зв'язку зі «шкідливими діями Росії в усьому світі, включаючи окупацію Криму».
Мільярди, санкції, зв'язки з Лавровим
Окрім самого Олега Дерипаски під санкції тоді потрапили підконтрольні йому компанії En+ Group, група «ГАЗ», «Базовий елемент» та «Русал». У 2019 році влада США зняла обмежувальні заходи з трьох компаній бізнесмена ‒ En+ Group, «Русала» та «Євросибенерго» ‒ після того, як бізнесмен відмовився від контролю над ними. Через рік агентство Bloomberg повідомляло, що європейські чиновники доповідали владі США, що Олег Дерипаска зберіг значний вплив над En+ Group. Але в компанії це заперечують.
Санкції стосовно самого Олега Дерипаски залишаються чинними.
Ім'я Олега Дерипаски також згадується у розслідуванні можливого втручання Росії в президентські вибори в США у 2016 році.
Мільярдер відомий близькими зв'язками з президентом Росії Володимиром Путіним. Він посідає 37-е місце в рейтингу 200 найбагатших бізнесменів Росії 2021 року за версією журналу Forbes, який оцінив його статки у 16,8 мільярда доларів.
Прихильники російського опозиціонера Олексія Навального з'ясували, що передбачувані родичі міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова користуються приватними літаками, будинками та готелями Олега Дерипаски, а натомість дипломат лобіює інтереси бізнесмена.
Ні Сергій Лавров, ні Олег Дерипаска це розслідування публічно не коментували.
Але високопоставлені зв'язки, секс-скандал, мільярди та нерухомість за океаном ‒ не вся історія про Олега Дерипаску. Бізнес-інтереси мільярдера ведуть до Криму.
Автобуси ‒ кримчанам, мільярди ‒ мільярдерові
Ще до того, як Олег Дерипаска став фігурантом санкційного списку США, його компанії отримували бюджетні кошти від російської влади за постачання автобусів до Криму для муніципального транспорту.
З 2015 року на півострові використовуються російські ЛіАЗи ‒ автобуси Лікінського автозаводу з Московської області, який належить групі «ГАЗ», яка входить у структуру підсанкційної промислової групи «Базовий Елемент» Олега Дерипаски.
Ці автобуси кримська влада закуповувала за сотні мільйонів рублів у межах державної програми з розвитку дорожньо-транспортного комплексу півострова.
При цьому російська влада Сімферополя розривала договори на обслуговування автобусних маршрутів з ТОВ «СімСітіТранс», яке належало Едему Іслямову ‒ батькові кримськотатарського бізнесмена, ексвіцепрем'єра російського уряду Криму Ленура Іслямова. Так з кримського ринку вигнали основне підприємство, яке до цього 14 років організовувало там перевезення.
Після того, як Олег Дерипаска опинився у санкційному списку, закупівлі ЛіАЗів з його заводу для Криму активізувалися. Тільки в листопаді 2018 року ЛіАЗи для Криму закуповували на 1 мільярд рублів.
«Упевнений, що подібні зусилля допоможуть налагодити транспортне сполучення в Сімферополі», ‒ говорив російський глава Криму Сергій Аксенов, який особисто фотографувався в салоні одного із куплених автобусів.
Російська влада Криму досі регулярно повідомляє про закупівлі ЛіАЗів, які вирушають на маршрути громадського транспорту. У 2019-2020 році їх закупили за бюджетні кошти в лізинг більше ніж сотню.
Відразу після того, як Олег Дерипаска потрапив під американські санкції, український інвестиційний банкір Сергій Фурса прогнозував, що бізнес-імперія мільярдера стане «паразитом на російському бюджеті».
«Держава підтримуватиме Дерипаску. Тому що зацікавлена в прямо протилежному американцям. І їм треба показати, що бояться олігархам нічого. І рідна держава їм завжди допоможе. Але якщо дати кредит компанії Путін може, то ось купувати алюміній ‒ ні. Його просто нікуди подіти в Росії. Хіба що збудувати алюмінієвий міст на Крим. Так чи інакше, історія публічної компанії закінчена. Зараз починається історія з абсолютно іншою бізнес-моделлю, в якій самого бізнесу буде дуже мало», ‒ говорив він.
З-під санкцій на кримський берег
Відпочинок у Криму своїм співробітникам забезпечує російська компанія «Східсибвугілля» з колишнього підсанкційного холдингу «En+ Group», від якого зараз відхрещується Олег Дерипаска.
Цього року, як писали Крим.Реалії, у «Східсибвугілля» на 5,6 мільйона рублів купили путівки для своїх співробітників в євпаторійський санаторій «Перемога» («Победа») та ялтинські «Місхор», «Парус» і «Батьківщина» («Родина»).
Санаторії «Парус» та «Батьківщина» наразі перепідпорядковані російським силовим структурам ‒ підконтрольній Росії прокуратурі Криму та Слідчому комітету Росії.
Санаторій «Місхор» контролює російський бізнесмен, друг президента Росії Володимира Путіна ‒ Аркадій Ротенберг.