В анексованому Криму смертність перевищує народжуваність: за інформацією Кримстату, за дев'ять місяців 2019 року померло 20,2 тисячі осіб, а народилося лише 14,3 тисячі ‒ це без урахування Севастополя. У результаті природне зменшення населення склало 5889 осіб. Разом з тим статистика говорить про те, що загальна кількість населення в Криму зростає через приїжджих з Росії. Про ці тенденції йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Кримський політолог Євгенія Горюнова розповіла Крим.Реалії, як показники народжуваності та смертності змінювалися на півострові в останні роки.
Молоді мами й тата не бачать у Криму майбутнього і не хочуть тут народжуватиЄвгенія Горюнова
‒ Тут і погане медичне обслуговування, на яке постійно скаржаться кримчани, і, певним чином, психологічний стан кримчан, які перебувають під окупацією останні п'ять років. Цікаво, що найбільша смертність була зафіксована у 2014-2016 роках, коли помирало приблизно по 29 тисяч осіб за рік, що для Криму було не зовсім характерно. Але тоді ж і народжуваність була непогана, вона зберігалася з українського періоду ‒ десь 23-24 тисячі дітей на рік. А ось з 2017 року ситуація кардинально змінюється: смертність трохи знижується, а народжуваність починає різко скорочуватися. Так що природне зменшення, про яке ми говоримо, відбувається не через сильне збільшення смертності, а через те, що дітей стало народжуватися набагато менше. Значить, молоді мами й тата не бачать у Криму майбутнього і не хочуть тут народжувати.
На думку Євгенії Горюнової, регулярні військові навчання, які російські військові проводять на півострові, можуть впливати на кримчан, створюючи депресивний стан.
Незважаючи на материнський капітал, жити в Криму дуже дорогоЄвгенія Горюнова
‒ Мої колишні студенти розповідають про те, що просто страшно народжувати дітей у Криму. До цього можна додати соціально-економічні причини, тому що, незважаючи на материнський капітал, жити в Криму дуже дорого. Житло в Криму дуже дороге, і дозволити собі дитину, щоб потім жити зі своїми батьками, багато молодих людей просто не хочуть. Міграція теж з цим пов'язана: переважно, їде молодь, і відсоток мігрантів збільшується щороку. На їхнє місце приїжджають росіяни, і населення Криму ніби й не змінюється, але це вже не кримчани... До анексії демографічна ситуація в Криму починала потихеньку вирівнюватися, але з приходом Росії все змінилося в гірший бік.
За інформацією Росстату, природне зменшення населення в сусідній Росії стало рекордним за 11 років і склало 259,6 тисячі осіб за дев'ять місяців 2019 року. Як говориться в повідомленні, скорочення народжуваності відбулося в більшості регіонів країни, оскільки більшість породіль належить до нечисленного покоління 1990-х років. До того ж середній вік народження первістків збільшується.
Старший науковий співробітник Інституту демографії Вищої школи економіки Катерина Щербакова вважає, що зменшення населення в Криму пояснюється глобальними тенденціями.
Це довготривала тенденція, що зберігатиметься у найближчі роки, за невеликих коливаньКатерина Щербакова
‒ Ця тенденція характерна і для Росії, і для України, і для Європи загалом. Природний спад в останні два роки фіксується в Європейському союзі. Причина ‒ демографічний перехід до низької народжуваності при сучасному типі відтворення. Вперше про цю проблему активно заговорили в середині 60-х років. Тоді звернули увагу на те, що народжуваність знизилася до рівня, який не забезпечує заміщення поколінь простим відтворенням. Зараз, у результаті тривалого збереження народжуваності на низькому рівні, навіть при підвищенні народжуваності до рівня простого відтворення ми будемо спостерігати природне зменшення. Це довготривала тенденція, що зберігатиметься у найближчі роки, за невеликих коливань. Так що те, що відбувається в Криму, цілком укладається в тенденції в Росії та в Україні.
Катерина Щербакова зазначає, що російській владі при формуванні соціальної політики варто також враховувати, що старіння населення надалі наростатиме.
Професор соціології, доктор наук демографії, провідний науковий співробітник Інституту соціології Національної академії наук України Ірина Прибиткова пропонує повернутися до проблеми демографії Криму пізніше.
‒ Підсумки за 2019 рік будуть підбиті тільки десь у лютому-березні наступного року, і тоді можна буде говорити більш-менш впевнено про те, що відбувалося в Криму упродовж року. Не аналізуються такі короткі проміжки часу. Завжди йде розрахунок остаточних цифр, на які спираються всі висновки, щодо середньорічного населення. Це населення на початок року, плюс населення на кінець року, розділене навпіл. Ось з цього і розглядаються всі демографічні показники ‒ і народжуваність, і смертність, і шлюбність. Як правило, треба мати також попередній список подій, щоб побачити динаміку за кілька років. Тому, якщо буде цікаво, ми можемо після отримання відомостей за весь 2019 рік обговорити це.
Керівник Кримстату Ольга Балдіна на пресконференції в МІА «Россия сегодня» у березні 2019 року повідомила, що за п'ять років під російським контролем населення півострова зросло більше ніж на 70 тисяч осіб, переважно завдяки міграції:
«За минулі п'ять років кількість населення республіки Крим зросла на 20,4 тисячі осіб і на 1 січня 2019 року склала 1,9 мільйона осіб, Севастополя ‒ на 49,9 тисячі осіб і склала 443,2 тисячі осіб... Позитивне сальдо міграції склало 56,8 тисячі осіб, у Севастополі ‒ 60,9 тисячі. До Криму переважно приїжджали з Севастополя, Москви, Московської області, Санкт-Петербурга, Краснодара. Міграційний потік у Севастополь був забезпечений такими територіями як Краснодар, Санкт-Петербург, Москва».
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.