Доступність посилання

ТОП новини

Чи почує Зеленський кримських татар? Корінний народ Криму звернувся до президента України


Меджліс кримськотатарського народу закликав президента України Володимира Зеленського негайно внести до Верховної Ради законопроєкти про внесення змін до Конституції України щодо затвердження кримськотатарської національної автономії.

«Закликаємо президента України негайно подати у ВРУ законопроєкти, підготовлені робочою групою Конституційної комісії: «Про внесення змін до розділу Х Конституції України «Автономна Республіка Крим», «Про статус кримськотатарського народу», «Про корінні народи України», ‒ йдеться в тексті заяви Меджлісу, ухваленої 17 листопада.

Як повідомляється, заява Меджлісу ухвалена за результатами обговорення «окремих загрозливих підходів і тенденцій у внутрішньоукраїнській і міжнародній політиці», які, в разі їхньої реалізації, «можуть спричинити катастрофічні наслідки для територіальної цілісності України та розв'язати руки російським окупантам для посилення репресій проти кримськотатарського народу з метою його витіснення за межі своєї історичної батьківщини ‒ Криму».

У Меджлісі також наголосили на неприпустимості визначення статусу Криму без згоди кримськотатарського народу.

На думку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, зараз у президента України досить впливу, щоб за його підтримки були реалізовані усі озвучені заклики.

Ільмі Умеров
Ільмі Умеров
Меджліс вимагає реалізації своїх невід'ємних прав від президента України. Вчергове, у чергового президента
Ільмі Умеров

«Меджліс вимагає реалізації своїх невід'ємних прав від президента України. Вчергове, у чергового президента. Мені зрозуміло одне: Володимир Зеленський мало знає про проблеми кримських татар. Дуже шкода, оскільки якщо Зеленський внесе (законопроєкти ‒ КР) до порядку денного Верховної Ради від імені президента, є шанс усе ухвалити. У президента серйозна більшість. З досвіду спілкування з попередніми президентами виходить, що на лікнеп піде років зо два. Приблизно через два роки спілкування вони починають розуміти, що таке «корінний народ» і чим він відрізняється від «нацменшини». Але до цього часу вже, як правило, немає більшості й починаються нові проблеми ‒ нестача голосів. І так ‒ каденція за каденцією, а віз і нині там», ‒ розповів Крим.Реалії Ільмі Умеров.

Активіст міжнародного руху #LiberateCrimea Руслан Сейдаметов упевнений, що створення кримськотатарської автономії сприятиме швидкій деокупації Криму.

Припускаю, що президент України Володимир Зеленський не вивчав цю проблему і не розуміє її важливості для кримськотатарського народу
Руслан Сейдаметов

«Припускаю, що президент України Володимир Зеленський не вивчав цю проблему і не розуміє її важливості для кримськотатарського народу. Президент має розуміти, що кримськотатарський народ, як корінний народ Криму, має право вимагати внесення змін до Конституції і надання Криму статусу кримськотатарської автономії. Ця вимога відповідає нормам міжнародного права, а саме Декларації ООН про права корінних народів. Сподіваюся, що президент дослухається до заяви Меджлісу й дасть доручення своїй команді опрацювати підготовлені Конституційною комісією зміни до розділу 10 Конституції України в короткі терміни, і з внесеними змінами. Створення кримськотатарської автономії сприятиме якнайшвидшому поверненню окупованого Криму під юрисдикцію України, оскільки кримськотатарський народ має всі ознаки корінного народу та виняткові права в Криму, передбачені Декларацією ООН про права корінних народів», ‒ поділився своєю думкою з Крим.Реалії активіст.

За словами правозахисниці Олександри Матвійчук, ще до президентських виборів правозахисники зверталися до команди Володимира Зеленського з питанням щодо створення національної автономії кримських татар.

Олександра Матвійчук
Олександра Матвійчук

«Під час президентських виборів правозахисники проводили кампанію «Десять незручних запитань кандидатам у президенти». Ми надіслали ці запитання усім кандидатам і запросили відповіді. Серед усього іншого нас цікавило: чи планують вони ініціювати закріплення національної автономії для кримських татар у Конституції. Нам було важливо зрозуміти їхнє бачення державної політики України щодо кримськотатарського народу й відновлення його прав, порушених у результаті депортації органами державної влади колишнього СРСР, а з лютого 2014 року ‒ в результаті окупації Криму. На жаль, тоді Володимир Зеленський проігнорував звернення правозахисників, відповідей від його виборчого штабу ми не отримали. І тепер ми побачимо вже на практиці, наскільки президент розуміє необхідність створення правових умов для реалізації кримськотатарським народом свого невід'ємного права на самовизначення у складі суверенної та незалежної Української держави», ‒ розповіла Крим.Реалії правозахисниця.

Експерт із міжнародного права, професор Борис Бабін у коментарі Крим.Реалії підкреслив, що в заяві Меджлісу прозвучали й інші важливі послання.

Борис Бабін
Борис Бабін
У рішенні заявлено про неприпустимість визначення статусу Криму і прилеглих до нього морських просторів без згоди кримськотатарського народу
Борис Бабін

«Думаю, що ця заява Меджлісу важлива, але не стільки зверненням до президента з приводу окремих законопроєктів, а зовсім іншим. Йдеться про користування морськими ресурсами в водах навколо Криму. Важливе та резонансне рішення щодо захисту колективних прав корінного народу на користування природними ресурсами схвалив 17 листопада Меджліс кримськотатарського народу. У рішенні заявлено про неприпустимість визначення статусу Криму та прилеглих до нього морських просторів Чорного та Азовського морів, включаючи Керченську протоку та затоку Сиваш, а також встановлення режиму таких просторів і ресурсів, форм користування ними та їхнього захисту без вільної, попередньої та усвідомленої згоди кримськотатарського народу, вираженої через його представницький орган ‒ Меджліс кримськотатарського народу», ‒ повідомив експерт.

Він зазначив, що тепер усі домовленості щодо Криму та акваторії навколо Криму мають узгоджуватися з представницьким органом кримськотатарського народу.

Будь-які рішення чи дії органів влади будь-якої держави, пов'язані з територією Криму, які порушують права та інтереси кримськотатарського народу, є неправомірними
Борис Бабін

«Будь-які рішення чи дії органів влади будь-якої держави, пов'язані з територією Криму, включаючи прилеглі акваторії Чорного та Азовського морів, Керченської протоки і затоки Сиваш, які порушують права та інтереси кримськотатарського народу ‒ корінного народу Криму, є неправомірними з моменту їхнього ухвалення або вчинення, вони не визнаються і не будуть визнані кримськотатарським народом, а дотримання укладених без участі кримськотатарського народу угод і домовленостей у цій сфері є таким, що не відповідають вимогам міжнародного права. Нагадаю, що Україна визнала право Меджлісу робити подібні заяви у березні 2014 року парламентською постановою, про що влітку 2014 року офіційно поінформувала ООН. Наскільки я знаю, офіційні повідомлення з цього приводу вже надіслані Меджлісом до уповноважених органів України, Росії та в міжнародні структури», ‒ зазначив Бабін.

Президент України Володимир Зеленський 10 жовтня сказав, що «не впевнений» у тому, що кримськотатарська автономія може спростити питання деокупації Криму.

Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім сторонам, зокрема й представникам влади

  • 16x9 Image

    Павло Кривошеєв

    Кримчанин, журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2016 року. Пише про проблеми районів степового Криму, зокрема, про екологічну ситуацію, водопостачання, соціальні проблеми, економіку та порушення прав людини в регіоні.

XS
SM
MD
LG