Доступність посилання

ТОП новини

«Чорний четвер»: більшість обшуків у Криму відбувається у четвер


Обшуки в Криму. Архівне фото
Обшуки в Криму. Архівне фото

Четвер ‒ найстрашніший день для кримських татар, які живуть в анексованому Криму. Саме в цей день тижня російські силовики найчастіше вриваються до їхніх будинків з обшуками. Журналісти та адвокати вже назвали такі дні «чорними четвергами». Нескладний аналіз подій на календарі підтверджує теорію.

«Беркут» перевертає до гори дригом будинок сім'ї кримського татарина Руслана Параламова ‒ четвер, 4 вересня 2014 року. У Бахчисараї російський ОМОН затримує чотирьох кримських татар ‒ четвер, 12 травня 2016 року. Обшуки в селищі Жовтневе, тут ФСБ Росії затримує трьох осіб ‒ четвер, 14 лютого 2019 року.

Щочетверга ‒ це, напевно, 90% обшуків
Еміль Курбедінов

Така календарна стабільність російських силовиків у Криму ‒ закономірність, а не випадковість, вважає кримський адвокат Еміль Курбедінов.

«Дійсно, це простежується. Найчастіше щочетверга ‒ це, напевно, 90% обшуків», ‒ говорить захисник.

Самого Курбедінова затримували, а офіс обшукали також у четвер ‒ 26 січня 2017 року. Адвоката звинуватили в екстремізмі, але пізніше відпустили. Чому російська влада в Криму влаштовує «чорні четверги»? У адвоката своя версія.

«18 травня ‒ День депортації кримських татар ‒ теж був четвергом. І це ще більше додало символізму цьому дня тижня», ‒ вважає Курбедінов.

Очима кримських татар

У травні 2016 року було розпочате кримінальне провадження так званої «бахчисарайської четвірки». Тоді російські силовики затримали чотирьох кримських татар за підозрою в причетності до «Хізб ут-Тахрір» ‒ організації, яку в Росії вважають терористичною. Дружина Зеврі Абсеїтова розповідає про життя після «чорного четверга».

В очікуванні вироку. Останнє слово фігурантів Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00
Завантажити на комп'ютер

​«Перший час ‒ страх, звісно, був, я боялася. Перший рік я, напевно, щодня лягала спати одягнутою, тому що боялася, від цих людей можна очікувати всього. Я боялася, що вони можуть увірватися повторно, погрожувати або ще щось. Діти перші місяці спали разом зі мною в спальні», ‒ згадує Фатіма Абсеїтова.​

Перший рік я, напевно, щодня лягала спати одягнутою, тому що боялася
Фатіма Абсеїтова

Обшуки в будинках кримських татар заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз закликає називати однозначно ‒ «терор».

«Розуміння обшуку та його процесуальне значення ми всі знаємо. Але ми не повинні брати участь у маніпуляціях, які нам нав'язує Росія. Це елементи терору для залякування місцевого населення», ‒ вважає Чийгоз.

«Чорні четверги» у російських силовиків ‒ це заплановані за графіком акції залякування, переконаний він.

Чорні четверги» у російських силовиків ‒ це заплановані за графіком акції залякування
Ахтем Чийгоз

«Чому в четвер? Це дуже просто, тому що у них все програмно робиться. У рідкісних винятках щось там коригується. Ось вони вирішили в понеділок ‒ викрадати, вівторок ‒ там, припустимо, заарештовувати, в середу ‒ відпрацювання, ранок четверга ‒ ламати двері. І нічого вони не змінюватимуть», ‒ розмірковує Чийгоз.

Досвід адвоката

Рік тому з десяток озброєних автоматами ОМОНівців увірвалися до будинку кримськотатарської активістки Гульсум Алієвої. Її звинуватили в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі, конфіскували телефон і техніку, саму Гульсум затримали. Все відбувалося в четвер.

Тиск на батька і «Кримську солідарність» – правозахисники про переслідування Алієвої (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00
Завантажити на комп'ютер

Це дає оперативникам чотири доби, щоб «відпрацювати» людину
Микола Полозов

«Більш ніж зрозуміло, чому так роблять, ‒ щоб неможливо було надати належним чином правову допомогу й для того, щоб був часовий лаг для здійснення впливу на затриманого», ‒ зазначає російський адвокат Микола Полозов.

За його словами, коли силовики влаштовують облави в четвер, то виграють час для слідчих, і ніякого символізму в цьому немає.

«При затриманні, до рішення суду про обрання запобіжного заходу, можливе затримання на термін до 48 годин. Відповідно, четвер ‒ затримання й до п'ятниці є 24 години. З п'ятниці до суботи ‒ ще 24 години. А в суботу та неділю СІЗО не працюють, адвокат не може туди прийти. Значить, це дає органам, оперативникам чотири доби, щоб «відпрацювати» людину», ‒ переконаний адвокат Полозов.

Позиція силовиків

Співробітники ФСБ Росії бачать ситуацію по-іншому, вказуючи на свій графік.

Четвер, як правило, дуже зручний день для таких планових заходів
Олексій Бессонов

«Понеділок, вівторок, середа ‒ у них йдуть спеціальні заняття: стрільби, навчання і так далі. Чому четвер? Центральний апарат замовляє оперативних працівників, вони вилітають у регіон, проводять подібні заходи, а в п'ятницю повертаються. У суботу, неділю ‒ по домівках. Тому четвер, як правило, дуже зручний день для таких планових заходів», ‒ розповів Крим.Реалії колишній співробітник ФСБ Олексій Бессонов.

Останні масштабні затримання в Криму відбулися в середу, 27 березня. Співробітники ФСБ Росії схопили понад 20 чоловік ‒ це наймасовіше затримання з моменту анексії Криму Росією. В автозаки кидали усіх підряд: тих, до кого вдерлися з обшуком, і тих, хто вийшов на вулицю підтримати друзів та родичів. Кримських татар вивезли в сусідню Росію, вони перебувають у СІЗО в російському Ростові-на-Дону, термін арештів ‒ до 15 травня.

XS
SM
MD
LG