Їжа дорожчає, пенсії не додаються. За інформацією Росстату, 2018 року в Росії продукти в середньому дорожчали в чотири рази швидше, ніж у Євросоюзі. Зростання цін на продовольство становило 5,5%, в порівнянні з 2017-м, а найсильніше воно позначилося на м'ясі та м'ясопродуктах ‒ понад 7%.
Кримчани, які звертаються до пенсійного фонду за обіцяною після реформи надбавкою в 1000 рублів, або залишаються ні з чим, або виявляються винними державі. За інформацією севастопольського видання «Примечания», з'ясовується, що пенсії в них і так занадто високі, так що виплати починають урізати.
Директор Центру досліджень економічної політики при економічному факультеті МДУ, колишній заступник керівника Апарату уряду Росії Олег Буклемішев поки що не бачить шляхів для покращення економічної ситуації для населення.
‒ Останні п'ять років йшло зниження реальних прибутків населення, і навіть дивно, що паралельна статистика демонструвала зниження кількості бідних у країні. Схоже, 2019 року інфляція прискорюватиметься ‒ це пов'язано хоча б із підвищенням ПДВ, здійсненим незрозуміло навіщо. Це вдарить по реальним прибуткам населення, і є всі шанси на те, що тенденція їхнього падіння продовжиться. Якихось проривів чекати не варто, тому що тенденції, закладені в економіці країни, досить зрозумілі. У кращому випадку, це не дуже швидке зростання, а, швидше за все, зростання, наближене до стагнації із загрозою зриву в рецесію, як тільки зміниться ситуація у світовій економіці. Я б спрогнозував щось між стагнацією та дуже помірним зростанням найближчим часом.
Олег Буклемішев зазначає, що проблема з бідністю стає все більш очевидною.
Щоб покращувалася ситуація з бідністю, потрібне поступальне економічне зростанняОлег Буклемішев
‒ У значної кількості людей, сімей відсутня можливість нормально заробляти. Це зникнення робочих місць, це зниження фактичних прибутків за різними напрямками. Щоб покращувалася ситуація з бідністю, потрібне поступальне економічне зростання. Тільки такий приплив підніме всі човни, зокрема й човни найбіднішого населення, яке мало заробляє й користується соціальною підтримкою держави. Такого зростання уряд не може досягти вже десять років. Фактично 2019 року ми повернулися в ту ж саму точку, де ми були 2009-го, ‒ це час, із точки зору покращення стандартів життя, втрачений. Що стосується санкцій, вони ставлять граничний рівень, стелю для майбутнього розвитку ‒ люди бояться, що надалі ситуація буде гіршою, ніж сьогодні. Підприємці бояться інвестувати, громадяни не витрачають гроші й роблять заощадження.
Український економічний експерт Євген Невмержицький зазначає, що Росія поставила себе в економічну залежність від зовнішньої політики.
‒ Політика російської держави не змінюється, залишається агресивною, і є загроза посилення санкцій ‒ про це говорять і США, і Євросоюз. Це не може не позначитися на збереженні тенденції на погіршення економічного становища. Щоб змінити її, необхідно змінити свою політику. Решті світу й тим країнам, які співпрацювали з Росією, зрозуміло, це теж невигідно, але вона має найбільший негативний вплив на економіку. Вона більш ніж на 50% залежить від експорту енергоносіїв, тобто неефективна. Основна причина, через яку не може розвиватися економіка, ‒ це корупція, за допомогою якої вона управляється. Відсутній правовий захист підприємців і громадян. Заходи соціального характеру можуть підтримувати росіян на плаву, але загальну ситуацію не виправляють.
Євген Невмержицький впевнений, що при відновленні територіальної цілісності України економічна ситуація в Росії може покращитися кардинально.
Депутат російської Сімферопольської міської ради Степан Кіскін вважає, що кримським пенсіонерам для нормального життя варто було б збільшити виплати у 2-3 рази.
Що, в Америці добре, в Європі? Чи в Україні? Скрізь усе поганоСтепан Кіскін
‒ Індексація пенсій іде, хоча, звичайно, цього не вистачає людям, щоб вийти на нормальний рівень. Якісь рухи держава робить, тому говорити, що все погано, теж не можна. Звичайно, пенсії в 9 тисяч замало ‒ я вважаю, що пенсіонери мають отримувати 20-30 тисяч рублів. Моя мама отримує 22 тисячі, і в 80 років їй вистачає. Росія перебуває під санкціями, а Крим ‒ під подвійними санкціями: і з боку України, і з боку всього світового товариства. Але я думаю, що автомобільна дорога (через Керченський міст ‒ КР) і залізниця свою справу роблять ‒ усе-таки ціни стабілізувалися. А настрій у людей погіршується в усьому світі, тому що ми живемо при глобальній кризі, при капіталізмі. Що, в Америці добре, в Європі? Чи в Україні? Скрізь усе погано. Але в кримчан оптимізм, тому що Крим завжди був перлиною.
Степан Кіскін вважає, що саме з цієї причини Росія приділятиме Криму більше економічної уваги.
(Текст підготував Владислав Ленцев)