Доступність посилання

ТОП новини

«Показали нам наше місце»: чому в Криму переслідують лівих активістів


Затримання Євгена Каракашева
Затримання Євгена Каракашева

25 вересня Євпаторійський міський суд Криму продовжив арешт лівому активісту Євгену Каракашеву до 24 жовтня. Співробітники кримського управління Слідкому Росії затримали його 1 лютого за підозрою в екстремістських висловлюваннях у соціальних мережах. Пізніше суд заарештував активіста. Сам він вважає висунуті проти нього звинувачення неправдивими та сфабрикованими. У березні 2018-го в Севастополі по «справі Каракашева» відбулися обшуки у лівих активістів Олексія Шостаковича, Олексія Присяжнюка, Ігоря Панюти, Івана Маркова та Артема Воробйова.

Адвокат Євгена Каракашева Олексій Ладін вважає, що слідчому не вистачає часу для пошуку свідків звинувачення.

– У клопотанні слідчий не вказав, які саме слідчі дії необхідно провести. Він написав, що необхідно завершити розслідування кримінальної справи, ознайомити з матеріалами і провести низку слідчих дій, в яких, можливо, виникне необхідність. На конкретне питання слідчий відповів невиразно – про допит якихось свідків – і конкретно пояснити нічого не зміг. У результаті суд скоротив термін продовження до 24 днів. У захисту є інформація, що слідчий активно обдзвонює людей, які перебували в друзях у соціальній мережі в Євгена Каракашева. Тобто він намагається встановити і допитати людей, щоб ті підтвердили причетність мого підзахисного до інкримінованих злочинів, що він нібито терорист, який поширює кримінальну негативну інформацію в соцмережі.

Олексій Ладін вказує на те, що перебування Євгенія Каракашева під вартою слідство обґрунтовує тим, що в нього є український паспорт і він може виїхати з Криму – хоча документи у обвинуваченого вилучили під час обшуку і повернули його батькам за непотрібністю.

Слідство саме створює ситуацію, щоб розповідати, ніби він може сховатися
Олексій Ладін

– Слідство саме створює ситуацію, щоб розповідати, ніби він може сховатися. Показання головного свідка Сергія Васильченка відомі нам давно: він говорить про те, що Каракашев перекинув йому якесь сакраментальне відео з проханням поширити в соцмережі, щоб воно було доступним для всіх. Але цей головний свідок у листопаді 2016 року сам притягався до відповідальності, був під арештом, побоювався переслідування в рамках кримінальної справи. Потім він написав заяву до прокуратури і розповсюдив відео, що доступне і зараз, про свої побоювання. Далі Васильченко пропав із поля зору і з'явився вже в ролі головного свідка звинувачення, даючи всі необхідні свідчення для правоохоронних органів. У захисту є всі підстави вважати, що він домовився, пішов на угоду.

Адвокат Олексій Ладін
Адвокат Олексій Ладін

Олексій Ладін просить усіх небайдужих кримчан надсилати листи підтримки до УФСВП Росії по Республіці Крим, СІЗО №1, на ім'я Євгена Каракашева. Він зазначає, що його підзахисний відчуває сильні болі в плечі, але поки не може домогтися лікування.

Cевастопольскій активіст Ігор Панюта після обшуків не спостерігав активності силовиків.

– Можливо, зіграло роль те, що я активно діяв, написав низку скарг, у тому числі до Верховного суду Криму, керівникам слідчого органу Ленінського району. Я доводжу, що сама підстава для обшуку була протизаконною, оскільки порушувалася 182-я стаття Кримінального кодексу. Абсолютно не ясно було, які дані є достатніми для проведення обшуку, як саме Каракашев може вплинути на мене, а я на нього, які речі представляли інтерес для справи. У мене вилучили сотні предметів: чернетки курсових робіт, український паспорт, вирізки статей кінця 1990-х. Скарги не дали ніякого ефекту, суд відхилив заяву, пославшись на неправильне оформлення, а поліція все проігнорувала. Речі повернули – правда, мені й моїм товаришам довелося їздити до Євпаторії з Севастополя. Моральні та матеріальні збитки були дуже істотні.

Ігор Панюта переконаний, що варто боротися за справедливість, не виїжджаючи з Криму, і розраховує на міжнародний резонанс.

Це був тиск, щоб показати нам наше місце
Ігор Панюта

– Важливо підкреслити, що об'єктами переслідування стали саме ліві активісти, тому що ЗМІ подають і широко рекламують переслідування стосовно до лібералів і націоналістів, які роблять акцент на формальній державній приналежності Криму. Для нас же важливо, якими економічними і політичними правами володіють трудящі на цій території, чи є у них можливості для відстоювання своїх прав. Саме за це постраждали п'ятеро людей. Ніхто зі слідчих всерйоз не вважає, що ми є екстремістами чи поплічниками екстремістів. Просто це був такий тиск, щоб показати нам наше місце.

Ігор Панюта, архівне фото
Ігор Панюта, архівне фото

Російська правозахисниця, координатор польового правозахисного центру в Криму Олександра Криленкова не радить шукати логіку в діях правоохоронних органів Росії.

– За яким принципом у них починаються кампанії з арештів або переслідуванням людей – передбачити абсолютно неможливо, це виникає більш-менш спонтанно. Зараз здається, що це не кампанія саме в Криму, що це були профілактичні методи. Яку мету вони для себе ставили і наскільки успішними були – ми не знаємо. Наскільки нам відомо, з кримінальними справами в Росії щодо лівих активістів, анархістів і антифашистів це не дуже пов'язано, хіба що опосередковано. У Росії зараз є відома річ «Мережа»: хлопців із Пензи звинувачують у тероризмі, створенні організації заради повалення режиму. Вони вже рік перебувають у СІЗО, суд повинен початися наприкінці 2018 го.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG