Зареєстрованих на півострові кримчан штрафуватимуть за спробу перетнути адміністративний кордон з українським паспортом ‒ про це на початку липня повідомили в прикордонному управлінні ФСБ Росії в анексованому Криму. Таким чином, російські силовики вимагають від кримчан надавати саме російський паспорт.
Як пишуть «РИА Новости Крым», за невиконання цієї вимоги громадянину випишуть штраф від двох до п'яти тисяч рублів і відмовлять у перетині адмінкордону. У прикордонуправлінні ФСБ стверджують, що згідно із законодавством мають розглядати російського громадянина, який має також інше громадянство, тільки як громадянина Росії ‒ отже, він може перетинати «державний кордон» тільки з російським паспортом. Раніше кримчани могли використовувати для цього українські документи без будь-яких обмежень. Про те, чи можна оскаржити це правило, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов висловив Крим.Реалії думку, що таким чином російські силовики порушують право кримчан на свободу пересування.
Це грубе порушення Гаазької конвенції, тобто примус до отримання документів країни-окупантаОлександр Сєдов
– Це не нове правило, просто Росія нарешті почала застосовувати обмеження прав і свобод, яке передбачає отримання російського паспорта на окупованій території. Це грубе порушення Гаазької конвенції, тобто примус до отримання документів країни-окупанта, з якого в цьому випадку випливає порушення права на свободу пересування. Адже кримчани з українськими паспортами мають право вільно пересуватися усією територією країни, зокрема і з неокупованої території на окуповану ‒ а Росія позбавляє їх цього права. В такому випадку під загрозою ті, хто отримав російські документи, але зараз виїхав на материкову частину України й останнім часом повернувся до Криму з українськими, наприклад, в гості до родичів. Такі люди не можуть виїхати, поки не нададуть російський паспорт, якого у них просто немає на руках.
Олександр Сєдов вважає, що відмову російських прикордонників буде складно оскаржити в російських судах на території Криму, і тому радить кримчанам при перетині адмінкордону все ж мати при собі обидва паспорти.
‒ Якщо вас уже обмежили у праві на пересування, щоб розраховувати на подальше звернення до Європейського суду з прав людини, потрібно зберегти протокол про ухвалення адміністративного штрафу, рішення суду з цього приводу, а потім оскаржити його хоча б на рівні так званого Верховного суду Криму. Але навіть сам протокол і заяву про відмову в перетині адмінкордону ‒ докази порушення Росією прав громадян України, і це можна подавати до Міжнародного кримінального суду як свідчення примусу до громадянства... При цьому нам повідомляють, що російські прикордонники вимагають і український паспорт для сканування та отримання копій, хоча це абсолютно незаконно і не має жодних підстав. Можливо, таким чином формуються списки для подальшого переслідування громадян України на окупованій території.
На думку Олександра Сєдова, російська влада використовує обмеження, пов'язані з пандемією коронавірусу, як привід для розриву зв'язків між окупованим Кримом і материковою частиною України.
Помічник начальника Херсонського прикордонного загону Держприкордонслужби України Іван Шевцов зазначає, що російські прикордонники не пропускають на територію анексованого Криму приблизно 20% з тих, хто прямував туди останніми днями.
Стало більше випадків, коли окупаційна влада розвертає громадян без поважних причинІван Шевцов
– Суттєвого збільшення пасажиропотоку немає, у середньому за добу через адмінкордон проїжджають приблизно 400 громадян в обох напрямках. З початку місяця, з 1 липня до 7 липня, загалом адмінкордон перетнули 3963 громадянина. З них на материкову частину України приїхали 1734 людини, а виїхали на територію окупованого Криму 2229 осіб. При цьому у нас стало більше випадків, коли окупаційна влада розвертає громадян без поважних причин ‒ мотивуючи це тим, що у тих немає достатніх підстав для відвідування окупованої території. Так, з 1 до 7 числа окупанти розвернули 355 громадян України. Варто зазначити, що в такому випадку їм на зворотному шляху все одно треба встановити додаток «Дій вдома» і пройти двотижневу самоізоляцію за місцем перебування.
Тим часом у Постійному представництві президента України в Автономній Республіці Крим уточнили, що цей двотижневий термін можна скоротити, якщо громадянин здасть ПЛР-аналіз на COVID-19 і зажадає від лабораторії передати відомості в Центр громадського здоров'я. Після отримання негативного результату можна припиняти самоізоляцію, причому цей документ рекомендують зберегти на випадок збою в системі.
Тим часом усіх, хто в'їжджає на територію Криму з боку материкової частини України, російська влада, як і раніше примусово відсилає в обсерватори на два тижні ‒ тільки зареєстровані в Севастополі можуть проходити самоізоляцію вдома. Це правило не стосується росіян, які прибувають в окупований Крим літаками або мостом через Керченську протоку.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Адмінкордон між материковою Україною і Кримом
Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольні пункти в'їзду/виїзду – «Каланчак», «Чонгар» і «Чаплинка». З 19 жовтня 2021 року пункт пропуску «Чаплинка», який був кілька місяців на ремонті, вирішили закрити.