Доступність посилання

ТОП новини

«Проект, на якому можна нажитися»: чому центр Ялти закривають від автомобілів


Вулиця Ігнатенка в Ялті, жовтень 2018 року
Вулиця Ігнатенка в Ялті, жовтень 2018 року

Російська влада Ялти планує перекрити центр міста на догоду пішоходам. В цілому планується змінити схему дорожнього руху в центрі міста та збільшити кількість пішохідних зон. На думку голови підконтрольної Кремлю адміністрації Ялти Олексія Челпанова, це розвантажить від транспорту історичну частину та дозволить створити додаткові паркувальні місця. При цьому очікується, що паркомісця поблизу пішохідної зони будуть одними з найдорожчих у всьому Криму.

Мешканка Ялти Оксана Власенко впевнена, що проблему з великою кількістю транспорту в місті необхідно так чи інакше вирішувати.

‒ У нас в Ялті раніше під час сезону відбувався колапс, а зараз жителів стало багато, і цей колапс уже цілий рік. Постійно багато машин ‒ там, де люди мають гуляти, затори стоять. Люди не можуть ні взимку, ні влітку нормально відпочивати, прогулюватися ніде. Намагалися знаки поставити, щоб обмежити, щоб ставили менше машин, але все одно це не допомагало, навіть евакуатори. Люди приїжджають, щоб з дітьми відпочити, щоб прогулятися, подихати свіжим повітрям, а тут є ризик потрапити під машину, загазованість сильна. Я тут спостерігала, що біля готелю «Крим» «швидка» не може проїхати, тобто проблема велика. Щодо ідеї зробити центр пішохідним ‒ хтось лається, хтось згоден із цим. Може бути, це й добре ‒ не кожен поставить машину в центрі. Погано, що біля готелів немає спеціалізованих місць для паркування. Паркувальні майданчики дуже потрібні.

Український експерт із транспорту Дмитро Беспалов відзначає, що протести автомобілістів проти перекривання вулиць для машин можуть бути хоча б частково обґрунтованими.

Курортне місто Батумі стурбоване тією ж проблемою, що і Ялта
Дмитро Беспалов

‒ Автомобілістів в українських містах переважна меншість: в середньому українському місті з півмільйоном населення тільки 12% поїздок відбуваються автомобілями. Але автомобілісти дуже гучні ‒ це, як правило, люди середнього класу, тому їхню точку зору більше враховують у цьому питанні. Звичайно, вони проти пішохідних вулиць, тому що їм доведеться пересідати на громадський транспорт або пересуватися пішки, а наші міста не завжди для цього зручні. Потрібно мати хороший громадський транспорт і зручний пішохідний простір. Курортне місто Батумі стурбоване тією ж проблемою, що і Ялта: є високий сезон, коли автомобілів дуже багато, і є низький сезон, коли їх в три рази менше. Вони розглядають варіант перехоплювальних хабів: щоб авто залишали за межами міста та на електротаксі їхали до готелю.

Дмитро Беспалов
Дмитро Беспалов

Дмитро Беспалов вважає, що сама собою ініціатива російської влади Ялти відкрити вулиці для пішоходів повністю відповідає європейській практиці, особливо для курортного міста, куди люди приїжджають подихати свіжим повітрям.

‒ Але така ідея має потребу в гарній реалізації, інакше її можна дискредитувати. Якщо ти просто намагаєшся копіювати європейський досвід, можна зробити величезну кількість помилок. Важливо прокомунікувати цю ідею людям, і щоб ті, хто це запровадив, не продовжували їздити на VIP-автомобілях у пішохідній зоні, тому що їм все-таки дуже хочеться під'їхати під поріг свого будинку. Готового рішення, яке просто можна екстраполювати, немає. Потрібно, щоб у місті був консенсус. У нас на пострадянському просторі проблема в тому, що влада не поспішає пояснювати людям, чому так робиться, і радитися з людьми з тих чи інших питань. Вони мають брати участь в ухваленні рішень і розуміти, чому це робиться.

Спеціаліст з регіонального розвитку, колишній начальник управління Міністерства курортів і туризму Автономної Республіки Крим Ігор Кобеля сумнівається, що в російської влади Ялти стоїть завдання саме розвантажити місто.

Це рішення швидше з категорії можливості отримати якусь вигоду для чиновників від цього проекту
Ігор Кобеля

‒ Це рішення швидше з категорії можливості отримати якусь вигоду для чиновників від цього проекту. Коли проект туристичний, завжди є формула, а сьогодні все виглядає як інфраструктурний проект, на якому можна нажитися. Якби в центрі ідеї цього проекту було щось туристичне, окрім того, що щось десь оновити та на цьому заробити, то тоді воно мало б подаватися в зовсім іншому світлі: наприклад, над цим працюють 4-5 готелів, спеціальні турпакети під це підв'язані. А так звично в Росії робиться: просять гроші на інфраструктуру, їх виділяють, будуть щось оновлювати. Я був в Ялті багато разів, і я не уявляю, як вони там вирішать проблему паркування ‒ їх просто ніде робити.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG