Голова підконтрольної Росії виборчої комісії Криму Михайло Малишев запропонував у майбутньому розмежувати вибори депутатів до російського парламенту Криму та місцевих рад.
«Ми однозначно переконалися на цих виборах, що їх потрібно розводити. Йдеться про вибори до муніципальних органів та до Державної ради Республіки Крим (російський парламент Криму ‒ КР). Той обсяг, який мали виконати дільничні виборчі комісії у відведений їм час, це непідйомний обсяг, і це ускладнило процес», ‒ сказав журналістам Малишев.
За його словами, з подібною ініціативою він має намір звернутися до ЦВК сусідньої Росії.
Кримська проросійська активістка, одна з організаторів і координаторів руху «АнтиНАТО», Лариса Курашкіна вважає, що ця ініціатива допоможе кримчанам робити більш усвідомлений вибір.
Ініціатива полегшить і роботу комісій, і ухвалення рішень для виборцяЛариса Курашкіна
«На мою думку, Малишев правий на всі сто відсотків. Річ у тім, що ситуація, де парламентські вибори й вибори до місцевих рад поєднані, не дає виборцям правильно розібратися, хто з кандидатів куди висувається, тому що все розмите. Це ускладнило і роботу комісій. Тому ініціатива полегшить і роботу комісій, і ухвалення рішень для виборця», ‒ розповіла активістка.
На думку російського блогера Олександра Горного, поділ російських виборів у Криму лише погіршить ситуацію з і без того низькою явкою кримчан на виборчі дільниці.
«Дивна ініціатива, краще б перенесли дати [російського] єдиного дня голосування з початку вересня на жовтень або листопад. А розмежовувати я не бачу сенсу, інакше на місцеві вибори зовсім ніхто не прийде, та й фінансових витрат більше», ‒ поділився своєю думкою з Крим.Реалії блогер.
Не бачить сенсу в ініціативі Малишева і кримський проросійський активіст Сергій Дудченко, який вважає, що російські вибори в Криму «перетворилися на театральну постановку».
У Криму вибори ‒ це театральна постановкаСергій Дудченко
«Можливо, в Москві або протестних регіонах, де жителі доведені до крайньої точки ‒ наприклад, Хабаровський край, де «Единая Россия» не отримала голосів взагалі ‒ у поділі виборів є сенс. Але в Криму вибори ‒ це театральна постановка, де заздалегідь відомий результат і місця в Держраді (російський парламент Криму ‒ КР) заброньовані за рік вперед. Тому й була мінімальна явка кримчан, і вибори відбулися тільки завдяки адмінресурсу, військовим, ув'язненим і пенсіонерам, які вірять у Путіна», ‒ розповів у коментарі Крим.Реалії активіст.
Юрист та опозиційний активіст Дмитро Кісієв вважає, що ця ініціатива Малишева ніяк не пов'язана з турботою про перевантаження членів виборчих комісій.
«Единая Россия» втрачає в Криму відсотки. Тому зараз з'являються такі ініціативиДмитро Кісієв
«Той обсяг, який виконували дільничні комісії в Криму, нікчемний. Остаточні результати виборів у Криму не оголошували два дні. До слова, у семимільйонній Москві через чотири години вже були оброблені 99 відсотків протоколів і знали, що опозиція займе 20 місць у московському парламенті. Люди, які ухвалюють рішення, відчули загрозу. У Криму не було достатньої кількості незалежних спостерігачів, щоб порушення можна було припинити й надати цим подіям широкого розголосу в ЗМІ. Але навіть з урахуванням цих обставин партія «Единая Россия» втрачає в Криму відсотки. Тому зараз з'являються такі ініціативи», ‒ зазначив активіст у коментарі Крим.Реалії.
Кримська активістка Наталя Кириченко, яка має досвід участі в російських виборах як кандидат у депутати, не бачить в ініціативі Малишева користі, а лише додаткові витрати.
«Не бачу особливої різниці, тому що виборів як таких немає. Єдина різниця ‒ що при поділі будуть додаткові значні витрати бюджетних коштів, але їх, мабуть, це не хвилює», ‒ наголосила активістка.
Про те, що ініціатива Малишева ‒ це спроба утримати позиції російської партії влади, в коментарі Крим.Реалії сказала й активістка руху «Вільний Крим» Еміне Ібраїмова.
Це вдосконалення методів роботи виборчкому з введення в оману кримських виборцівЕміне Ібраїмова
«Їх потрібно розмежовувати» ‒ ось основна фраза в заяві пана Малишева. Ця ініціатива ‒ це подальше вдосконалення методів роботи виборчкому з введення в оману кримських виборців. Партія влади реально налякана й відчуває, що земля тікає з-під ніг, які звикли самовпевнено себе почувати. Не допоможуть ніякі ініціативи «з розмежування», час «Единой России» стрімко спливає», ‒ вважає активістка.
ДОВІДКА: 8 вересня в Криму та Севастополі відбулися російські вибори депутатів кримського парламенту та місцевих рад, які не визнають Україна, США, країни ЄС і низка інших держав.
У МЗС України назвали «юридично нікчемними» російські вибори в анексованих Криму та Севастополі й закликали міжнародне товариство дати «принципову оцінку» проведенню цих виборів.
У пресслужбі Представництва Європейського союзу в Україні на запит Крим.Реалії відповіли, що Європейський союз не визнає проведені 8 вересня російською владою в Криму і Севастополі вибори депутатів парламентів та місцевих рад.
11 вересня Верховна Рада України визнала нелегітимними російські вибори в Криму та Севастополі.
У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові