Найбільший ризик купити неякісне паливо ‒ в Хабаровському краї Росії та в Криму, повідомив заступник голови Росстандарту Олексій Кулешов, пишуть «РИА Новости». За словами чиновника, на анексованому півострові немає російських державних лабораторій, які стежили б за якістю бензину, а приватних недостатньо. Саме це, підкреслив Кулешов, не дозволяє проводити перевірку належним чином.
2019 року Росстандарту пообіцяли виділити 400 мільйонів рублів на оснащення лабораторій. Олексій Кулешов запевнив, що кошти підуть на оснащення базових державних лабораторій у Криму та Хабаровську. Раніше Федерація автовласників Росії дійшла висновку, що більшість російських автозаправних станцій регулярно не доливають пальне клієнтам, у середньому на 5%.
Експерт паливного ринку, керівник проекту «Дорожній контроль ‒ Севастополь» Максим Мішин ділиться результатами власних неофіційних перевірок якості палива в Криму.
‒ У будь-якому регіоні водій буде одну заправку хвалити, іншу ‒ критикувати. Ми перевіряли несертифікованим приладом октанове число бензину на різних заправках. На найбільш популярних якість палива залишалася в межах допустимих норм. На заправці «Таврида» нам заборонили проводити зйомку, а на приватних, які не належать корпораціям, прилад узагалі не показав ніяких значень, що говорить про велику кількість присадок у бензині. Сказати, гарне це паливо чи ні, не можна ‒ тому що проводити лабораторні дослідження на території Криму неможливо. Найближча лабораторія розташована в Ростові, надіслати туди зразок коштує великих грошей. Ось я надіслав заяву в Роспотребнадзор, але в них немає потужностей для проведення повного спектру аналізів палива.
Максим Мішин впевнений, що така ситуація дозволяє власникам кримських заправок розбавляти паливо, не хвилюючись через перевірки.
Велика кількість маршрутних автобусів користується саме такими дешевими заправками, й ми бачимо, як вони чадять, який вихлоп ідеМаксим Мішин
‒ Велика кількість маршрутних автобусів користується саме такими дешевими заправками, й ми бачимо, як вони чадять, який вихлоп іде. Хочеться запитати транспортний нагляд: чому це не виявляють? Ніде немає інформації про подібні рейди. Напевно, все в точковому режимі, як зазвичай: тільки якщо ти звернешся з заявою про конкретний автобус або підприємство для проведення перевірки ‒ після цього будуть здійснюватися подібні заходи.
Президент Незалежного паливного союзу Росії Павло Баженов вважає, що проблема не в лабораторіях, а в можливості системного постачання продукту в регіон за нормальними оптовими цінами.
‒ Що спільного між Кримом та Далеким Сходом? Це певна віддаленість території та складна логістика. До того ж у Росії оптові ціни на паливо перебувають у значному диспаритеті з зовнішньою кон'юнктурою, і, звісно, весь максимальний обсяг йде на експорт. Плюс, роздрібні ціни трохи нижчі за оптові, а витрати мають компенсувати не найкращими способами. З іншого боку, є непрозоро регульована роздрібна ціна, яку всіляко стримують і тиснуть на великі нафтові компанії, щоб ті тримали ціни, а опт ‒ більш-менш ринковий. Додайте сюди ще високе податкове навантаження, вільне положення рубля, й усі ці фактори створюють умови, коли оператори роздрібних мереж опиняються в цінових лещатах.
Павло Баженов відзначає, що профільні регулятори готові закривати очі на велику кількість продукту в нетоварному стані, а Росстандарт всіляко змагається за якість.
‒ Тут потрібен системний підхід. Якщо буде нормальна економіка, то, безумовно, заходи з контролю необхідні й правильні. Але коли немає нормальної економіки, то це все одно що мертвому припарки, до того ж дуже сильно може вдарити по інфраструктурі. Заправки просто почнуть закриватися. Зараз бізнес змушують нести відповідальність за рішення регуляторів.
Заступник голови комітету Громадської ради при Міністерстві енергетики України Сергій Сапегін розповідає, що на материковій частині України теж є проблема з перевірками палива.
Системна перевірка доступна тільки для держави, яка, до речі, має гарантувати споживачу якість паливаСергій Сапегін
‒ Зараз майже не проводяться відбори проб і випробування палива системно, державою. Ми маємо тільки відомості від незалежних громадських організацій. Проби палива взяли на шістьох київських заправках ‒ бензин, дизельне паливо, скраплений газ ‒ і перевірили правильність відвантаженого обсягу та взагалі всієї товарної продукції на заправках. Результати за якістю палива оптимістичні, в порівнянні з попередніми пробами, воно в Україні покращилося. Втім, напевно, є диференціація за регіонами. Системна перевірка доступна тільки для держави, яка, до речі, має гарантувати споживачу якість палива.
(Текст підготував Владислав Ленцев)