Башта Костянтина у кримській Феодосії – українська пам'ятка культурної спадщини, а також символ міста, зображений на гербі, художніх полотнах різних років та численних туристичних листівках – восьмий рік чекає на укріплювальні роботи після того, як у 2016 році частково обрушилася одна зі стін. Як зараз виглядає вежа і чому її ремонт відкладається на невизначений термін, розповідаємо в цьому матеріалі.
Башта Костянтина (вежа Святого Костянтина) – пам'ятка середньовічної військової архітектури у Феодосії, будівництво якої було розпочато у 1382 році, знаходиться на проспекті Айвазовського. Цей об'єкт включено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України ухвалою Кабміну від 25 червня 2020 року, охоронний №010056/2.
Після захоплення Криму Росія включила вежу до свого списку «об'єктів культурної спадщини федерального значення».
Прокуратура АРК у 2021 році відкрила кримінальні провадження за фактом незаконних археологічних розкопок, а також пошкоджень цінних культурних пам'яток у Криму, серед яких – вежа у Феодосії.
Протягом восьми років після обвалення у Феодосії стіни башти Костянтина російська влада періодично рапортує про етапи своєї діяльності: то шукає підрядників і кошти, то проводить розвідувальні та проектні роботи. Всі ці роки вежа стоїть за парканом, частково укріплена дошками, і до літа 2024 року перетворилася на типову занедбану будівлю – з графіті та спальними місцями для бездомних.
По інший бік паркану – сміття, пляшки з-під пива та численні графіті. Напис «Нікого не шкода», залишений невідомим автором на стіні, ніби ілюструє незавидну долю історичної пам'ятки, яка колись приваблювала тисячі туристів.
За повідомленням підконтрольного Росії Міністерства культури Криму, грошей на вежу Костянтина у бюджеті немає. Таким чином, укріплювальні роботи відкладаються на невизначений час.
Крим.Реалії зібрали хронологію подій, від першого обвалення стіни у вежі Костянтина до останньої опублікованої офіційної реакції російської влади Криму.
Історія руйнувань та бюрократії
2016 рік
У серпні частково завалилася одна з стін вежі. У підконтрольній РФ Феодосійській раді оголосили про виділення 500 тис. рублів на протиаварійні роботи і запевнили, що «питання стоїть на контролі» у російського голови Криму Сергія Аксьонова.
2017 рік
У лютому влада обіцяла розпочати у вежі протиаварійні роботи. На цю мету, як заявив російський голова Феодосії Станіслав Крисін, було виділено «невелику суму» – приблизно 1,5 млн рублів.
У квітні із міського бюджету виділили понад 700 тис. рублів на реконструкцію вежі Костянтина. Однак у травні стався новий обвал стіни. У міськадміністрації заявили: «Незабаром буде відомий підрядник, який наприкінці березня чи на початку квітня розпочне роботи». Газета «Кримська правда» писала з цього приводу: «Жителі курорту бояться – влада нічого до ладу не зробить. Знову».
2019 рік
Підконтрольна РФ адміністрація Феодосії оформила земельну ділянку та підготувала документи, щоб реставрацію вежі Костянтина та Турецького бастіону включили до російської федеральної «Програми розвитку Криму», писала місцева газета «Кафа».
2020 рік
У липні робітники розпочали обстеження вежі Костянтина. За повідомленням місцевих чиновників, на розробку науково-проектної документації консервації та ремонтно-реставраційних робіт було виділено 4,89 млн рублів. За даними відкритих джерел, підрядником було призначено ТОВ «Новый город» із Севастополя.
2021 рік
Російська Головдержекспертиза схвалила результати інженерних досліджень, виконані для підготовки науково-проектної документації на проведення консерваційних та ремонтно-реставраційних робіт у вежі Костянтина. Інженерні дослідження виконували в Інституті археології Криму РАН та підприємстві «Інститут «Крим ГІІНТІЗ».
2023 год
Тодішній глава російської адміністрації Феодосії Володимир Попенков повідомив газеті «Кафа», що «на адресу міністерства культури Криму направлено клопотання про необхідність виділення коштів» на консервацію та ремонт вежі.
Також повідомили про укладання контракту між Управлінням капітального будівництва міськадміністрації Феодосії та ТОВ «Новый город» щодо розробки науково-проектної документації на проведення консерваційних та ремонтно-реставраційних робіт у вежі Костянтина та Турецькому бастіоні у Феодосії.
Фінансування не передбачено
На початку 2024 року заступник голови підконтрольної РФ адміністрації Феодосії Юлія Некрасова, відповідаючи на запит газети «Кафа» заявила, що міська влада направила до російського Міністерства культури Криму заявку на включення вежі Костянтина та інших об'єктів Феодосії до програми фінансування, оскільки у міста грошей немає.
«Ми чекаємо на допомогу, оскільки за рахунок коштів місцевого бюджету зробити цього не зможемо – йдеться про суму близько півмільярда рублів. 2024 року фінансування не передбачено. У разі вивільнення коштів відразу включатимемо об'єкт у програму реставрації», – заявила Некрасова.
Видання зазначає: у відповідь міністерство культури Криму повідомило Феодосійську адміністрацію, що «в законі «Про бюджет Криму на 2024, а також плановий період 2025 і 2026 років» гроші на відновлення вежі не передбачені.
Таким чином, терміни знову зсуваються на невизначений час: підконтрольні РФ чиновники стверджують, що направили заявку з проханням включити вежу Костянтина Феодосії в «Програму соціально-економічного розвитку на 2029-2030 роки».
Крим.Реалії звернулися до прокуратури АРК із проханням повідомити про стан кримінального провадження, відкритого за фактом пошкоджень українських культурних пам'яток в анексованому Криму, серед яких – вежа Костянтина у Феодосії, а також про те, чи оголошено підозру причетним особам. Коли відповідь відомства буде одержана, редакція опублікує цю інформацію.
Башта Костянтина включена до списку об'єктів культурної спадщини, яку Офіс генпрокурора України направив до Міжнародного кримінального суду.
Згідно з заявою Офісу генпрокурора України, до Міжнародного кримінального суду направили інформацію про воєнні злочини Росії проти об'єктів культурної спадщини в анексованому Криму. Йдеться, зокрема, про «широкомасштабне присвоєння та знищення» об'єктів культурної спадщини.
На думку українських правозахисників, передача цих матеріалів до Міжнародного кримінального суду дасть підстави вимагати з Росії репарації за знищені об'єкти культурної спадщини.
Як повідомляли Крим.Реалії, українські правозахисні та громадські організації неодноразово звертали увагу на загрозу збереженню історичних пам'яток та археологічних об'єктів в окупованому Криму.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.