Доступність посилання

ТОП новини

«Без вікон і світла в ШІЗО»: що відомо про переведення Володимира Балуха до російської тюремної лікарні


Володимир Балух
Володимир Балух

Засудженого російським судом в анексованому Криму українського активіста Володимира Балуха після кількох місяців перебування в штрафному ізоляторі колонії Тверської області Росії перевели до тюремної лікарні Торжка. Він пройшов медичне обстеження, результати якого поки не відомі. У тюремній лікарні Володимира Балуха відвідав єпископ Апостольської православної церкви (АПЦ) Росії, член Правозахисної ради Санкт-Петербурга Григорій Міхнов-Вайтенко. Про свою зустріч із Балухом та враження, які справила на нього бесіда з українським активістом, Григорій Міхнов-Вайтенко розповів Крим.Реалії.

Про те, що Володимира Балуха перевели в обласну лікарню УФСВП Росії у Тверській області, Крим.Реалії раніше повідомили в апараті уповноваженого з прав людини Тверської області. За словами Григорія Міхнова-Вайтенка, уповноважена з прав людини в Тверській області Росії Надія Єгорова сприяла переведенню Балуха до лікарні після того, як до неї надійшли відповідні звернення.

«Кілька місяців він (Володимир Балух ‒ КР) бачив або тільки співробітників колонії, або останнім часом, коли ми почали «піднімати хвилю», до нього приходили з ГСК (громадської спостережної комісії ‒ КР) та уповноважений із прав людини. Після того, як ми 14 травня не потрапили до нього, я написав уповноваженій лист. Треба віддати належне, вона побачилася з Володею, запропонувала лікарню й він погодився», ‒ розповів Григорій Міхнов-Вайтенко.

«Без вікон, без світла в ШІЗО»

За словами російського священика та правозахисника, йдеться про лікарню системи Федеральної служби виконання покарань Росії. Порівнюючи умови утримання в ній і в штрафному ізоляторі, де раніше перебував Володимир Балух, Григорій Міхнов-Вайтенко зазначає, що в лікарняній палаті є вікна, які були відсутні в ШІЗО.

Треба розуміти, що це тюремна лікарня. Але все одно, якщо порівнювати умови утримання, то, скажімо так, це все одно небо й земля

«Треба розуміти, що це тюремна лікарня. Але все одно, якщо порівнювати умови утримання, то, скажімо так, це все одно небо й земля. Виглядає він, в принципі, непогано. Але, знову ж таки, ми все ділимо на обставини. Зрозуміло, що не курорт... У будь-якому випадку це перепочинок зараз. Сподіваюся, тижнів зо два, а то й три він тут буде, це вже непогано. Тому що без вікон, без світла в ШІЗО, в якому він майже три місяці був... А тут, загалом, досить велика палата, з високою стелею, з вікнами на зелене гарне щось, на що приємно дивитися. Загалом, звичайно, тут йому буде, в усякому разі, краще», ‒ поділився враженнями Григорій Міхнов-Вайтенко.

Він додав, що після переведення Балуха до тюремної лікарні виникла низка побутових проблем ‒ зокрема, українському активісту не надали можливості робити замовлення з тюремного магазину. Була проблема з посилкою, яку Володимир Балух не отримав ще під час перебування в колонії. Однак, за словами Григорія Міхнова-Вайтенка, питання з передачею вирішилось у вівторок, 4 червня.

Григорій Михнов-Вайтенко
Григорій Михнов-Вайтенко

«Людина з очима дитини»

Розповідаючи про зустріч із українським активістом, єпископ АПЦ Росії назвав Володимира Балуха «чудовим співрозмовником». Він зазначив, що раніше вони не були знайомі і що для цієї зустрічі український активіст використовував короткочасне побачення, кількість яких для ув'язнених у російських колоніях обмежена.

«Сподіваюся, що в підсумку він не пошкодував. Розумієте, у людини ‒ певні обставини... Володя був контактний, ми дуже добре поговорили. Чесно кажучи, нам мали дати мало не 15 хвилин, але в підсумку ми проговорили майже годину, і говорили б ще, але закінчився час. Говорили на найрізноманітніші теми, від здоров'я та побутових проблем. У нього були прохання, щось мамі передати, сестрі, дружині. Обговорювали все на світі, включаючи молитви, Євангеліє, літературу, Валентина Пікуля (російський, радянський письменник ‒ КР)», ‒ розповів він.

Григорій Міхнов-Вайтенко додав, що у Володимира Балуха «настрій хороший, бадьорий, він не здався і здаватися не збирається».

Мої враження ‒ як від незвичайно доброї, незвичайно щирої людини з очима дитини

«Мої враження ‒ як від незвичайно доброї, незвичайно щирої людини. Загалом, вибачте за такий банальний епітет, людини з очима дитини. Я розумію, що в усій тій історії він не міг інакше поводитися. Тому що людина, яка такими очима дивиться на світ, абсолютно щирими, зіткнувшись з усією цією несправедливою, жахливою ситуацією, починаючи від, вибачте на слові, «кримської весни», і закінчуючи всім іншим, не могла інакше реагувати», ‒ розповів Григорій Міхнов-Вайтенко.

Він додав, що домовився з Володимиром Балухом підтримувати зв'язок, листуватися і, за можливості, зустрічатися. Григорій Міхнов-Вайтенко висловив припущення, що Балух буде в тюремній лікарні упродовж двох-трьох тижнів. При цьому він підкреслив, що рішення залишиться за лікарями.

Я дуже сподіваюся, що його стан пов'язаний із тим, що упродовж трьох місяців він перебував у поганих умовах у ШІЗО, що якогось особливого захворювання у нього не знайдуть

«Я дуже сподіваюся, що його стан пов'язаний із тим, що упродовж трьох місяців він перебував у поганих умовах у ШІЗО, що якогось особливого захворювання у нього не знайдуть. У нього є низка проблем зі здоров'ям... Але, принаймні, буде обстеження, буде харчування інше. А далі потрібно дивитися. Домогтися, щоб у ті ж умови його не повертали. Повторю: у мене є надія, що ми вийшли на нормальний контакт із уповноваженим, який допомагає. Сподіваюся, що ми його збережемо, що можна ‒ постараємося зробити», ‒ додав Григорій Міхнов-Вайтенко.

На момент публікації цього матеріалу Крим.Реалії не отримали підтвердження від адвоката Володимира Балуха Ольги Дінзе про точну дату запланованої зустрічі українського активіста з представником захисту. Раніше Ольга Дінзе повідомила, що планує відвідати Володимира Балуха цього тижня.

Коментуючи інформацію про переведення Володимира Балуха до тюремної лікарні, Дінзе 30 травня відзначала, що зверталася до керівництва колонії з проханням «дозволити відвідування Балуха лікарем із метою його первинного огляду та встановлення наявності або відсутності ознак того чи іншого захворювання з урахуванням його скарг на стан здоров'я», і висловлювала думку, що переведення її підзахисного до лікарні може бути зроблене «для створення видимості надання Балуху медичної допомоги».

У Кримській правозахисній групі раніше говорили, що продовження терміну утримання Володимира Балуха в штрафному ізоляторі пов'язане з тим, що український активіст на знак протесту відмовляється надягати тюремну робу та вживати їжу, яку готують у місцях позбавлення волі.

Довідка: Торік 3 жовтня підконтрольний Росії Верховний суд Криму виніс остаточний вирок українцю Володимиру Балух за сукупністю двох кримінальних справ і засудив його до 4 років 11 місяців колонії загального режиму і штрафу в розмірі 10 тисяч рублів. Через два тижні Балуха доставили в Керченську виправну колонію №2. Проте 13 лютого 2019 року, проти волі Балуха, його етапували з Криму в сусідню Росію. Українські правозахисники назвали це порушенням норми IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

18 лютого українця доставили до Краснодара, пізніше його етапували до Армавіра, Воронежа та Ярославля. 29 березня Балуха привезли до виправної колонії №4 Торжка Тверської області Росії, яка розташована на відстані більше ніж 1500 кілометрів від його будинку в Роздольному.

Володимир Балух ‒ корінний кримчанин, фермер, український громадський активіст, член Конгресу українських націоналістів. Після анексії Криму Росією відмовився від російського громадянства. Ще взимку 2013 року він вивісив прапор України на своєму будинку, пізніше прикріпив на будинок табличку «Вулиця героїв Небесної Сотні». Підконтрольний Росії суд у Криму засудив його до 5 років позбавлення волі ‒ за двома кримінальними справами: за бійку та зберігання боєприпасів. На знак протесту Балух голодував понад 200 днів. Захист Балуха та правозахисники стверджують, що він став жертвою репресій через свою проукраїнську позицію.

  • 16x9 Image

    Олена Юрченко

    Кримська журналістка, радіоведуча. Жила і працювала в Керчі, залишила Крим після російської анексії півострова в 2014 році. Редакторка Крим.Реалії з 2014 року. Ведуча авторської програми «Міські історії» на Радіо Крим.Реалії. Авторка серії публікацій про Крим і міжнародну реакцію на анексію півострова. Учасниця програми медіа-партнерства UMPP з радіокомпанією KSGF (Спрінгфілд, Міссурі, США). Викладачка кафедри мультимедійних технологій і медіадизайну Інституту журналістики КНУ ім. Шевченка. Співавторка посібника з інформування та комунікації «Інформаційна азбука для неурядових організацій».

XS
SM
MD
LG